yapısal veri işaretleme

Yapısal Veri İşaretleme Hataları Nasıl Tespit Edilir?

İçeriği kral olarak düşünebiliriz fakat makineler içeriği farklı okuyor. Örneğin Google gibi arama motorlarını kullanın. Uzun, belirsiz soruları tanıma açısından daha akıllı hale gelmiş olmakla birlikte yine de web sitelerindeki alakalı içeriği belirlemek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Yapısal veriler bu noktada devreye giriyor. Yapısal veriler sadece Google’ın web sayfalarını daha iyi taramasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının içeriği gerçekten anlamasına yardımcı olur. Peki yapısal veri işaretleme hataları nasıl tespit edilir? Bu sorunun cevabına aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Yapısal Veri İşaretleme Hatalarını Tespit Etme

Yapısal veri hatalarını düzeltmek, yüzlerce veya binlerce sayfanız varsa oldukça zor gibi görünüyor. Ancak sadece birkaç mevcut sayfanız varsa şanlısınız demektir. Yapısal veri işaretleme hatalarını tespit etmek için Google Search Console‘u kullanabilirsiniz. Eğer burada bir hesabınız yoksa işleme başlamak için hesap oluşturmanız gerekmektedir. Yapısal veri işaretleme hatalarını tespit etmek için yapmanız gerekenler;

 1. Google Search Console’a giriş yapınız.
 2. Ardından Arama Görünümü kategorisinin altında yer alan Yapısal Veri sekmesine tıklayınız.
 3. Bu sekmeye tıkladığınız karşınıza gelecek olan sayfadan “Hentry” butonuna tıklayarak hatalı ögeleri görebileceksiniz. Hentry işaretlemesi, sendikasyona ihtiyaç duyulan içerikle birlikte kullanılır. RSS yayınları gibi yayınlarda, yayınların daha iyi görünmesine yardımcı olur. Bu durumda, ana sayfada yazar ve başlık girdileri gibi eksik öğeler bulunur. Bunu düzeltmek yerine hentry işaretlemesini kaldırın, çünkü buna ihtiyaç duyulmamaktadır.
 4. Bir sonraki adımda yayınlanan verilerde hata olup olmadığını Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanarak kontrol edebilirsiniz. Bunun için “Canlı Verileri Test Et” butonuna tıklayınız. Burada kontrol esnasında “Hepsi İyi” şeklinde bir açıklama alırsınız. Blog yazısını silmek istemediğiniz için bu işlemi yoksaymanız gerekmektedir.
 5. Sonra, düzgün yapılandırılmış veri işaretlemesini Schema.org tarafından sağlanan biçimi kullanarak eklemelisiniz. Arama motorlarının sayfalarda işaretlenen yerleri tespit etmesi gerekiyor. Eklemeniz gerekenler;
  • itempror=”url”
  • itemprop=”image”
  • itemprop=”name”
 6. Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra Google’ın eklediğiniz yeni biçimlendirmeyi tarayabilmesi için dizine ekleme yapmayı unutmayınız.

Search Console’u kullanarak sayfayı tekrar kontrol ederseniz, hataların olmadığı temiz bir sütun görürsünüz. Bu, arama motorlarının sitenizdeki içeriği okumasını sağladığınız anlamına geliyor.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı’nı Kullanarak Sayfaları Optimize Etme

Mikro veri konusunda uzman değilseniz ve yardım almanız gerekiyorsa web sitenizdeki sayfaları optimize etmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. İşaretleme Yardımcısı, veriler kategorilerden birinde olduğu sürece işaretleme eklemenizi sağlar. Genel veri kategorileri; birkaçını eklemek için incelemeleri, filmleri, ürünleri, etkinlikleri ve makaleleri içerir. İmleç eklemek istediğiniz verileri, tarayıcı pencerenizin sol tarafında vurgulayarak seçin. Araç, ihtiyacınız olan öğeyi otomatik olarak tedarik edecektir. Ardından oluşturulan yapısal veri işaretlemelerini içeren HTML’i indirin ve CMS’inizde düzeltin. Böylelikle sadece sitenizde bulunan yapısal veri işaretleme hatalarını düzelttiniz. Arama sonuçları sıralamaları ve organik trafik açısından oluşacak gelişmeleri görmek için iki ile dört hafta arasında bekleyiniz.

Yapısal Veri İşaretleme Hatalarını Düzeltmenin SEO İçin Avantajları

Yapısal veri işaretleme hatalarını düzeltmek, web sitesinde yer alan içeriklerin web üzerinde daha iyi tanıtılması demektir. Çok sayıda olgu ve figür içeren web siteleri, yapısal verilerin düzeltilmesinden büyük fayda sağlıyor. Mevcut sayfalarınıza birkaç öge ekleyerek arama motorlarının bilgi bulma biçimini iyileştirebilir ve çevrimiçi kullanıcılara sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıdaki avantajlardan da faydalanmış olacaksınız.

 1. Verilerinizi arama sonuçlarındaki diğer Google özellikleri için uygun hale getirin: Bunlara zengin snippet’lar, site bağlantıları, alt sayfalarda gezinebilmesini sağlayan breadcrumbs’lar da dahildir. Bu özelliklerden en fazla fayda sağlayacak işletmeler; gayrimenkul web siteleri gibi sayfalarında ürünler, fiyatlar, etkinlikler, derecelendirme veya inceleme içeren işletmelerdir.
 2. İçeriğinizi, belirli bilgileri arayan çevrimiçi kullanıcılarla alakalı hale getirin: Bunlar arama sonuçlarına yepyeni bir bilgi boyutu ekler. Örneğin film arıyorsanız, inceleme dereceleri ve gösterim saatleri gibi zaten bilgi içeren sonuçlar almak kullanıcıların hoşuna gidecektir.
 3. Daha yüksek tıklama oranlarının keyfini çıkarın: İnternet kullanıcıları arama yaptıklarında bir web sitesinin ne içerdiğini daha ayrıntılı görüntülediklerinden tıklama olasılıkları daha yüksektir. Bu da daha yüksek tıklama oranı demektir. Tek problem ziyaretçilerin web sitesinde kalmasını sağlamaktır.

Yapısal veri hatalarını düzeltmek, özellikle yerel arama için SEO‘da önemli bir faktör olarak kabul edilir, ancak resmi bir sıralama kriteri değildir.

0 Yorum
Yorumlar