wordpress

WordPress Linkleri NoFollow Yapma

Google, link çıkışı yapılan site için linkin nereden geldiğini bir işaret olarak algılar. Bu işaret Google sıralama kriterlerini etkileyen bir işarettir. Bir siteye link çıkışı yaptığınızda, “link juice” yaparak var olan SEO gücünü farklı bir siteye aktarmış olursunuz. Buna PageRank aktarımı ismi de verilir. PageRank aktarımı SEO açısından bir skor kartıdır. Yani; eğer web sitenizden yaptığınız link çıkışları sitenize gelen link sayısından daha da yüksekse SEO’da düşüş yaşarsınız. Ancak bu DoFollow linkler için geçerlidir. SEO skorunu dengeleyebilmek için link çıkışını azaltmak yerine verdiğiniz linkleri NoFollow yapabilirsiniz. Böylece sitenize gelen ve sitenizden çıkan DoFollow link sayısını dengelemiş olursunuz. Bu içeriğimizde dengeyi sağlayabilmeniz için WordPress linkleri NoFollow yapma işlemini açıklayacağız.

WordPress Linkleri Nasıl NoFollow Yapılır?

WordPress, varsayılan olarak sitenizden link çıkışı yaptığınız bütün linkleri DoFollow biçiminde verir. Aslında güzel bir özellik olarak algılansa da bir süre sonra sitenize gelen link sayısı, sitenizden yaptığınız link çıkışından daha az kalacaktır ve bu durum SEO açısından web sitenize zarar verecektir. Bu nedenle link verirken, verdiğiniz linkin DoFollow mu NoFollow mu olduğuna karar vermelisiniz. WordPress linkleri NoFollow yapmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Manuel Olarak WordPress Linkleri NoFollow Yapma

Diyelim ki “SEO fiyatları” kelimeler bütüne yazı editörünün Görsel kısmından bir link çıkışı gerçekleştirdiniz. Bu link çıkışı otomatik olarak DoFollow olacaktır. DoFollow linki NoFollow’a çevirmek için yazı editörünün Metin sekmesine geçiş yapıyor ve verdiğiniz linki buluyorsunuz. Bulduktan sonra linkin en son kısmında bulunan “> simgesinin hemen önüne rel=”nofollow” yazıyorsunuz.

Ancak bu WordPress linkleri NoFollow yapmak için uzun ve uğraştırıcı bir işlemdir. WordPress linkleri NoFollow yapmak için “Title and NoFollow for Links” eklentisini kullanabilirsiniz. Eklenti ile WordPress’te link verme kısmına tıkladığınızda karşınıza “bu linke NoFollow tagı ekle” seçeneği çıkacaktır. İlk önce eklentinin kurulumunu gerçekleştirin. Ardından NoFollow link çıkışı yapmak istediğiniz içeriğe gelin ve “bağlantı ekle/düzenle” sekmesinden ulaşabileceğiniz “bağlantı seçenekleri” butonuna tıklayınız. Açılan pencerede karşınıza ayrıntılı bağlantı seçenekleri gelecektir. Buradan Add rel=”nofollow” to link seçeneğine tıklayın. Bağlantı ekle butonuna tıkladığınız durumda eklediğiniz link NoFollow etiketli bir link olacaktır. Bundan sonraki vereceğiniz tüm linklerde bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Tüm WordPress Linkleri NoFollow Yapma

Genel olarak tüm linklerini NoFollow vermeyi tercih edenler için tüm WordPress linkleri NoFollow yapma işlemini açıklayacağız. WordPress linkleri NoFollow yapmak için Eternal Links eklentisini kurun ve etkinleştirin. Daha sonra Ayarlar > Eternal Links sekmesine gidin. Karşınıza gelen ekranda;

  • Apply Globally: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde yalnızca içerik içinde veya sayfa içinde yer alan bütün dış link ayarları değil, site genelinde yer alan dış linklerin tüm ayarları (footer gibi) için geçerli olacaktır.
  • Apply to Text Widgets: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde yalnızca içerik içinde veya sayfa içinde yer alan bütün dış link ayarları değil, yan panelde (sidebar) yer alan bütün bileşenler için de eklentinin dahil ettiğiniz bütün ayarları geçerli olacaktır.
  • Treat Subdomain as Local: Sitenizde yer alan bir alt alan adı varsa, bu alan adı ve uzantıları için bu seçeneği aktif hale getirmelisiniz. Böylece bir dış site olarak algılanmayacaktır.
  • Auto Convert Text URLs: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde site adresi doğrudan yazılmış fakat link verilmemiş olan linklere, otomatik olarak, yazılan içerikte geçen adrese link verilecektir.
  • Add NoFollow: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde WordPress site genelindeki bütün linkleri NoFollow yapmış olacaksınız.

Tüm bu işlemleri yaparak WordPress linkleri NoFollow yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

1 Yorum
  1. Avatar

    teşekkürler bilgiler için

Yorumlar