wordpress seo

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. SEO çalışmalarına yer verecek web siteleri için oldukça iyi bir altyapıdır. Ancak SEO çalışmaları süreklilik gerektiren bir işlemdir ve bu nedenle SEO ayarları düzenli olarak yapılmalıdır. Bu içeriğimizde WordPress SEO ayarları nasıl yapılır sorusunun cevabına yer vereceğiz.

WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress altyapılı web sitelerinde SEO için kullanılması gereken en iyi eklenti Yoast’tır. Yoast SEO eklentisinin nasıl kurulduğunu bir önceki içeriğimizde anlatmıştık. Bu içeriğimizde de Yoast kurulumu yapılmış web sitelerinde WordPress SEO ayarlarının nasıl yapıldığını adım adım açıklayacağız. WordPress SEO ayarları için öncelikle “Features” sekmesine tıklayınız ve “Advanced Settings Pages”i etkinleştirerek değişiklikleri kaydet sekmesine tıklayınız. Etkinleştirdikten sonra sol tarafta SEO başlığı altında bulunan Dashboard, Başlıklar & Metalar, Sosyal, XML Site Haritaları, Gelişmiş Araçlar, Arama Konsolu ve Go Premium seçeneklerini göreceksiniz.

Dashboard

WordPress SEO ayarlarının bu kısmında web sitenizle ilgili hata veya uyarılar yer alır. Eğer varsa bu konulardaki ayarları yapınız. Örneğin kurulum sırasında farklı bir eklenti ile çakışma yaşanabilir. Bu durum çözüldüğünde hata ortadan kalkacaktır. Eğer bir hata varsa Yoast SEO detaylar için sizi yönlendiriyor.

Başlıklar & Metalar

  1. Genel: WordPress SEO ayarlarının bu bölümünde başlıklarla alakalı ayarları yapmalısınız. Eğer Yoast’ın başlıklarınızı değiştirmesini istiyor ve sizin kullandığınız şekilde getirmesini istiyorsanız “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” kısmını etkinleştiriniz. Ayraç olarak “-” seçiniz çünkü web sitelerinin kullandığı genel kullanım budur ve Google da bu kullanımı tercih etmektedir. “Enabled Analysis” kısmında okunabilirlik ve anahtar kelime analizine izin vermiş oluyorsunuz. Bu özellik içerik üretirken farklı öneriler sunuyor. Diğer seçeneği de etkin hale getirerek değişiklikleri kaydediniz.
  2. Anasayfa: Bu bölümde anasayfada başlığın ve açıklamanın nasıl olacağını seçiniz. Bu kısımda girilecek bilgiler oldukça önemlidir çünkü başlık ve meta açıklama şablonu belirlenmelidir. Eğer meta açıklamalarında bir şablon belirlenmezse web sitesinin en üstünde bulunan paragraftan bir bölüm seçilir.
  3. Yazı Tipleri: Bu bölümde anasayfa dışında kalan sayfalar için başlık ve meta açıklama ayarlarını yapmalısınız. Başlık şablonu olarak sunulan iyi bir kullanımdır, bu nedenle değiştirmemenizi öneririz. Burada herhangi bir değişiklik yapmadan bu bölümü atlayabilirsiniz.
  4. Kategoriler: Bu bölümde kategorilerin ve etiketlerin ayarlarının yapılması gerekmektedir. Algoritmalara göre etiketlerin web sitenizin üst sıralara gelmesinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Bu yüzden indexlenmesini önleyebilirsiniz. Bunun için Etiketler > Moto Robots kısmında yer alan “Noindex” seçeneğine tıklayınız ve bu bölümdeki işleminizi tamamlayınız.
  5. Arşivler: Web sitenizde birden fazla yazar varsa “Yazar Arşivleri”ni etkin hale getirmeniz gerekir. Haricinde bir şey yapılmasına gerek yoktur.
  6. Diğer: Bu bölümde arşivlerin alt sayfalarını “Noindex” haline getiriniz. Böylelikle birbirine benzeyen sayfaların kaydedilmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Sosyal

  1. Facebook: WordPress SEO ayarlarının bu kısmında Facebook özel ayarları yapılmalıdır. Web sitesinin anasayfası Facebook’ta paylaşıldığında görünecek resim, başlık ve açıklamalar belirlenmelidir. Burada siteden farklı açıklamalar girmeye özen gösteriniz. Resim kısmına ise logonuzu yükleyebilirsiniz.
  2. Twitter, Pinterest, Google+: Bu sosyal medya platformları için gereken özel ayarları başlıklarının altında gerçekleştirebilirsiniz.

XML Site Haritaları

WordPress SEO ayarlarından biri de XML site haritaları ayarlarıdır. Google ile iletişim kurabilmek adına site haritalarını kullanmalısınız. Bu kısımda “Site haritası başına en fazla girdi” sekmesi 1000 olarak otomatik olarak ayarlanıyor. Dilerseniz bu rakamı 50.000’e kadar yükseltebiliyorsunuz. Ayrıca Kategoriler sekmesine bulunan “Etiketler” kısmını site haritasında değil biçiminde işaretleyebilirsiniz.

Gelişmiş

  1. Yol Haritası: WordPress SEO ayarlarının bu kısmında sitenizde kolayca dolaşılmasını sağlayan; Yol Haritası, Ekmek Kırıntısı, Breadcrumbs, Foot Print şeklinde adlandırılan seçeneğin ayarını etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede web sitenizi ziyaret edenler; “Anasayfa >  Ayakkabı > Spor Ayakkabı” biçiminde bir link yapısını görebilecek ve rahat bir biçimde istediklerine ulaşabilecek.
  2. Kalıcı Bağlantılar: Bu kısımda link yapısında değişiklikler yapılabiliyor. Kategorilerin başında “/kategoriler/” biçiminde yazı çıkmasını istemiyorsanız, “kategori linkler için varsayılan uzantıyı kaldır” bölümünden “Kaldır” seçeneğine tıklamalısınız.
0 Yorum
Yorumlar