wordpress kurulumu

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu nasıl yapılır? İki farklı şekilde yapılan WordPress kurulumu sürecini adım adım açıklayacağız.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

cPanel Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu yapmanın en basit yöntemi cPanel’de yer alan Softaculous yazılımını kullanmaktır. Softaculous üzerinden WordPress kurulumu yapmak için ilk yapmanız gereken cPanel’e giriş yapmaktır. Daha sonra “Yazılım” başlığı altında yer alan “Softaculous Apps Installer” sekmesine tıklayınız. Sonrasında karşınıza gelen seçeneklerden WordPress’e tıklayınız ve aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız.

 1. İster “Yükle” ister “Install Now” butonuna tıklayarak yükleme ekranına geçiş yapabilirsiniz.
 2. Karşınıza Script Ayarlarının yer aldığı ekran gelecek. Bu ekranda öncelikle Protokol Seçiniz sekmesinde yer alan seçeneklerden size uygun olanı seçiniz. Eğer sitenizin SSL’si varsa HTTPS protokolünü seçmeniz gerektiğini unutmayın. “Domain Seçin” kısmına yükleme yapılacak klasörü seçiniz. “Yükleme Dizini” seçeneğinde WordPress’i hangi URL adresi üzerinde kuracağınızı seçiyorsunuz. Eğer web sitenizi direkt domain adresi üzerine kuracaksanız bu seçeneği boş bırakmalısınız.
 3. Daha sonra Site Settings ekranına yönlendirileceksiniz. Burada site başlığını ve site sloganını giriniz. Birden fazla WordPress siteniz varsa ve hepsini tek bir yerden yönetmek istiyorsanız “Enable Multisite” seçeneğini etkin hale getiriniz. Tek bir site için WordPress kurulumu yapıyorsanız bu seçeneği atlayabilirsiniz.
 4. Admin Account sayfasında ilk yapmanız gereken Admin İsmini giriniz. WordPress bu kısmı otomatik “admin” olarak atayacaktır. Fakat güvenlik açığı yaratmamak adına bu şekilde kullanmaktan kaçınmalısınız. Admin Password kısmına güçlü olacak şekilde bir şifre giriniz. Admin E-Mail kısmına da hosting üzerinden kurduğunuz mail adresini veya daha sık kullandığınız mail adresini giriniz.
 5. Choose Language ekranından internet sitenizin yönetim panelinin ve içerik üretme dilinin seçimini yapınız.
 6. Select Plugins sekmesinde bulunan “Limit Login Attempts” seçeneğini atlayınız.
 7. Advanced Options ekranında bulunan “Veri Tabanı Adı” ve “Table Prefix” kısmını varsayılan olarak gelen isimde bırakınız. Bu kısımların altında yer alan dört seçeneği de işaretlemeden atlayınız.
 8. Select Theme sayfasına yönlendirileceksiniz. Hiçbir tema seçmeyiniz. Tema seçimini farklı bir zamanda detaylı bir biçimde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 9. Son olarak Yükle butonuna tıklayınız ve yüklemenin tamamlanmasını bekleyiniz. Tamamlandığında “Tebrikler, kurulum başarılı” uyarısı görüntülenecektir. Bu uyarıdan sonra admin isim ve şifrenizi girerek siteye giriş yapabilirsiniz.

cPanel GoDaddy WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu için GoDaddy cPanel’ine giriş yaptıktan sonra “Web Uygulamaları” başlığının altında yer alan WordPress seçeneğine tıklayınız ve WordPress kurulumuna başlayınız.

 1. Karşınıza gelen sayfada “Bu uygulamayı kur” butonuna tıklayınız.
 2. Ardından Lokasyon ekranında bulunan “Domain” kısmından protokol seçimi yaparak web site uzantınızı belirleyiniz. “Dizin” kısmını eğer web sitenizi domainin üzerine kurmayacaksanız boş bırakınız.
 3. Versiyon ekranında yer alan “Versiyon” seçeneğini değiştirmeyiniz. Çünkü bu WordPress’in son sürümüdür. Dil seçeneği de web sitenizin hangi dilde olmasını istiyorsanız ona göre seçiniz.
 4. Bir sonraki ekranda Yönetici Adı, Yönetici Şifresi, Yönetici E-Mail, Site Title, Web Sitesi Slogan kısımlarını doldurunuz. “İki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeyin” seçeneğine tıklayınız.
 5. Ardından Otomatik Güncelleme seçeneklerinden “Yeni küçük sürümleri ve güvenlik bültenleri için güncelleyin”e tıklayınız. WordPress Eklentisi Otomatik Güncelleme seçeneklerinden “Otomatik WordPress eklentileri güncelleme yapmayın”a tıklayınız. “WordPress Tema Otomatik Güncelleme” seçeneklerinden “Otomatik WordPress temalar güncelleme yapmayın”a tıklayınız. Otomatik Güncelleme Yedekleme seçeneklerinden “Bir yedek oluşturun ve güncelleme başarısız olursa otomatik yedeği geri”ye tıklayınız.
 6. Ardından Sınırlı Giriş Denemesini ve Çok siteyi etkinleştirini “No” olarak işaretleyiniz.
 7. Gelişmiş Ayar Yönetimini “Benim için otomatik olarak gelişmiş ayarlarını yönetmek” olarak seçiniz ve “Kur” butonuna tıklayınız.

WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra yükleme ekranı blog önyüzü ve admin paneline giriş yapabileceğiniz linkleri verir. Admin paneli linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda “Hayır, teşekkürler” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra isim ve şifre ile giriş sağlayabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar