web sitesi trafiği

Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

İster küçük ister büyük olsun tüm web sitelerinin ulaşmak istediği başlıca hedef web sitesi trafiğini artırmaktır. Trafiği artırarak web sitesinden kazanacağınız potansiyel para miktarını da artırmış oluyorsunuz. Peki hiçbir pazarlama yoluna başvurmadan, yani reklam kampanyası veya tanıtım yazısı yöntemlerini kullanmadan web sitesi trafiği nasıl artırılır? Bu içeriğimizde web sitesi hit artırma işlemi için dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Ne Yapmalısınız?

  1. İlk yapmanız gereken Google Search Console’a giriş yaparak sol tarafta bulunan yönetim sekmesinden Arama Trafiği > Search Analytics sekmesine tıklayınız. Tıkladığınızda web sitenizde en çok hangi anahtar kelimelerden trafik aldığınızı göreceksiniz. Ardından bu anahtar kelimeyi Google’da aratın ve anahtar kelimenin uzantısı olarak en fazla aratılan yeni kelimeleri çıkarın. Bu yeni anahtar kelimeleri en çok trafik alan içeriğinizde geçirirseniz hitiniz artmaya başlayacaktır. Burada hedefi daraltarak ana hedefi yani en fazla trafik alan içeriği arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmayı amaçlıyorsunuz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şudur; hit artırmak için bu kelimeleri doğrudan içeriğe eklemeyiniz, içerik akışınıza uygun olarak, anlam bütünlüğünü bozmadan bu işlemi gerçekleştiriniz.
  2. İkinci yöntem de E-Mail abone listesi oluşturmaktır. Abonelik formu oluşturduktan sonra ziyaretçilerinizi abone olmaya teşvik etmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için MailChimp for WP eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi kullanabilmek için MailChimp üzerinden abonelik şifrenizi oluşturun. Bu eklentinin en güzel yanı, yorumların altında “Beni aynı zamanda siteadi.com” abonesi yap diye bir seçeneğin kullanıcıların karşısına otomatik işaretlenmiş olarak gelmesidir. Bu yöntem sayesinde abone sayınız artacak ve buna bağlı olarak web sitesi trafiğiniz artacaktır.
  3. Web sitesi trafiğini artırmaya yarayan bir diğer yöntem de sitenize açılır pencere eklentisi kurmaktır. WP Subscribe Pro eklentisi bunun için kullanabileceğiniz bir eklentidir. Bu eklenti birden çok eklentinin yapabileceği işlemleri yapabiliyor. Abonelik formunu sayfanın sonuna veya başına ekleyebilirken, kısa bir kod sayesinde istediğiniz bir yere de ekleyebiliyorsunuz. Oldukça fazla özelliği bulunan bu eklenti oldukça hafif bir kodlamaya sahip olduğundan web sitenizin açılış hızını neredeyse hiç etkilemiyor.
  4. Web sitesi trafiğini artırmak için yapmanız gerekenlerden biri de anahtar kelime yelpazenizi geniş tutmaktır. Yani bir içerik yazarken tek bir anahtar kelimeye odaklanmamalısınız. Örneğin hit artırma konulu bir içerik yazacaksınız. Bu içerikte hit artırmaya alternatif olabilecek tüm kelimeleri kullanmaya çalışınız. Ancak bu kelimeleri kullanırken içeriğin akışını bozmamaya dikkat etmelisiniz.
  5. Bir başka yöntem de backlink almaktır. Site trafiğinizi artırmak istiyorsanız bir başka sitenin sizin sitenize referans olmasını sağlayınız. Burada dikkat etmeniz gereken nasıl bir siteden backlink aldığınızdır. Kaliteli ve link alacağınız içerikle alakalı olan web sitelerinden backlink almalısınız. Bunun yanı sıra site içi linkleme de yapmalısınız. Yazılarınız arasında link vermeniz SEO açısından size fayda sağlayacaktır. Doğru yapılan SEO çalışmaları sıralamayı yükselteceğinden trafiği de artıracaktır.
  6. Dikkat çekici başlıklar kullanmak da hit artırmaya yarayacaktır. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun içerik başlığınız, içeriği okumaya teşvik etmiyorsa potansiyel ziyaretçilerinizi çekmeniz çok güçtür.
  7. Sosyal medya platformlarını da aktif kullanmanız ziyaretçi trafiğinizi artıracaktır.
  8. Sitenizin yavaş açılması da trafiğinizi etkiler. Google sıralama kriterleri arasında yer alan hız faktörü, SEO açısından mutlaka dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kullanıcı deneyimi olarak da yavaş açılan web siteleri tercih edilmemektedir.

 

 

 

0 Yorum
Yorumlar