404 hataları

Yazılım Kaynaklı 404 Hataları Nasıl Düzeltilir?

Bir web tarayıcısına yüklenen her sayfanın, HTTP üstbilgilerinde yer alan ve web sayfasında görünen veya görünmeyen bir yanıt kodu vardır. Bir sunucunun sayfanın yükleme durumu hakkında iletişim kurması için verdiği birçok farklı yanıt kodu vardır; en çok bilinen kodlardan biri 404 yanıt kodudur. Genellikle, 400 ile 499 arasındaki herhangi bir kod, sayfanın yüklenmediğini gösterir. Peki yazılım kaynaklı 404 hataları nasıl düzeltilir? Bu sorunun yanıtını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Yazılım Kaynaklı (Soft) 404 Hatası Nedir?

Soft 404 hatası, bir web tarayıcısına gönderilen resmi bir yanıt kodu değildir. Bu, Google’ın dizinindeki bir sayfaya eklediği bir etikettir. Google sayfaları tararken, indekslenmeye gerek duymayan eksik sayfaları tarayarak boşa zaman harcamadan dikkatli bir şekilde kaynak tahsis eder. Bununla birlikte, kötü yapılandırılmış bazı sunucular vardır ve 404 yanıt kodunu görüntülemesi durumunda eksik sayfalara 200 kodu yükler. Web sayfasında sayfanın bulunmadığını açıkça belirtmiş olsa dahi, görünmez HTTP başlığı 200 kod görüntülerse sayfa dizine eklenebilir; bu, Google’ın kaynak israfına sebep olur. Bu sayı ile mücadele için Google, 404 sayfasının özelliklerini not eder ve 404 sayfasının gerçekten bir 404 sayfası olup olmadığını ayırt etme girişiminde bulunur.

Yazılım Kaynaklı 404 Hatası Yanlış Tanımlanabilir

Sayfanın gerçekten eksik olmadığı durumlar da vardır fakat bazı özellikler Google’ı, eksik bir sayfa olarak kategorize etmeye yönlendirdi. Bu özelliklerden bazıları; içerik eksikliği ve sitede çok fazla benzer sayfalara sahip olmaktır. Bu özellikler aynı zamanda Panda algoritmasının ele aldığı faktörlere benzemektedir. Panda güncellemesi, zayıf ve tekrarlanan içeriği negatif sıralama faktörleri olarak görüyor. Bu sebeple, bu problemleri ortadan kaldırmak hem yazılım kaynaklı 404 hatalarından kurtulmanızı hem de Panda sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olur. 404 hatalarının iki temel sebebi vardır:

  • Kullanıcıları var olmayan bir sayfaya yönlendiren 404 hatası
  • Var olan ve aniden ortadan kaybolan bir sayfaya yönlendiren 404 hatası

Bağlantı Hatası

404 hatasının sebebi bağlantı hatasıysa, bağlantıları düzeltmeniz yeterlidir. Bu işlemin en zor aşaması, bir sitedeki bütün kırık bağlantıları tespit etmektir. Yüzlerce ve binlerce sayfaya sahip olan büyük, karışık siteler için bu işlem çok daha zordur. Böyle durumlarda araçlardan faydalanmak gerekmektedir. Bunun için; Xenu, DeepCrawl, Screaming Frog veya Botify gibi araçları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Artık Var Olmayan Bir Sayfa

Bir sayfa artık kullanılmıyorsa iki alternatifiniz bulunmaktadır. Bunlar;

  • Sayfa yanlışlıkla silindiyse geri yükleyin.
  • Bilerek kaldırıldıysa, o sayfayı en ilgili olan başka bir sayfaya yönlendirin.

İlk olarak, sitedeki bütün bağlantı hatalarını bulmanız gerekir. Büyük ölçekli bir web site bağlantısında bulunan bütün hataları aramak için tarama araçlarını kullanabilirsiniz. Gezinme bağlantıları içinde herhangi bir yerden ya da herhangi bir sayfadan bağlanmamış olan sayfalar tarama araçları tarafından bulunmayabilir. Web sitesinin bir parçası olan eksik sayfalar, o web sitesi yeniden tasarlandıktan sonra ortadan kaybolur ancak diğer web sitelerinden gelen harici bağlantılar hala onlara bağlanıyor olabilir. Bu tür sayfaların sitenizde olup olmadığını iki kez kontrol etmek için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

Google Search Console

Search Console, 404 sayfalarını Google tarayıcısının bulabileceği bir biçimde raporlar. Bu, web sitenizde var olan bir sayfaya giden diğer sitelerdeki bağlantıları içerebilir.

Google Analytics

Aksi istenmediği takdirde, Google Analytics’te eksik bir sayfanın raporunu görüntüleyemezsiniz. Buna rağmen, bunları birkaç yöntemle takip edebilirsiniz. Birincisi, özel bir rapor oluşturabilir ve 404 hata sayfasının başlıklarını içeren sayfaları bölümlere ayırabilirsiniz. Google Analytics’teki hatalı sayfaları bulmanın diğer bir yolu, özel içerik grupları oluşturmak ve tüm 404 sayfalarını bir içerik grubuna atamaktır.

Diğer Backlink Araştırma Araçları

Majestic, Ahrefs, Moz Açık Site Explorer, Sistrix, LinkResearchTools ve CognitiveSEO gibi backlink araştırma araçları da yardımcı olabilir. Bu araçların çoğu, alan adınıza bağlanan geri bağlantıların bir listesini verecektir. Buradan, bağlantı verilen tüm sayfaları kontrol edebilir ve 404 hataları arıyor olabilirsiniz.

Yazılım Kaynaklı 404 Hatalarını Nasıl Düzeltebilirim?

Tarama araçları; yazılım kaynaklı 404 hatası algılamaz çünkü gerçekten bir 404 hatası değildir.

  • Zayıf İçerik: Bazı tarama araçları sadece zayıf içeriğe sahip sayfaları bildirmekle kalmaz, aynı zamanda toplam kelime sayısını da gösterir. Buradan, içeriğinizin kelime sayısına göre URL’leri sıralayabilirsiniz. En az kelime içerenlere sahip sayfalardan başlayın ve sayfanın zayıf içeriği olup olmadığını değerlendirin.
  • Tekrarlanan İçerik: Bazı tarama araçları, şablon içeriğinin yüzde kaç sayfasını ayırt edebilecek kadar sofistikedir. Ana içerik pek çok diğer sayfayla aynı ise, bu sayfalara bakmalı ve tekrarlanan içeriğin sitenizde neden mevcut olduğunu belirlemelisiniz.

Tarama araçlarının yanı sıra, yazılım kaynaklı 404’lerde listelenen sayfaları bulmak için Google Search Console’u kullanabilir ve tarama hatalarının altında denetleyebilirsiniz. Yazılım kaynaklı 404 hatalarına neden olan sorunları bulmak için bir sitenin bütününü taramak, Google’ın bunları algılamadan önce sorunları bulmanıza ve düzeltmenize imkan tanır. Bu hataları belirledikten sonra şunları yapmalısınız;

  • Sayfaları Sağlamlaştırın: Bazen zayıf içerikler, sayfa konusuyla çok spesifik olmasından kaynaklanır. Konular birbiriyle ilişkiliyse, birkaç zayıf sayfayı tek bir sayfada birleştirmek daha uygun olabilir. Bu sadece zayıf içerik problemlerini çözmekle kalmaz aynı zamanda tekrarlanan içerik konularını da düzeltebilir. Örneğin; farklı renk ve ebatlarda ayakkabı satan bir E-Ticaret sitesi, her bir ebat ve renk bileşimi için farklı bir URL’ye sahip olabilir. Bu, zayıf ve nispeten aynı içeriğe sahip çok sayıda sayfa demektir. Bunun yerine tek bir sayfa kullanılmalı ve var olan alternatifler numaralandırılmalıdır.
  • Yinelenen İçeriğe Neden Olabilecek Teknik Sorunları Bulma: Xenu gibi oldukça basit web tarama aracını kullanarak dahi URL’lere bakabilir, tekrarlanan içerik sorunlarını tespit edebilirsiniz. Bu, www ile www olmayan URL’lerin, http ve https’in, index.html ve olmadan, izleme parametreleriyle ve olmadan gibi şeyleri içerir.
0 Yorum
Yorumlar