trustrank algoritması

Trustrank Nedir?

Trustrank nedir sorusunun cevabına “Güven Sıralaması” demektir diyebiliriz. Fakat kullanım amacına göre değerlendirilirse site otoritesi, güven puanı gibi karşılıklarının da olduğunu söyleyebiliriz. Trustrank algoritması ile sitenizde yer alan linklerin analizini yapabilirsiniz. Web sitenizin kalite kritelerine göre kazandığı puanlara trustrank değeri adı verilir. Fakat bu kalite puanlarına ulaşmak mümkün değildir, Google tarafından ulaşılması önlenmiştir. Web sitenizin trustrank değerinin arttığını arama sonuçlarındaki sıralamanızın yükselmesinden, yeni oluşturulan sayfaların indekslenme hızından ve daha pek çok farklı durumdan anlayabilirsiniz.

Trustrank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Trustrank değerinin web sitenizin kalitesiyle doğru orantılı olduğunu belirtmiştik. Bu değeri yükseltmenin en önemli kuralı arama motorları algoritmalarına uyarak web sitesinin internet koşullarına en uyumlu hale gelmesini sağlamaktır. İnternet koşulları iki farklı kategoride değerlendirilebilir. Bunlar da On-Page SEO çalışmaları ve Off-Page SEO çalışmalarıdır. Tabiki öncelikle sitenizde gerçekleştireceğiniz çalışmalara yer vermelisiniz. Sitenizde hata varsa hızlı bir şekilde iyileştirmeli veya bu hataları ortadan kaldırmalısınız. İyileştirmeler yapabileceğiniz kalite standartları şunlardır;

  1. Eğer kopya içerikler varsa bunları silmeli ve özgün içerikler yayınlamalısınız.
  2. Tekrar eden title, description ve anahtar kelimeleriniz varsa her içerik için yeniden bu kısımları düzenlemelisiniz.
  3. Sayfalarınızda <heading> düzenlerine yer vermelisiniz.
  4. URL yapınızın temiz olması gerekmektedir.
  5. Site içerisinde kullanıcıların rahat rahat gezinebilmesini sağlamalısınız.
  6. Site açılış hızını minimum seviyeye çekmelisiniz.
  7. Canonical URL yapısını kullanmalısınız.
  8. İçeirklerinizde gereksiz anahtar kelime yoğunluğu varsa yeterli seviyeye getirmelisiniz.
  9. Özgün ve güncel içerik üretmeye devam etmelisiniz.

Site içerisinde yapabileceğiniz iyileştirmeler bunlardır. Site dışında yapacağınız çalışmalarla trustrank değerinizi yükseltmek istiyorsanız backlink alımına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz ve sektörünüzle hiç alakası olmayan web sitelerin link alımı yaparsanız trustrank değeriniz artmaz hatta düşer. Eş değerdeki içeriklerden alacağınız  linkler ise değerinizin yükselmesini sağlayacaktır. Ayrıca linklerinizi sadece anasayfanız için değil alt sayfalarınız için de almalısınız.  Her sayfa için farklı bir anahtar kelime öbeğinden link çıkışı yapılmasını sağlamalısınız. Yani link çeşitliliğiniz ne kadar çok o kadar iyidir.

Trustrank Ölçümü Nasıl Yapılır?

Google trustrank puanlarını açıklamadığı için trustrank puanınızı net bir biçimde veren web siteleri yanlış bilgi veriyor demektir. Bu algoritmada yüzlerce farklı kalite standardı yer alıyor ve bu standartların hangisinin hangi yüzdeyle etkili olduğunu bilmek mümkün değildir. Hatta algoritma güncellemesi yapılan her dönemde bu standartların değerleri değişebiliyor olabilir. Bu konu hakkında net bir bilginin olmadığını tekrar hatırlatıyor ve bu puanları veren sitelere itibar etmemenizi öneriyoruz.

Trustrank Algoritması Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?

Google trustrank algoritmasını çıkarmadan önce PageRank algoritmasını kullanıyordu. Pagerank algoritmasında her web sitesi 10 üzerinden bir puana sahip oluyordu. PageRank puanı yüksek web sitelerinden alınan linkler web sitesinin puanını da hızlı bir şekilde yükseltebiliyordu. Fakat bu durum pagerank değeri yüksek web sitelerinin hacklenerek sahte link alımlarına yol açmaya başladı. Hatta bir ticaret haline geldi ve sadece link satışı için pagerank puanını yükselten siteler ortaya çıktı. Bu durum önlenemez bir hale gelince Google bu algoritmanın kaldırılmasına karar verdi ve Nisan 2016’da bu algoritmayı kaldırdı. Ardından trustrank algoritmasını getirdi ancak sitelere vereceği değeri açıklamayacağını bildirdi. Google değerleri açıklamayınca ve her güncelleme sonrasında kalite standartları değişince algoritmanın çözülmesi çok daha zor hale geldi.

 

 

0 Yorum
Yorumlar