wordpress

WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme

WordPress kullanan web site sahipleri, güvenlik açığına yer vermemek adına WordPress yedek alma ve geri yükleme  işlemine başvururlar. Bu işlemler manuel olarak yapılabildiği gibi eklenti ile de yapılabilir. Bu içeriğimizde bu işlemi nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Eklenti İle WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme

WordPress yedek alma ve geri yükleme işlemi için kullanılabilecek en iyi eklenti My WP Backup Pro’dur. Kullanımı oldukça kolay, CPU ve Memory yormayan, hafif bir kodlamaya sahip olan bir eklentidir. Eklentiyi indirdikten sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

 1. Admin paneline giriş yapınız.
 2. My WP Backup başlığının altında bulunan Dashboard sekmesine tıklayınız.
 3. Karşınıza gelecek ekranda “Perform a Backup” butonuna basınız.
 4. Daha sonra ekranın sol üst bölümünde bulunan “Add New” seçeneğine tıklayarak diğer sayfaya geçiş yapınız.
 5. Bu sayfada General başlığının altında yer alan kısımları doldurmanız gerekmektedir.
  • Job Name: Otomatik yedekleme için kullanacağınız ismi giriniz.
  • Filename: Yedeklerin nasıl adlandırılacağını belirleyiniz.
  • Compression: Yedeğin sıkıştırılacağı formatı seçiniz.
  • Differential Backups: Bu seçeneği etkinleştirirseniz yalnızca en son alınan site yedeğinden sonra yapılan değişiklikler yedeklenecektir.
  • Safe Keeping: Bu seçenekle yedeklerin kayıt altında tutulmasını sağlarsınız. Bütün yedeklerin kayıt altında tutulması için “0” olarak kalmalıdır.
  • Split into Volumes: Web sitenizin boyutu yüksek ise, WordPress yedek alma işlemini parçalara bölerek gerçekleştiriniz.
 6. Content başlığı altında hangi dosyaları yedekleyip yedeklemeyeceğinizi belirleyebilirsiniz.
 7. Schedule başlığı altında yer alan Run job bölümünü “Wp Cron” biçiminde işaretleyiniz. Ardından Cron Mode sekmesi açılacaktır. Bu sekmeyi de yedeklemeyi ne kadar sürede yapmak istiyorsanız ona göre seçiniz.
 8. Destination başlığı altında seçeneklerle, yedekleme destinasyonu olarak dış bir kaynak seçtiğinizde eklenti, yedekleme dosyanızın bir kopyasını size gönderirken bir kopyasını da arşive kaydeder. Arşiv dosyasının lokasyonunu da My WP Backup’ın Settings bölümünde bulunan Backup Dir seçeneği ile ayarlayabilirsiniz.
 9. Report kısmında WordPress yedek alma işlemi tamamlandığında kime, nasıl haber verileceği ayarlanır. Yani işlem rapor edilmiş olur.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra My WP Backup Jobs sekmesine gidiniz. Bu sekmede yedek alma işleminin ne zaman yapılacağını göreceksiniz. Bu işlemin süresi web sitesinin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

WordPress geri yükleme işlemini yapmak da oldukça kolaydır. My WP Backup > Backups sekmesine tıklayınız. Ardından geri yüklenmesini istediğiniz yedeğin üzerine gelerek Restore sekmesine tıklayınız. Karşınıza gelecek ekranda geri yükleme işlemini hangi platformda yapmak istediğinizi belirleyiniz ve Start butonuna basınız.

FTP İle WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme

WordPress yedek alma işlemi için ilk yapmanız gereken FTP üzerinden web sitenizin yüklü olduğu sunucuya bağlanmaktır. Sunucuya bağlandıktan sonra karşınıza gelen ekranın sağ kısmında WordPress sitenizin yüklü olduğu server’ı göreceksiniz. Gördüğünüz dosyaları sol kısımda yani kendi bilgisayarınızda açacağınız bir dosyaya kopyalayıp yapıştırın. Böylece web sitenizi yedeklemeye başlamış olacaksınız. Sayfanın en altında göreceğiniz sayı sıfırı gösterdiğinde işleminiz tamamlanmış demektir.

FTP üzerinden geri yükleme işlemi için  ilk yapacağınız işlem yine web sitenizin sunucusuna bağlanmaktır. Daha sonra uzak site bölümünden “public_html” dosyasını açarak altında yer alan tüm dosyaları siliniz. Sildikten sonra sitenizi yedeklediğiniz dosyayı ve bu dosyanın içindeki public_html dosyasını açınız. Buradaki tüm dosyaları seçip sağ tıklayınız ve Yükle butonuna tıklayınız.

0 Yorum
Yorumlar