WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress, dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Hem kurulumunun hem de kullanımının kolay olması bu sistemi popüler hale getirmiştir. Web sitesi kurmak isteyen kişilerin tek amacı arama motorlarında üst sıralara gelmektir. Bunun için SEO çalışmalarına yer verilmelidir. WordPress altyapısını kullanan web siteleri, SEO ayarlarını güncel dönemlerde yapmak zorundadır. SEO ayarlarını yapabilmek için Yoast eklentisinin kurulu olması gerekmektedir. Eğer All-in-One eklentisini kullanıyorsanız bu eklentiyi pasif hale getirmelisiniz. Çünkü birden çok SEO eklentisini kullanmak birden fazla aynı kod demektir, bu da kafa karıştıran bir noktadır. Aşağıdaki başlıktan WordPress Yoast SEO eklentisi nasıl kurulur açıklayacağız.

WordPress Yoast SEO Eklentisinin Kurulumu

Yoast eklentisi bulunmayan web siteleri için WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumunu açıklayacağız. WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumu için iki farklı yol izlenebilir. İlki eklentiyi indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı açmak ve wp-content/plugins klasörüne yüklemektir. Yüklemenin ardından panele gidip etkinleştirmek gerekmektedir.

İkincisi de direkt panel üzerinden WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumu yapmaktır. Bunun için öncelikle panele giriş yapılmalı, ardından Eklentiler > Yeni Ekle bölümüne girilmelidir. “Eklentilerde Ara” sekmesine “Yoast SEO” yazılarak, çıkan ekranda “Hemen Yükle” butonuna tıklanmalıdır. Yüklendikten sonra “Etkinleştir” butonuna tıklanmalı ve eklenti etkin hale getirilmelidir. Etkinleştirmenin ardından sol tarafta bulunan menü sekmesinde SEO başlığını göreceksiniz. WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumu yapabilmek adına öncelikle o butona tıklanmalıdır. Ardından Yoast SEO ayalarına giriş yapılmalıdır. Ayarlar hızlı bir biçimde yapılabilsin diye Yoast tarafından bir sihirbaz oluşturulmuş. Bu sihirbaza Genel sekmesine tıkladıktan sonra ““Open the configuration wizard” butonuna tıklayarak erişebilirsiniz. Ardından WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumuna başlayabilirsiniz.

  1. İlk olarak karşınıza Welcome ekranı gelecek. Bu ekranda E-Posta bültenine dahil olmak istiyorsanız isminizi ve E-Mail adresinizi girerek Üye Ol butonuna tıklayınız. Eğer dahil olmak istemiyorsanız “Sonraki” sekmesine tıklayınız.
  2. Diğer ekranda “Environment” bölümü gelecek. Bu bölümde siteniz yayındaysa “Production”ı seçerek sonraki sekmesine tıklayacaksınız.
  3. Diğer aşamada karşınıza “Site Type” gelecek. Daha özelleştirilmiş ayarlar sunabilmek adına Yoast, sitenizin tipini öğrenmek istiyor. Burada doğru seçeneği tıklayarak sonraki butonuna tıklayınız.
  4. Dördüncü aşamada “Firma ya da kişi” bölümüne geçiyor ve firmaysanız firma ismini ve logonuzu yüklüyorsunuz. Kişi seçeneğinde yalnızca isim kısmını doldurarak diğer aşamaya geçiş yapıyorsunuz.
  5. Beşinci adımda “Social Profiles” kısmında sosyal medya hesaplarının girilmesi gerekmektedir. Burada şu noktaya dikkat etmelisiniz; Twitter’da kullanıcı adınızı diğerlerinde hesabınızın tam adresini giriniz ve tekrar sonraki butonuna tıklayınız.
  6. Post type visibility ekranında hangi sayfalarınızın indexlenmesini istediğinizi seçiniz. “Yazılar” ve “Sayfalar” visible, “Ortam” hidden olarak seçilmelidir. Tekrar sonraki sekmesine tıklayınız.
  7. “Multiple Authors” bölümünde eğer birçok yazar içerik giriyorsa “Yes”,yalnızca 1 kişi içerik giriyorsa “No” seçeneğine tıklayarak sonraki butonuna tıklayınız.
  8. Bu adımda “Google Search Console”a erişim izni veriniz. “Google Doğrulama Kodu Edinin” butonuna tıklayarak farklı bir sayfaya geçiş yaparak “İzin Ver” butonuna tıklayınız. Ardından Google bir kod gönderecek ve bu kodu “Doğrulama Kodu” kısmına yazınız. “Yetkilendir” tuşuna tıklayarak profilinizi yükleyiniz. Profiliniz yüklendikten sonra “Sonraki” tuşuna tıklayınız.
  9. Ardından “Title Settings” kısmına geçiyorsunuz. Bu kısımda web sitenizin adını ve başlıkta hangi ayracı kullanacağınızı seçiniz. Genellikle “-” bu ayraç tercih edilir çünkü Google tarafından da kullanılan budur. Seçimlerinizi yaptıktan sonra sonraki tuşuna basınız.
  10. Son aşama olarak “Success” kısmına geçiniz. Bu kısımda ayarlarınızın tamamlandığını göreceksiniz. Son olarak “Kapat” butonuna tıklayarak WordPress Yoast SEO eklentisinin kurulumunu bitiriniz.
0 Yorum
Yorumlar