zararlı link tespiti

Zararlı Link Tespiti Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları yaparken iki farklı kategori kullanılarak bu çalışmalara yer verilir. Bunlardan biri site içi SEO, diğeri site dışı SEO’dur. Site dışı SEO çalışmalarının en kilit noktası backlink alımıdır. Backlink, web sitenize diğer bir web sitesinden aldığınız link çıkışlarına verilen isimdir. Bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmesi, sitenin değerinin yükseltilmesi ve arama motoru botlarınca pozitif bir etki yaratması açısından backlink çalışmalarına yer vermek önemlidir. Çünkü backlink başka siteler tarafından sitenizi referans gösteren bir mantıkta oluşturulur. Bu referans web sitesinin kaliteli olduğu anlamına gelmektedir. Ancak her backlink web siteniz için faydalı değildir. Hatta bazıları siteye zarar verebilir. Kaliteli olmayan web sitelerinden alınan backlinkler, arama motoru botları tarafından tespit edilir ve sitenizi negatif yönde etkiler.

Bunların haricinde web sitenize gelen bazı linklerden haberdar olmayabilirsiniz. Rakipleriniz veya sitenize zarar vermek isteyen herhangi bir kişi, web siteniz için anti SEO çalışmaları uygulayabilir. Peki bu zararlı link tespiti nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı link tespiti birkaç farklı yolla yapılabilir.

  1. Backlink analizi yapabileceğiniz pek çok araç sayesinde zararlı link tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Alexa, Open Site Explorer, SearchMetrics, Web SEO Analytics, Link Research Tools gibi araçları kullanarak web sitenizde bulunan backlinklerin listesini alabilirsiniz.
  2. Bunların yanında indekslerinizi de kontrol edebilirsiniz. Eğer bilmediğiniz bir sayfa üzerinden gelen bir index varsa bunu tespit edebilirsiniz.
  3. Zararlı link tespiti için diğer bir yöntem de NetPeak Checker aracını kullanmaktır. Bu araç binlerce backlinke sahip web siteleri için oldukça kullanışlıdır. Bu araç sayesinde backlinkleriniz zararlı ve zararlı olmayan olarak ayrıştırılacaktır. Backlinkler birçok farklı kategoride filtrelenir, bu sayede zararlı olanları görebilecek ve bir txt dosyası altında toplayabileceksiniz. Bu araç ile backlinkleriniz Alexa değerine, sektöre, dil seçeneğine ve daha pek çok farklı kategoriye göre sorgulanır.

Zararlı Linkler Nasıl Engellenir?

Zararlı link tespiti yapıldıktan sonra yapılması gereken tek işlem bu linklerin engellenmesidir. Zararlı linkleri engellemek için SEO aracı olan Google Disavow Tool’dan yararlanabilirsiniz. Bu araç haricinde backlink engellemek mümkün değildir. Google Disavow Tool’u kullanmak oldukça basittir. Bu araç üzerinden domain bazlı engelleme yapabileceğiniz gibi .txt uzantılı dosya hazırlayarak bu dosyada bulunan tüm linkleri de  engelleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak zararlı olan linkleri Google’a bildirmiş olacaksınız. Google bu linkleri belli bir süre sonunda temizleyecek, böylece web siteniz daha kaliteli hale gelecektir.

Backlinklerin Siteye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Link çıkışında web sitelere en fazla zararı veren durumlardan bir tanesi illegal içeriklerin yer aldığı web sitelerden gelen backlinklerdir. Kumar, bahis, yasa dışı vb. içeriklerden gelen backlinkiniz varsa hızlı bir şekilde tespit etmeli ve engellemelisiniz.

Siteye zarar veren diğer bir backlink çıkışı da spam sitelerden gelen linklerdir. Arama motoru botları tarafından ceza almış ve spama düşmüş olan web sitelerinden gelen linkler web sitenize zarar verecektir. Bu linkleri de en kısa sürede tespit ederek engellemelisiniz.

0 Yorum
Yorumlar