seo araçları

Ücretsiz SEO Araçları

SEO çalışmaları web sitesinin arama motorlarında üst sıralara gelmesini sağlar. Ancak SEO çalışmaları bir kere yapılıp bırakılacak çalışmalardan değildir. Bu yüzden sürekli bir güncelleme gerektirir. SEO çalışmalarını yaparken de kullanmanız gereken bazı SEO araçları bulunmaktadır. SEO araçları ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı türdedir. Peki ücretsiz SEO araçları nelerdir? Bu araçların neler olduğuna aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz SEO Araçları Nelerdir?

Link Analiz Araçları

 1. Open Site Explorer: 2011 yılında kapanan Yahoo analiz aracından sonra popüler olan bu araç; web sitesine alınan backlinklerin analizinin yapılmasını, domain otoritesini, sayfa otoritesini ve rakip analizini sağlar.
 2. Majestic SEO Site Explorer: Ücretsiz üyelikte kısıtlı kullanım sağlasa da kullanışlı verilere ulaşılmasını sağlar. Dünyanın en popüler backlink analiz araçlarından biridir ve linklerle ilgili oldukça fazla türde analiz yapılmasını sağlar.
 3. Ahrefs Site Explorer: İç ve dış SEO linklemeleri ile ilgili ne varsa bu araç üzerinden görebilirsiniz. Ücretsiz üyeliklere kısıtlamalar getirse de bu araç ile birçok veriye erişebilirsiniz.
 4. Link Diagnosis: Ücretsiz SEO araçları arasında en iyi performansı sağlayacak olan bu araç ile pek çok veriye ulaşabilirsiniz. iAcquire tarafından kullanıma sunulan bu araç link analizindeki verileri Moz Api üzerinden çekiyor.

Sunucu Araçları

 1. BuiltWith: Web sitesi hakkındaki tüm teknik bilgilere bu araç sayesinde ulaşabilirsiniz.
 2. Pingdom Full Page Test: SEO çalışmalarında büyük önem taşıyan web site açılış hızı hakkında bilgi veren bir araçtır.
 3. Google PageSpeed: Pingdom Full Page Test aracıyla aynı işleve sahiptir. Yani sayfa açılış hızının sorgulanması konusunda bilgi veren bir araçtır.

İçerik Analiz Araçları

 1. Copyscape: Bu araç sayesinde web sitenizdeki içeriklerin başka bir sitede var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca içeriklerinizin özgünlük oranlarını da bu araç ile görebilirsiniz.

Crawl Araçları

 1. W3C Markup Validation Service: “World Wide Web”in kısaltması olan W3 SEO aracı sayesinde sitede var olan HTML ve CSS hatalarını görüntüleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

SEO’daki önemli noktalardan biri de anahtar kelimelerdir. Hangi anahtar kelimelerden ne kadar web sitesi trafiği alınır, potansiyel ziyaretçiler hangi anahtar kelimeleri kullanıyor gibi soruların cevaplarına yanıt bulabilmek adına anahtar kelime analiz araçlarını kullanmanız gerekmektedir.

 1. Google AdWords Keyword Planner: Google’ın sunduğu en iyi hizmetlerden biri olan Keyword Planner sayesinde hangi anahtar kelime hangi sıklıkta aranıyor öğrenebilirsiniz. AdWords üzerinden açacağınız ücretsiz oturum ile anahtar kelime hacimlerini alabilirsiniz.
 2. WordTracker: Ücretsiz SEO site araçlarının en eskisi olan WordTracker sayesinde anahtar kelimelerinizin analizini gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Ubersuggest: “Long Tail” yani uzun anahtar kelime gruplarının analizi için ideal olan bu araç da Türkiye seçeneğini de bulunmaktadır.

Rakip Analiz Araçları

 1. SpyFu: Rakiplerinizin anahtar kelime çalışmalarını, organik arama faktörlerini, ücretli arama reklam seçeneklerini görüntüleyebileceğiniz bir araçtır.
 2. Google Alerts: Rakiplerinizin yaptığı güncellemeleri görebilir, bağlantılarını nasıl oluşturduklarını analiz edebilir, içerik rehberlerini, ve sosyal medya platform kullanımlarını bu araç sayesinde analiz edebilirsiniz.

Sosyal Medya ve SEO Analiz Araçları

 1. Shared Count: Bu araç sayesinde istediğiniz web sitesinin; Facebook paylaşım ve beğenilerini, Tweetlerini, Linkedin paylaşımlarını, Pinterest pinlemelerini görüntüleyebilirsiniz.
 2. SocialMention: Sosyal medya arama motoru tabanlı çalışan bu araç, kullanıcı tabanlı içerik oluşturmaya yarar.

Tüm bu ücretsiz SEO site araçlarının haricinde mutlaka kullanılması gereken diğer araçlar;

 1. Google Webmaster Tools: Bu araç; web sitenize hangi anahtar kelimelerden ne kadar trafik gelmiş, tıklanma oranınız ne kadar fazla gibi web sitenizle ilgili tüm verilerinize ulaşmanızı sağlar. Bu aracı kullanmak için sitenize bir kod eklemesi yapabilir veya FTP’den bir dosya atayabilirsiniz. Ayrıca bu araç; sitenizdeki tarama hatalarının bulunduğu sayfaları bulabilir, Google’a site haritası gönderebilir, Index’leri silebilir veya Google’a yeni sayfalar eklemenizi sağlayabilir.
 2. Bing Webmaster Tools: Microsoft’un sunmuş olduğu bu araç; web sitenize eklediğiniz bir kodun tüm verilerini size sunuyor, bununla da kalmıyor sitenizdeki eksikleri bularak düzeltmeniz gerektiğini bildiriyor.
0 Yorum
Yorumlar