wordpress

WordPress Tema Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet siteleri için tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri de WordPress’tir. WordPress oldukça kolay kurulumu olan bir sistemdir ancak burada önemli olan web sitesinde kullanılacak olan temayı doğru seçmektir. WordPress tema seçimi oldukça önemlidir çünkü her temanın farklı özellikleri vardır ve bu özelliklerin web sitenizin amaçlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca bir algı da her ücretli temanın iyi olacağı yönündedir fakat bu yanlış bir tutumdur. Peki WordPress tema seçerken nelere dikkat edilmelidir? Aşağıdaki başlıktan öğrenebilirsiniz.

WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sitenin İhtiyaçlarını Tespit Etmek

Tema seçmeden önce web sitenizin neye ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz. Sitenizin konusu, içeriğin nasıl görüneceği, sitenizin amacı tema seçimi sırasında önem taşıyan konulardır. Mesela, bir E-Ticaret siteniz varsa basit bir blog teması seçmeniz oldukça yanlış olacaktır.

Tema Duyarlılığı

Mobil kullanımın artmasıyla oldukça önemli hale gelen hususlardan biri de web sitelerinin mobil uyumlu olmasıdır. Günümüzde hala mobil uyumlu olmayan temalar bulunmaktadır. Bu tarz bir tema seçmediğinizden emin olmalısınız.

Bütçenizi Aşmayın

Bütçe oldukça önemli bir noktadır. Web sitesinin güzel görünmesini her site sahibi ister ancak bunun için bütçenizi aşacak temalar kullanmanız gerekmez. Ücretsiz binlerce tema seçeneği bulunmaktadır. Başta bu tarz bir temayla yola çıkmanız ve bütçeniz uyduğu zaman beğendiğiniz temayı almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Temanın Hızı

WordPress tema seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri de şüphesiz hızdır. Sayfa açılış hızı yüksek olan web siteleri arama motoru sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olacaktır. Bunun yanı sıra iyi bir kullanıcı deneyimi de sunacaktır. Temayı edinmeden önce hız için gereken optimizasyonun yapıldığından emin olmalısınız. Site hızı test araçlarını kullanarak ölçümü kendiniz de yapabilirsiniz. Arama motoru algoritmalarına göre kabul edilebilen site hızı 3 saniyedir. Eğer daha fazla ise bu temayı satın almaktan vazgeçmelisiniz.

SEO Uyumlu Olması

WordPress temalarının çoğu SEO ile uyumludur ancak uyumlu olmayan bir temaya denk geldiyseniz tercih etmemelisiniz. SEO dostu bir tema, semantik HTML ve web standartlarına uygun olarak kodlanmış olmalıdır.

Mevcut Sosyal Medya Seçenekleri

Web sitenizde kullanabileceğiniz sosyal medya eklentisi bulmak oldukça kolaydır. Fakat bir eklenti kullanmak yerine temaya dahil edilmiş bir özellik çok daha iyi olacaktır. Sosyal medya eklentileri basit eklentiler olarak görülse de web sitenizi yavaşlatabilmektedir. Ayrıca bu eklentileri özelleştirmek için uzun uğraşlar veriyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya entegrasyonu oldukça önemlidir.

Canlı Demo

Satın alacağınız temanın bir demosu olmalıdır. Temayı yayınlamadan önce nasıl gözüktüğünü kontrol edebilmelisiniz. Demo içeriği olmayan temaları kesinlikle tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde istemediğiniz bir temaya sahip olabilirsiniz.

Reklam Alanları

WordPress teması seçerken dikkat edilecek bir diğer husus da temanızın size para kazandırıp kazandırmayacağıdır. Alacağınız temanın reklam yerleştirmeye uygun olması gerekmektedir. Bu alanlar yeterli değilse kendiniz ekleyebiliyor musunuz bunu da öğrenmelisiniz.

Tema Yönetimi

Bir tema satın aldınız ve küçük bir değişiklikte dahi kodlama yapmanız gerekiyor. Böyle bir temadan uzak durmalısınız. Ayrıca temanın özelleştirilmesi için bir panelinin olması gerekmektedir. Özelleştirilemeyen bir tema kullanmayınız.

Tema Kullanım Kolaylığı

Tema ne kadar kolay kullanılıyorsa sizin için bir o kadar önemlidir. Karmaşık bir yapıya sahip temalardan uzak durunuz. Sade ve kullanımı kolay temalar kullanıcı deneyimini de artırır.

Tema Güvenliği

Bir temada güvenlik açığının olduğunu bilmek oldukça zordur. Ancak bazı kriterlere dikkat edebilirsiniz. Örneğin; “Tema, WordPress’in son sürümüyle uyumlu mu?”, “Tema düzenli olarak güncelleniyor mu?” gibi hususlara bakılmalıdır. Güncelleme genellikle güvenliği sağlamak için yapılır. Bu nedenle güncelleme alan temalar daha güvenilir diyebiliriz.

Kullanıcı Yorumları

Temayı daha önce kullanmış olan kullanıcıların yorumlarını dikkate alınız.

0 Yorum
Yorumlar