youtube seo

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Video veya video sitesi denilince akla gelen ilk site YouTube’dur. Milyarları aşan kullanıcı sayısı sayesinde Google’dan sonra gelen en büyük ikinci web sitesi unvanını almıştır. Video paylaşım sitesi olarak yola çıkan YouTube, benzersiz içerikleri ve özellikleri ile dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. YouTube ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda yalnızca video yükleniyor ve insanların bu videolara ulaşması sağlanıyordu. Ancak günümüzde haber, spor, sinema, siyaset, müzik, medya ile, resmi ve özel kuruluşların dahi yoğun bir biçimde kullandığı aracı kanal haline evrildi. Oldukça geniş bir arşivi olan YouTube üzerinden canlı yayın yapabilme şansına da sahipsiniz. İnteraktif videolar, eğlence, eğitim, sağlık, sanat gibi aklınıza gelebilecek her alanda video içeriğe YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnsanlara görsel ve işitsel yoldan hitap etmenin en etkili yolu videolardır. Bu yüzden YouTube aranılan video içeriğe ulaşmanın en kolay yoludur. YouTube sayesinde oldukça geniş bir kitleye hitap edebileceğiniz için YouTube günümüzde, firma ve markaların kullandıkları en büyük güç haline dönüşmüştür. Bunun için de YouTube’da SEO çalışmalarına önem verilmelidir. Peki YouTube SEO nasıl yapılır? YouTube SEO çalışmalarından önce kanalın ve videoların optimize edilmesi gerekmektedir.

YouTube SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

YouTube’a yüklediğiniz videolarda gereken düzenlemeleri ve ayarlamaları yaparak izleyicilerinizin kanalınızdan ve videolarınızdan memnun kalmasını sağlayabilirsiniz. Videolarınızın açık, anlaşılır ve şeffaf olmasına özen göstermelisiniz. Bunları sağladıktan sonra yapmanız gereken YouTube SEO çalışmaları şunlardır;

  1. YouTube Sayfanızda Profil Resmi ve Kanal Resmi Kullanın

YouTube’daki ziyaretçilerinizin öncelikli olarak profil veya kanal görseliyle karşılaşmalarını sağlayın. Ziyaretçilerin kanalın sizin olduğunu anlaması açısından ve görsel zenginlik açısından bu madde oldukça önemlidir.

  1. Kanal Açıklaması Yazın

Kanalınızın ne ile ilgili olduğuna dair bir açıklama yazın. Bu misyonunuzun ve içeriklerinizin en doğru şekilde anlatılmasını sağlar. Çok uzun olmadan, açık ve anlaşılır cümlelerden oluşan bir açıklama yazmalısınız. Kanal açıklamasının boş ya da çok uzun olması kanalın görünürlülüğünü etkileyecektir. Ancak kanal açıklamasını oluştururken “meta keyword” mantığından çıkarak 140 – 160 karakter aralığında bir açıklama olmasını sağlamalısınız.

  1. Sosyal Medya Hesaplarınıza Yer Verin

Tüm sosyal medya hesaplarınıza kanalın “hakkında” bölümünde yer vermelisiniz. “Hakkında” bölümünde var olan bağlantılar sekmesinden sosyal medya platformlarının bağlantılarını ekleyebilirsiniz.

  1. Video Oynatma Listeleri Oluşturun

Kullanıcı deneyimine özen gösterdiğinizi belli etmek açısından yüklediğiniz videoların içeriklerine benzer olan içerikleri belirleyin ve bu videoları gruplandırarak oynatma listesi oluşturun. Bu yöntem sayesinde kullanıcılara kolaylık ve daha fazla videoya ulaşma imkanı sağlayacaksınız.

  1. İlgi Çekici ve Güzel Videolar Yayınlayın

Yayınlayacağınız videoların ilgi ve dikkat çekici olmasına özen göstermelisiniz. Ziyaretçiler tarafından merak uyandıracak, dikkatlerini çekecek ve paylaşmalarını sağlayacak videolar hazırladığınız durumda izlenme oranınızı arttırabilirsiniz. Bu konuda ne yapacağınızı araştırmalar ve hedef kitle analizleri sonucunda ancak siz belirleyebilirsiniz. Ancak içeriklerinizin kopya olmamasına dikkat etmelisiniz ve aynı konudaki diğer videolardan sizi sıyıracak yöntemlere sahip olmalısınız.

  1. Video Çözünürlüğüne Dikkat Edin

Görsel kalitesi yüksek olan videolar her zaman daha fazla izlenme oranına sahiptir. Ziyaretçiler göz zevkine göre en iyi çözünürlükteki videoları seçme eğiliminde olduğundan çözünürlük kalitesine dikkat ederek video yüklemesi yapmayı atlamayınız.

  1. Yükleme Alanını Doldurmayı Unutmayın

Video yüklendiği sırada karşınıza bir alan gelecektir. Bu alanda doldurmanız gereken bazı yerler vardır. “Temel Bilgiler” ve “Gelişmiş Ayarlar” şeklinde iki kategoriden oluşan bu alanların, eksiksiz, doğru ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bu alanda yapılan yanlışlar video performansını olumsuz bir biçimde etkileyecektir.

  1. Video Başlığı, Açıklaması ve Etiket Kullanımı

Video başlığınızın 50 – 100 karakter aralığında olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca başlığınızın içerikle ilgili olması ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Video açıklamasında ise videonuzda bulunan anahtar kelimeleri geçirmeye dikkat etmelisiniz. Yoğun anahtar kelime kullanımları sayesinde YouTube’un sizi tanımasını ve videolarınızın üst sıralara gelmesini sağlayabilirsiniz. YouTube SEO çalışmalarında kullanacağınız etiketlerin konuyla alakalı kelimelerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Etiket kullanımı için önerilen miktar 10’dur.

  1. Video Kategori Seçimi

YouTube SEO çalışmalarında diğer bir önemli husus videonuzun hangi kategoriye uygun olduğudur. Örneğin videonuz bir hastalık ile alakalıysa “Sağlık” kategorisini seçmelisiniz. Böylelikle hem YouTube için hem de izleyicileriniz için kafa karışıklığına yol açmamış olursunuz.

 

0 Yorum
Yorumlar