yerel seo

Yerel Arama Sıralamanızı Geliştirmenin Yolları

Google, geçtiğimiz yıl yerel sıralama listesini 7’den 3′ düşürmüştü. Durum böyle olunca listenin ilk 3’üne girmek daha da zorlaştı. Bu durum, yerel işletmelerin daha fazla çevrimiçi görünürlük için iyi bir yerel SEO çalışmasına yer vermesi gerektiği anlamına geliyor. Yerel SERP’ler oldukça rekabetçi. Buna ek olarak, Google her zamankinden daha zor görünen bazı değişiklikler yapmıştır. Yerel SEO’nuzda birkaç iyileştirme yapılması organik arama sıralamalarınıza somut bir etki yaratacaktır. Peki yerel arama sıralamanızı geliştirmenin yolları nelerdir? Aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

Yerel Arama Sıralamanızı Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Anahtar Kelime Araştırması Sırasında Yerel Aramayı Baz Alın

Her iyi SEO çalışması, Google’ın ücretsiz aracı olan Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak yapılan anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Genel anahtar kelime fikirlerine ihtiyacınız varsa, bu araç bir mücevherdir. Bununla birlikte, Google, Aralık 2010’da konum arama filtresini geri getirdiğinden beri, farklı bir şehirdeki yerel arama sonuçlarını taklit etmek çok daha karmaşık hale geldi. Sadece anahtar kelimeye bir yer ekleyemezsiniz çünkü bu tamamen farklı bir SERP demektir. Telafi etmek için SEO çalışmalarında aşağıdakilerden faydalanılır;

 • URL’ye “yakın” parametresini ekleyin: Bir sorgu yazdıktan sonra “& near = cityname” ekleyerek URL’i değiştirebilirsiniz.
 • Belli GPS koordinatlarını hedeflemek için yazılım kullanın: Bir algoritmanın, GPS koordinatları üzerinden anahtar kelimelerinizin coğrafi hedeflemesine izin vermek en kolay ve en doğru çözümdür.

Anahtar kelimelerinizi girdikten sonra araştırma için işe koyulmanın vakti geldi. Rekabeti düşük anahtar kelimeleri hedef alan bir içerik oluşturun ve bunlara çapa metin ve HTML etiketlerinizi eklemeyi unutmayın.

Kolay Bağlantı İmkanlarından Faydalanın

Yeni bir ankete göre, bağlantı sinyalleri, sıralamadaki faktörlerin yüzde 29’unu oluşturuyor ve bu faktörler onları, dikkate almanın en önemli noktalarından biri haline getiriyor. Bu bağlantı kurma işlemi, en iyi yerel SEO çalışmalarından biri olmalıdır. Maalesef organik bağlantılar oluşturmak zaman alıyor. Gerçekten bağlantı fırsatlarından faydalanabilmeniz için influencer’ların tıklamasını istediğiniz değerli içerikler oluşturun. Influencer’larla iş birliği yapmak için fırsatlar arayın ve marka saygınlığınızı çevrimiçi olarak kurmanın diğer yollarını bulun.

SEO uzmanları son zamanlarda yapılan yeni bağlantı kurma anketini ve yerel odaklı taktikleri paylaştı. Son 12 ay içinde başarıyla ve verimli bir şekilde bağlantı kurdukları yerler şöyledir;

 • Yerel işletme web siteleri (% 77)
 • Yelp ve benzeri dizinler (% 80)
 • Yerel basın (% 83)
 • Ticaret odaları (% 70)

Hızlı, yüksek kaliteli bazı bağlantıları puanlamanın en iyi yollarından biri, web sitelerinin içeriğindeki kırık linkleri bulmasına ve düzeltmesine yardımcı olmasıdır.

Daha Fazla Backlink Fırsatlarını Keşfetmek için Rakip Araştırması Yapın

Rakip araştırmaları, hangi alanların rakip işletmelerinize bağlandığını bulmak için harika bir yoldur. Bağlantı kurma fırsatlarını keşfetmek için şunları kullanabilirsiniz;

 • Hangi sitelerin rakiplerinden birden fazla bağlantısı olduğunu belirleyin, ancak bağlantı kurmayın.
 • Bu sitelerin her birinin ilgili domain yetkisi belirleyin. Bu işlemi rakip analiz aracı ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • En etkili ve alakalı alanların listesini yapın.

NAP Tutarsızlıklarını Düzenleyin

NAP; name, adress, phone kelimelerinin baş harflerinden oluşan ad, adres ve telefon numarası demektir. NAP’ınızın listelenen her web sitesinde tutarlı olması gerekmektedir. NAP tutarsızlığı bulursanız, söz konusu site sahiplerine veya dizinlere başvurun ve onlardan hatayı düzeltmelerini isteyin. Yukarıda belirtilen çalışmaya göre, NAP de dahil olmak üzere sayfa içi sinyaller hem yerel paket sıralamaları hem de yerel organik sıralamalarda ikinci en önemli sıralamaya ait sinyallerdir.

Google My Business Kayıtlarınızı Optimize Edin

Google My Business sayfanız, yerel ürün paketi sıralamasında en önemli sıralama faktörlerinden biridir ve optimize etmek kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Kaydınızı talep edin.
 • Hesabınızı doğrulayın.
 • İşletme bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun. Genel bir yanılgı yanlış açılış saatleri, doğru olmayan açılış saatleri ve hatalı kategori listelerini içerir.
 • Web sitenize bağlantı verin.
 • Yüksek kaliteli iş görselleri yükleyin.

Google My Business sayfanız kurulduktan sonra optimize etmeyi sürdürmenin en iyi yolu, müşteri incelemelerini alıp yerel listelemeler için alıntılar oluşturmaktır.

Müşteri Kanıtı Küratörlüğünü Yapın

Sosyal kanıt, elinizin altındaki en güçlü içerikler arasındadır. İncelemeler, referanslar ve vaka analizleri, hem güçlü sıralama sinyali hem de bir müşterinin sizin veya rakiplerinizden birinin çalıp çalışmadığına karar veren ikna edici kopyalarıdır.

Yapılandırılmış Veri İşaretlemesini Kullanın

İşletmenizin Google’ın SERP’lerinin sağ tarafındaki Yerel Bilgi Grafiği panelinde görünmesini istiyorsanız yapılandırılmış veri işaretlemesini kullanmanız gerekir. Ayrıca, ziyaretçilere NAP ve olumlu incelemeler gibi bilgiler veren zengin bir snippet eklemenize de izin verir. Maalesef, farklı platformlar için farklı işaretlemeler kullanmak zorunda kalacaksınız. Örneğin, Google arama sonuçları için Schema kullanmalısınız, ancak Facebook, Linkedin ve Google+ gibi sosyal medya siteleri için Open Graph’ ihtiyacınız olacaktır.

Video ve Resim Sıralamasını İzleyin

Çoğu işletme, ziyaretçiler ve tıklama oranı gibi metrikleri ölçerken, şaşırtıcı derecede az insan kalite sıralama izleme yazılımının video ve resim sıralamanızı kontrol edebileceğinin farkında değildir. Evrensel arama sonuçlarını etkinleştirmek için sıralama izleme aracınızı kontrol edin ve yazılımınızın Google, Bing ve diğer arama motorlarının yanı sıra YouTube gibi arama motorlarından da sonuç aldığından emin olun. Görüntüleri iyileştirmek, sık sık dosya boyutunu küçültmek yerine resimleri sıkıştırmak kadar basittir. Resimlerinizin doğru biçimlendirildiğinden ve daha sonra görüntü kalitesini koruyan bir araçla sıkıştırılmış olduğundan emin olun.

0 Yorum
Yorumlar