Title Tag

Title Tag Nedir, Kaç Karakter Olmalıdır?

Title Tag nedir yani başlık etiketi, bir web sayfasının başlığını belirten, HTML öğesine verilen isimdir. Title Tag’ler, belirli bir sonuç için tıklanabilir başlık olarak, arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenir ve kullanılabilir. Ayrıca SEO ve sosyal paylaşım için önem taşır. Bir web sayfasının başlığı, sayfada yer alan içeriğin kısa bir açıklaması gibidir. Title tagler için en merak edilen; “Title kaç karakter olmalıdır” sorusudur. Google genelde bir başlık etiketinin ilk 50-60 karakterini görüntüler. Başlıklarınızı 60 karakterin altında tutarsanız, başlıkların yaklaşık % 90’ının doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Karakterlerin genişliğinde değişiklik yapabileceğinden ve Google’ın şu an için görüntü başlıklarının maksimum 600 piksel olduğundan kesin bir karakter sınırlaması vardır diyemeyiz.

Title Tag’ler Neden Önemlidir?

Başlık etiketleri, arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olan önemli bir faktördür ve birçok kişi bu etiketler sayesinde bir izlenime sahip olur. Title Tag’ler üç farklı noktada kullanılır. Bunlar; arama motoru sonuç sayfaları, web tarayıcıları ve sosyal ağlardır.

Arama Motoru Sonuç Sayfaları

Başlık etiketi SERP’lerde görüntüleme başlığını belirler ve bir arama sonucunda ziyaretçinin sitenizin ilk izlenimini elde etmesini sağlar. Siteniz iyi bir sıralamada olsa dahi, internet kullanıcılarının sitenize tıklayıp tıklamayacağını Title Tag‘ler belirler. Başlık etiketlerinde içerikte ne anlatılıyorsa ona uygun başlık atılmalıdır. Sadece tıklanması amacıyla içerisinde bilgiyi yansıtmayan başlıkların atılması web sayfanızı negatif yönde etkileyecektir.

İnternet Tarayıcıları

Başlık etiketiniz ayrıca web tarayıcınızın üst kısmında görüntülenir ve özellikle birçok tarayıcı sekmesi açık olan insanlar için yer tutucusu gibi davranır. Browser’a yakın önemli anahtar kelimelere sahip benzersiz ve kolayca tanınabilen başlıklar, insanların içeriğinizi kaybetmemesini sağlar.

Sosyal Ağlar

Bazı harici web siteleri, özellikle de sosyal medya platformları, bir web sayfasını paylaştığınızda ne göstereceğini belirlemek adına başlık etiketinizi kullanır.

Kaliteli Bir Title Tag Nasıl Yazılır?

Başlık etiketleri hem SEO çalışmalarında hem de kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası olduğundan, Title Tag’leri etkili bir biçimde yazmak gerekmektedir. Arama motoru ve kullanılabilirlik hedefleri için başlık etiketlerini optimize etmeye yarayacak ipuçları şunlardır;

  1. Başlık uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Eğer başlığınız çok uzunsa, arama motoru botları bir elips yardımıyla başlığınızı kesebilir ve önemli kelimeleri göstermeyebilir. Başlıkların 60 karakterin altında kalmasına özen gösteriniz. Aslında tam sınır biraz daha karmaşıktır ve 600 piksellik bir kapsayıcı üzerine kurulmuştur. Bazı karakterler doğal olarak daha fazla yer kaplarlar. Büyük ‘W’ gibi bir karakter, ‘i’ veya ‘t’ gibi küçük harflerden daha geniştir. Ayrıca All-Caps başlıklardan kaçınmalısınız. Google’ın göstereceği karakter sayısını kısıtlayacağı gibi ziyaretçilerin okumalarını da güçleştirir. Bazı durumlarda daha uzun başlıkların sosyal paylaşım için daha iyi çalışabileceğini ve bazı başlıkların doğal olarak uzun olduğunu unutmayın. Başlıklarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğüne dikkat etmek faydalıdır, ancak uzun bir başlık kullandığınız için ceza uygulanmamaktadır.
  2. SEO anahtar kelimelerinde aşırıya kaçmayın. Google, uzun başlıklardan ceza uygulamamasına rağmen, başlıkların anahtar kelime ile doldurulmasına tepki gösterebiliyor. Bir anahtar kelime listesi olan başlıklardan uzak durun ve aynı anahtar kelimenin tekrarlanan varyasyonlarını defalarca tekrarlamaktan kaçının. Bu başlıklar internet kullanıcıları için kötüdür ve arama motoru botları ile sorun yaşamanıza sebep olur.
  3. Her sayfaya farklı bir başlık verin. Birbirinden farklı başlıklar; arama motorlarının, içeriğin benzersiz ve değerli olduğunu anlamalarına yardım eder.
  4. Önemli anahtar kelimelere öncelik verin. Title Tag‘inizin ilk başına koyduğunuz anahtar kelimeler, arama sıralamalarını daha fazla etkileyebilir.
  5. Markanızdan faydalanın. Güçlü ve bilinen bir markanız varsa başlıklarınıza marka isminizi eklemek tıklama oranını artırabilir.
  6. Başlıklarınızı müşterileriniz için yazınız. Title Tag’ler SEO için oldukça önemli olsa da ilk hedefinizin ziyaretçilerden gelen tıklamalar olduğunu unutmayın. Optimizasyon ve anahtar kelime kullanımına ek olarak, başlık etiketlerini oluştururken kullanıcı deneyimini düşünmek çok önemlidir. Başlık etiketi; bir arama sonucunda, markanızla yeni bir ziyaretçinin ilk etkileşimidir.
0 Yorum
Yorumlar