yinelenen içerik

Yinelenen İçerik Sorunları ve Çözümleri

Google gibi arama motorlarının ortak bir sorunu var. Bu sorun: yinelenen içerik. Yinelenen içerik; benzer içeriğin web’de birden çok yerde gösterildiği anlamına gelir. Sonuç olarak, arama motorları arama sonuçlarında hangi URL’in gösterileceğini bilmiyorlar. Bu, bir web sayfasının sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle kullanıcılar, içeriğin tüm farklı sürümlerine bağlanmaya başladıklarında sorun daha da büyür. Peki yinelenen içerik sorunları ve çözümleri nelerdir? Bu içeriğimizde yinelenen içeriğin nedenlerini anlamanızı ve ne gibi çözümler uygulayabileceğinizi açıklayacağız.

Yinelenen İçerik Sorunları Nelerdir?

Yinelenen içeriğin pek çok nedeni vardır. Bunların çoğu tekniktir. Bu nedenleri başlıklar halinde açıklayacağız.

Bir URL kavramını yanlış anlama

Bütün web sitesi muhtemelen bir veritabanı sistemi tarafından güçlendirilmektedir. Bu veritabanında, tek bir makale var, web sitesinin yazılımı veritabanındaki aynı makalenin birkaç URL yoluyla alınmasına izin veriyor. Çünkü geliştiricinin gözünde, o makalenin benzersiz tanımlayıcısı, makalenin URL’inde değil veritabanında bulunduğu kimliğidir. Ancak arama motoru için URL, bir içerik parçasının benzersiz tanımlayıcısıdır.

Oturum Kimlikleri

Eğer bir E-Ticaret siteniz varsa ziyaretçilerinizin sitenizden alışveriş yapması için oturum açmalarını istersiniz. Bir oturum temel olarak, ziyaretçinin sitenizde yaptığı işlemin kısa bir geçmişidir ve alışveriş sepetindeki ögeler gibi şeyleri içerir. Bu oturumu ziyaretçinin bir sayfadan diğerine tıklamasıyla korumak için, Oturum Kimliği adı verilen oturumun benzersiz tanımlayıcısı bir yere depolanmalıdır. En yaygın çözüm çerezleri kullanmaktır. Bununla birlikte, arama motorları genellikle çerezleri saklamazlar. Bu noktada, bazı sistemler URL’deki Oturum Kimlikleri’ni kullanmaya geri dönüyor. Bu, web sitesindeki her Oturum Kimliği bağlantısının URL’e eklendiği anlamına gelir. Her Oturum Kimliği yeni bir URL oluşturur ve böylece içerik kopyalanmış olur.

İzleme ve sıralama için kullanılan URL parametreleri

Yinelenen içerik için başka bir neden, bir sayfanın içeriğini değiştirmeyen URL parametrelerinin kullanılmasıdır. Örneğin; www.siteadresi.com/anahtarkelime-x/ ve www.siteadresi.com/anahtarkelime-x/?kaynak=rss aslında bir arama motoru için aynı URL değildir. İkinci URL, hangi kaynaktan kişilerin geldiğini izlemenizi sağlar ama aynı zamanda iyi derecelendirmenizi zorlaştırabilir. Bu, istenmeyen bir yan etkidir. Bu yalnızca izleme parametreleri için değil, önemli bir içeriği değiştirmeyen bir URL’ye ekleyebileceğiniz her parametre için geçerlidir. Parametrelerin “bir ürün kümesindeki sıralamayı değiştirmesi” veya “başka bir sidebar gösterme” için kullanılıp kullanılmayacağı farketmeksizin hepsi yinelenen içeriğe neden olur.

Parametrelerin Sırası

Diğer bir yaygın neden, içerik yönetimi sistemlerinde güzel ve temiz URL’ler kullanılmaması, bunun yerine /? Id = 1 & cat = 2 gibi URL’ler kullanılmasıdır. Bu URL’ler çoğu web sitesi sisteminde aynı sonucu verecektir, ancak aslında bir arama motoru için tamamen farklıdır.

İçerik Sendikasyonu

Yinelenen içeriğin nedenlerinden biri de sizin rızanız olmadan içeriğinizin farklı bir web sitesi tarafından kullanılmasıdır. Orijinal makalenize bağlantı vermezler ve arama motorları bunu bulamayacağından aynı makalenin başka bir versiyonuyla ilgilenmek zorundadır. Siteniz ne kadar popülerse bu sorun daha büyük hale gelecektir.

Yorum Sayfalarını Numaralandırma

WordPress’te ve diğer bazı sistemlerde yorum sayfalarını numaralandırma seçeneği vardır. Bu da yinelenen içeriğe yol açar.

Yinelenen İçerik Sorunlarını Bulma

Google Search Console

Google Search Console, yinelenen içeriği bulmak için mükemmel bir araçtır. Bunun için; Search Console > Arama Görünümü > HTML Geliştirmeleri’ne gidin ve yinelenen içerikleri görüntüleyin. Sayfalarda yinelenen başlıklar veya yinelenen açıklamalar varsa, bu hiç iyi bir şey değildir. Üzerine tıklandığında, başlıkları veya açıklamaları çoğaltan URL’ler ortaya çıkar ve sorunu tanımlamanıza yardımcı olur. Konu, X anahtar kelimesiyle ilgili bir makaleye sahipseniz ve iki kategoride gösteriliyorsa, başlıklar farklı olabilir. Örneğin; ‘Anahtar Kelime X – Kategori X – Örnek Site’ ve ‘Anahtar Kelime X – Kategori Y – Örnek Site’ olabilir. Google bunları yinelenen başlık olarak almaz, ancak bunları arayarak bulabilirsiniz.

Yinelenen İçerik Çözümleri Nelerdir?

Hangi URL’nin içeriğinizin kanonik URL’si olduğuna karar verdikten sonra, bir kanonikleştirme süreci başlatmanız gerekir. Bu, arama motorunun bir sayfanın kurallı versiyonunu bilmesine ve en kısa zamanda bulmasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelir. Peki çözümleri nelerdir?

Yinelenen içeriği önleme

Yinelenen içerik için çok basit düzenlemeler yapılabilir. Bunlar;

  • Oturum Kimliği URL’lerinizde mi? Bunlar genellikle sistem ayarlarında devre dışı bırakılabilir.
  • Yinelenen yazıcı dostu sayfalarınız var mı? Bunların hepsi gereksiz: sadece bir baskı stili sayfası kullanmalısınız.
  • WordPress’te yorum sayfalarını numaralandırıyor musunuz? Bu özelliği devre dışı bırakmalısınız.
  • Parametreler farklı sırada mı? Aynı sıradan oluşan bir komut dosyası oluşturun.
  • Bağlantı sorunlarını izleme. Çoğu durumda, parametre temelli kampanya izleme yerine karma etiketli kampanya izleme kullanabilirsiniz.

301 Yönlendirme

Bazı durumlarda, kullandığınız sistemin içerik için yanlış URL’ler oluşturmasını tamamen engellemek imkansızdır ancak bazen onları yeniden yönlendirmek mümkündür. Böylece yinelenen içerik sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Yalnızda tüm yinelenen içerik URL’lerini geçerli standart URL’lere yönlendirdiğinizden emin olun.

Rel = “canonical” bağlantılarını kullanma

Bazen bir içeriğin ikinci sürümünden kurtulamazsınız ya da kurtulmaz istemeyebilirsiniz. Hatta bunun yanlış URL olduğunu bildiğiniz zamanlarda dahi. Bu özel sorun için arama motorları kanonik bağlantı öğesini getirdi. Kanonik bağın href bölümüne makale için doğru kanonik URL yerleştirirsiniz. Kanonik destekleyen bir arama motoru bu bağlantı unsurunu bulduğunda, bir 301 yönlendirmesi gerçekleştirir. Bu sayfayla topladığınız bağlantı değerinin çoğunu kanonik sayfanıza aktarır.

Orijinal içeriğe geri bağlantı kurma

Yukarıdakilerden herhangi birini yapamıyorsanız, muhtemelen içeriğinizin göründüğü sitenin <head> bölümünü kontrol etmemişsinizdir. Orijinal makaleye bir bağlantı eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

0 Yorum
Yorumlar