wordpress

WordPress Yorumları Nasıl Kapatılır?

WordPress, web sitesinde SEO çalışmalarına yer verecek web site sahiplerinin en çok tercih ettiği içerik yönetim sistemidir. Site altyapısı olarak bu sistemi kullananlar içerik ya da sayfa yayınladıklarında yorumlar varsayılan olarak açık olacaktır. Ancak WordPress altyapısı yalnızca blog için değil, pek çok iş modeli altyapısında da tercih edildiği için, site sahipleri sitelerindeki yorumların kapatılmasını isteyebilir, yalnızca belli sayfalardaki yorumları kapatabilir, sayfa yorumlarını kapatırken içerik yorumlarını açık bırakabilir. Bu seçeneklerden herhangi birini tercih etmek isteyen kişilerin akıllarında tek bir soru vardır: WordPress yorumları nasıl kapatılır? Bu içerikte hem sitenizin tamamının nasıl yorumlara kapatılacağını hem de yalnızca belirli sayfalarınızın veya içeriklerinizin nasıl yoruma kapatılacağını açıklayacağız.

WordPress İçerik Yorumları Nasıl Kapatılır?

İnternet sitenizin tamamını yorumları kapatmak oldukça kolay bir işlemdir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmek.

  1. WordPress admin paneline girişinizi gerçekleştiriniz.
  2. Ayarlar başlığının altında yer alan “Tartışma” sekmesine tıklayınız.
  3. Bu sekmeye tıkladığınız karşınıza gelecek olan ekranda “Varsayılan Makale Ayarları”nın altında “Yeni yazılar üzerinde yorum yapılmasına izin ver” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek WordPress’i kurarken otomatik olarak aktif hale getirilir. Deaktif ettiğiniz durumda internet sitenizi yorumlara kapatmış olacaksınız.

Bu seçeneği deaktif ettiğinizde yalnızca yeni yayınlayacağız içerikler yoruma kapatılacaktır. Yayında olan içeriklerinizin yorumlarını da kapatmak istiyorsanız admin panelinde “Yazılar” başlığının altında bulunan “Tüm Yazılar” butonuna tıklayınız. Açılacak ekranın sağ üst köşesinde “Ekran Tercihleri” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda bir ekran inecek ve bu ekranda bulunan “Sayfa başına gösterilecek öge”yi en üst limit olan 999 olarak değiştiriniz. Böylelikle web sitenizdeki tüm içerikler tek bir sayfada listelenecektir. Listelendikten sonra “Başlık” kutucuğunu seçerek tüm içeriklerinizi seçiniz. Ardından başlık sekmesinin üzerinde göreceğiniz “Toplu İşlemler” seçeneğine tıklayarak “Düzenle” ve sağında yer alan “Uygula” butonuna tıklayınız. Açılan sekmeden “Yorumlar” bölümünü “İzin Verme” şeklinde değiştiriniz ve “Güncelle” butonuna tıklayınız. Böylece tüm içeriklerinizin yorumlarını tek bir seferde kapatmış olacaksınız.

WordPress Sayfa Yorumları Nasıl Kapatılır?

Web sitenizde bulunan sayfaları yoruma kapatmak için yukarıda içerikleri yoruma kapatma işlemi için anlattığımız aşamaları uygulayabilirsiniz. WordPress yorumları kapatmak için uygulayabileceğiniz diğer bir seçenek de No Page Comment eklentisini kurmaktır. Eklentiyi kurduktan sonra şu adımları sırasıyla uygulayınız;

  1. Ayarlar başlığının altında yer alan No Page Comments sekmesine tıklayınız ve eklentinin ayarlar bölümüne gidiniz.
  2. Açılacak olan ekranda “Disable Comments on New” sekmesinden hangi içerik türündeki yorumları kapatmak istediğinizi seçin ve “Update Setting” butonuna tıklayınız. Eğer sayfalar için yorumları kapatmak istiyorsanız, Sayfalar bölümünde yer alan “Comments” seçeneğine tıklayarak Update Settings’i tıklamanız yeterlidir.
  3. Ancak bu işlem yeni yayınlayacağınız sayfalar da geçerli olacaktır. Eğer daha önce yayınlanan sayfaların da yorumlarını kapatmayı istiyorsanız “Modify All Current” başlığının altında yer alan işlemleri uygulamalısınız.
  4. Bu başlığın altında bulunan Sayfalar seçeneğinden “Disable All Comments” butonuna tıklamalısınız. Yorumları açmak istediğinizde de “Enable All Comments” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu eklentiyi sadece sayfalardaki yorumları kapatmak için değil, içeriklerinizdeki yorumları kapatmak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca bu eklenti sayesinde tüm sayfalardaki yorumları kapatabilir fakat tüm içeriklerdeki yorumları açabilirsiniz veya tam tersi tüm içeriklerdeki yorumları kapatarak tüm sayfa yorumlarını açabilirsiniz.

Bunların yanı sıra yalnızca bir sayfanızı veya bir içeriğinizi yorumlara kapatmak istiyorsanız, ilk olarak kapatmak istediğiniz sayfaya giriş yapın ve Düzenle butonuna tıklayınız. Ardından Ekran Tercihleri sekmesinde yer alan “Tartışma” butonuna tıklayınız. Daha sonra ekranı aşağı kaydırarak “Yorumlara İzin Ver” seçeneği deaktif hale getiriniz.

0 Yorum
Yorumlar