youtube

YouTube Reklam Kapatma Nasıl Yapılır

Video barındırma sitelerinden biri olan YouTube, 15 Şubat 2005 tarihinde 3 PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. 2006 yılında Google’a satılan YouTube, aylık neredeyse 1,5 milyar kullanıcı sayısına ulaşmıştır. YouTube’a her dakika 300 video yükleniyor. Oldukça ciddi bir video sayısına sahip olan mecra, reklamverenler açısından da büyük kolaylıklar sağlıyor. Videoların başında ve içinde verilen reklam kampanyaları ile hedeflenen kitleye oldukça kolay bir biçimde ulaşılabiliyor. Ancak bu noktada YouTube kullanıcılarını rahatsız eden durumlar yaşanabiliyor. Neredeyse her videoda yer alan reklamlar, kullanıcılar tarafından engellenmek isteniyor. YouTube reklam kapatma işlemiyle videolarda reklam gösterilmesini engelleyebilirsiniz.

YouTube Reklam Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

6 farklı çeşidi bulunan YouTube reklamları atlanabilen ve atlanamayan olarak iki biçime ayrılır. Atlanabilen reklamlar 5 ve 6 saniye gibi kısa sürelerdedir fakat atlanamayanlar 30 saniye sürmektedir. YouTube reklam kapatma işlemi ile tüm reklamların gösterimini durdurmuş olacaksınız. YouTube reklam engelleme yöntemleri şunlardır;

  1. YouTube’dan Reklam Kapatma: Video karşınıza çıktığı durumda sol alt köşede yer alan, “kalan reklam süresi” yazısının yanında bulunan, “” simgesine tıklayınız. Tıkladığınızda karşınıza gelen ekrandan “Bu Reklamı Bir Daha Gösterme” seçeneğine tıklayınız. Son olarak, “Bu Reklamla İlgili Sorun Neydi” sorusuna cevap veriniz ve “Send” butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonra engellediğiniz reklam tekrar karşınıza gelmeyecektir.
  2. AdBlock for YouTube: Chrome eklentilerinden biri olan AdBlock’u bilgisayarınıza kurarak YouTube reklam kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu eklenti, videodan önce gösterilen reklamlar, afiş ve metin reklamları da dahil bütün reklamların otomatik olarak kaldırılmasını sağlar. Tarayıcı hızının geliştirilmesine, sayfa yükleme hızının iyileştirilmesine, bellek kullanımının ve bant genişliğinin azaltılmasına yarayan AdBlock, ücretsiz bir eklentidir.
  3. Adguard Reklam Engelleyici: Sadece YouTube reklamlarının değil, Facebook gibi bütün web sitelerinde karşınıza çıkan her türlü reklamın engellenmesini sağlar. Bu eklenti; video reklamları, dokular arası reklamlar ve kayan reklamlar gibi tüm medya reklamları, afiş ve metin reklamları, istenmeyen açılan pencereler, afiş ve metin reklamlarının kapatılmasına yarar. Ayrıca bununla kalmaz, üçüncü taraf izleyici sistemlerini ve zararlı yazılımları da engeller. Sayfa açılış hızını artıran ve kota tasarrufu sağlayan Adguard, ücretsiz bir Google Chrome eklentisidir. Bu eklentiyi bilgisayarınıza kurarak YouTube reklam kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumlar