web site

Web Sitenizi Rakiplerinizle Nasıl Karşılaştıracaksınız?

Web sitenizi rakiplerinizin web siteleriyle karşılaştırmak bazı nedenlerden dolayı oldukça faydalıdır. Öncelikle, kaçırdığınız fırsatları bulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sizi rakiplerinizin önünde tutmaya yarayacak ipuçları sunar. Ayrıca size büyüme hedefleri için bir referans verir. Arama sonuçlarında üste çıkmak ve orada kalmak oldukça zordur. Bu nedenle diğer çalışmaların yanı sıra rakip web sitelerinin analizini de yapmalısınız. Peki web sitenizi rakiplerinizle nasıl karşılaştıracaksınız? Bunun için üç farklı yol vardır. Bunları detaylarıyla açıklayacağız.

Web Sitenizi Rakip Web Sitesiyle Nasıl Karşılaştıracaksınız?

Web Site Teknolojisi

Hızlı, kullanımı kolay ve taramayı kolaylaştıran iyi yapılandırılmış bir web sitesi her web yöneticisinin hedefi olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için belirli bir teknolojiye ihtiyaç duymazsınız ancak yeni bir siteyle başlamak veya yeniden tasarım yaptırmak istiyorsanız kesinlikle rekabeti ölçmelisiniz.

  • Web Sitesi Mimarisi: Rakiplerinizin web sitesi mimarisini bilmek, ürün veya içerik boşluklarını keşfetmek açısından yararlıdır. Bunu belirlemenin en iyi ve en kolay yolu bir site haritası oluşturmaktır. Kullanabileceğiniz pek çok site haritası aracı bulunmaktadır.
  • Sayfa Hızı: Web’in en popüler erişim noktası olan mobil cihazlarla birlikte, sayfa hızı inanılmaz derecede önemlidir. Aynı zamanda Google sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak belirlemiştir. Sitenizin performansının düşük olduğunu düşünüyorsanız, performansı nasıl hızlandıracağınıza ilişkin öneriler almak için Google’ın PageSpeed ​​Insights sayfasına gidin. Aslında sayfa hızınız iyi olsa dahi PageSpeed testinden yararlanarak Google tarafından sunulan bütün problemleri çözmelisiniz.

Web Site İçeriği

Organik Anahtar Kelime Araştırması

Doğru anahtar kelime listesini geliştirmek hala önemini koruyan bir durumdur. Rakip organik anahtar kelime araştırması için Ahrefs kullanılabilecek en iyi araçtır. Web sitelerine göre arama sıralamalarını içeren geniş bir veritabanına sahiptirler. Ayrıca hangi ifadelerin trafik kazanacağını ve sıralamaya yönelik potansiyellerini belirlemeyi kolaylaştırıyor. Anahtar kelimeleri ve sıralamaları listelemenin yanı sıra üst sayfaları da listeliyor. Yüzlerce anahtar kelimenin sıralamasını tek bir sayfada bulabilirsiniz. Neredeyse her web yöneticisinin düşündüğü bir soru vardır: “Ne gibi fırsatlar kaçırıldı?” Rakipleriniz sizin kaçırdığınız hangi kelimelerde sıralama sağlıyor? Rakiplerinizi Ahrefs’te bulunan “Content Gap Tool” aracına bağlayarak bu anahtar kelimeleri görüntüleyebilirsiniz.

Site İçi Optimizasyon

Google, Bilgi Grafiği’nin kullanıma sunulmasından bu yana meta etikete bağlı olarak çalışmıyor fakat hem kullanıcılar hem de arama motorları için açık bir yol haritasına sahip olmak önemlidir. Sayfalarınızın rekabete karşı nasıl yığınlandığını görmek için SEOBook’un ücretsiz aracı olan Page Comparison Tool aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, bir karşılaştırma çıktısını verir ve bu çıktıda; sayfa başlığı, meta açıklama etiketi, anahtar kelimeler, metin ve kelime sayısı, en iyi iki ve üç kelimelik anahtar kelime öbekleri gibi bilgiler bulunur.

Backlinkler

Nisan 2012’de Penguen algoritmasının piyasaya sürülmesiyle bazı değişiklikler yaşandı. Hiçbir değeri olmayan bağlantıların aniden önemli hale geldi ve backlink yoluyla edinilen çöp bağlantıların bulunması tehlikeli hale geldi. Bu da, elde etmek için gerekli çabaya değer olup olmadıklarını belirlemek için muhtemel bağlantıları “puanlamak” zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Burada da Ahrefs Link Intersect aracını kullanarak rakiplerinizin bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz. Araç, iki farklı filtreleme seçeneği sunar:

  • Tüm hedeflerle kimin bağlantı kurduğunu gösterin.
  • Hedeflerin herhangi birine kimin bağlandığını gösterin.
0 Yorum
Yorumlar