uzun kuyruk seo

Uzun Kuyruk SEO Stratejisi Nedir?

Düşük arama hacmine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeler araştırmak zaman ve emek harcaması gibi görünebilir. Ancak eğer uzun kuyruklu bir SEO stratejiniz yoksa eksiksiniz demektir. Uzun kuyruklu anahtar kelime fırsatlarını araştırmak, düşük rekabetçi anahtar kelimeleri yüksek dönüşüm oranlarıyla hedeflemek ve içeriğinizi artırmak için uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmak oldukça kolaydır. Bu içerikte bu işlemi nasıl yapacağınızı açıklayacağız. Ancak öncesinde uzun kuyruk SEO stratejisi nedir anlatalım.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, özellikle araştırmacı amacına hizmet eden yüksek oranda hedeflenmiş arama ifadeleridir. Bu anahtar kelimelerin arama hacmi düşüktür. Bu kelimeler uzun kuyruk olarak adlandırılır çünkü arama talebi eğrisinin uzun kuyruk ucunda yer alırlar. Bu her ay bu anahtar kelimeleri birkaç kişi arıyor demek değildir. Bununla birlikte, arama hacminin eksikliğine rağmen uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sıralaması daha kolaydır ve tohum anahtar kelimelerinden daha iyi sonuç verirler. Bunun nedeni, uzun kuyruklu anahtar kelimeler çözebileceğiniz açık bir müşteri gereksinimi ile iletişim kurmak demektir.

Arama amacını anladığınızda özellikle soruları ele alan ve dönüştüren içerik oluşturabilirsiniz. Örneğin; “bugün çıkan altın PS4 fiyatı” sorgusu yapan kullanıcıların satın alma eğilimi açık ara daha fazla oluyor. Nispeten, “PS4” için yapılan bir arama çok daha az açıktır. Kullanıcı video oyun konsolu hakkında daha fazla bilgi arıyor olabilir, Sony’den yeni haber arıyor ya da bir oyun listesi arıyor olabilir.

Bu anahtar kelimelerin gerçek uzunluğunun teknik olarak önemli olmadığını unutmayın. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler özgünlüklerinden dolayı en az 3 kelime uzunluğunda olur. Ancak yalnızca bir veya iki kelimelik uzunluğa sahip oldukça özel düşük sesli aramalar uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak da düşünülür.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler SEO İçin Önemli Midir?

Tüm arama trafiğinin % 70’ine kadar olanı uzun kuyruklu anahtar kelimelerden kaynaklıdır ve işletmenizin sıralaması için oldukça önemlidir. Anahtar kelimeleri hedeflemenin üç farklı faydası vardır.

Daha Az Rekabet

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler işinize ve mevkinize özgüdür ve sonuç olarak arama hacmi düşüktür. Bunun tersi, hedeflenen uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz için iyi bir sıralama yapmak için neredeyse fazla çaba göstermemesidir. Hedeflenen şartlarınız yeterince spesifikse, açılış sayfalarınızı ön plana çıkaran bazı basit sayfalarda SEO ve bağlantı kurma uzmanlığı gerekir.

Daha Yüksek Dönüşüm Sayısı

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri takip etmeniz arama hedefinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır. Arama amacıyla, alıcının hedefini ve ek bilgi gereksinimini belirten sorguları tanımlayabileceksiniz. Bu bilgiyi satış kanalınıza yüksek kalitede yönlendirmek için kullanabilir ve içerik pazarlama çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Semantik Arama için Optimize Etme

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, semantik arama için optimizasyonun ayrılmaz bir parçasıdır. Yaşadığımız çağda Y kuşağının % 55’i günlük sesli arama yapıyor ve botlarla konuşuyor. Bu kullanıcılar bu platformları sorguladıklarında açık uçlu soru ve komutlar gibi uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini kullanıyorlar. İşinizle ve hizmetlerinizle ilgili cevaplar verebilmeniz ve bu uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini daha iyi hedefleyebilmeniz için, konuşulan soruların arkasındaki amacı tahmin etmeye çalışın. Unutmayın, arama yoğunluğu düşük olduğunda bile yüksek dönüşüm sağlayan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflerseniz, bu anahtar kelimeler işletme için inanılmaz derecede önemli olabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Yeni kuyruklu anahtar kelimeleri keşfetmek kolaydır ve birkaç dakika içinde önemli bir liste oluşturabilirsiniz. İlk önce sıralamasını bildiğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanınız. Search Console’u açın. Ardından Trafik Arama > Analytics sekmesine tıklayın. Buradan tüm listeye ulaşmak için sayfanın alt kısmında yer alan İndir butonuna tıklayın.

Sonra da PPC kampanyalarınız, Facebook sayfanız, Twitter hesabınız, YouTube videolarınız, Instagram’ınız ve yeni terimler ortaya koyabilecek diğer tüm metrikler için aynı bilgileri indirin. Şimdi tüm bu terimleri bir e-tabloya ekleyin, böylece potansiyel uzun kuyruklarınızı tek bir yerde bulabilirsiniz. Ardından, sıralamanız için sektörünüzde yeni, uzun kuyruklu anahtar kelimeler keşfetmeyi deneyin. Potansiyel uzun kuyrukların manuel olarak nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

  • Tohum anahtar kelimelerinin bir listesini hazırlayın. Bir tohum anahtar kelimeleri listesi oluşturmak için bir anahtar kelime planlama aracı kullanın, ancak Google AdWords’ten uzak durmaya çalışın. Bu ücretsiz araç, hedeflenecek ticari terimlerin bir listesini üretmek için harika olsa da, kasıtlı olarak daha düşük arama hacmine sahip uzun kuyruklu terimlerden uzak durur ve bu da amaca uygun değildir.
  • Google’ın otomatik tamamlama önerilerini yazın. Her bir tohum anahtar kelimesini Google’a yazın ve otomatik tamamlama önerilerini görün.
  • Google’ın ilgili arama önerilerini yazın. Her bir SERP’nin altına gidin ve ilgili aramaları yazın.
  • Bing Arama Önerileri ve optimize etmek istediğiniz diğer arama motorları için bu işlemleri tekrarlayın.
  • Bu potansiyel uzun kuyrukları e-tablonuza ekleyin. Tüm şartlarınızı bir araya getirin ve listenizi azaltmak için hazır olun.
0 Yorum
Yorumlar