tanıtım yazısı nasıl yazılır

Tanıtım Yazısı Nedir, Nasıl Yazılır?

Bir web sitesinden sizin sitenizi gelen linklerin yer aldığı reklam amacı olan içerikler tanıtım yazısı nedir sorusunun cevabıdır. Advertorial metin olarak da bilinen tanıtım yazıları alınırken web site sahibiyle iletişime geçilmeli ve hangi içerikten hangi kelimelere link çıkışı yapılacak belirtilmelidir. Tanıtım yazıları aslında birer backlinktir ve son dönemlerin en popüler SEO çalışmalarından biridir. Web sitelerinin üst sıralara çıkması açısından oldukça etkilidir. Bu yazılar ne kadar doğal olursa geri dönüşü de bir o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden belli bir strateji oluşturmadan tanıtım yazısı için link almamalısınız. Kaliteli ve en fazla hiti getirecek, ayrıca ilgi uyandıracak tanıtım yazıları ile trafiğinizi artırabilir, potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz. Bu yüzden tanıtım yazısından en çok yararı elde edebilmek gerekmektedir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Özgün Olmalıdır

Tanıtım yazılarının sıradan bir yazı olmamasına, belli bir ürün veya konu üzerine hazırlanmış doğal bir içerik olmasına dikkat etmelisiniz. Yani bu yazıların blog mantığıyla yazılması gerekmektedir. Blog derken anlatmak istediğimiz; daha önce internette olmayan görsellerin ve içeriklerin bu sitelerde yer almasıdır. Bu da özgün içerik anlamına geldiğinden web sitelerinin sıralamada yükselmesini sağlamak demektir. Tanıtım yazılarının da özgün olması sitenize artı bir değer katacaktır.

Kaliteli Bir Türkçe’yle Yazılmalıdır

Google arama motoru botlarının dikkat ettiği bir diğer konu imla kuralları, noktalama işaretleri gibi dilbilgisi konularıdır. Tanıtım yazılarını yazarken dilbilgisi kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca sade ve anlaşılır bir dil kullanmalısınız çünkü web sitenize gelen ziyaretçiler karmaşık Türkçe ile yazılan ve hiçbir anlam ifade etmeyen bir içeriği okumayacaktır. Cümlelerin devrik olmadığından, bilgi açısından ziyaretçileri doyuran, imla kurallarına dikkat edilen bir tanıtım yazısı yazılmalıdır. Ayrıca anahtar kelimelerinizin kalın, italik veya alt çizgili bir şekilde olmasına dikkat ederek belirgin hale getirebilirsiniz.

Aynı Sayfaya Link Verilmemelidir

Tanıtım yazılarından vereceğiniz link sayısının en fazla 5 olması gerekmektedir. Hatta mümkünse 3 link ile yazıyı bitirmelisiniz. Ancak farklı anahtar kelimelerden aynı sayfaya link vermemeniz gerekmektedir. Çünkü Google indekslediği bir web sayfasını tekrar indekslemeyecektir. Bu yüzden her anahtar kelimeden farklı web sitelerine link çıkışı yaparak backlink sayınızı artırabilirsiniz.

Makalelerin Uzunluğu Yeterli Düzeyde Olmalıdır

Yazılan içeriklerin anlam bütünlüğünü oluşturduğundan, yalın ve düzgün bir Türkçe ile yazıldığından ve ziyaretçiyi bilgilendirici türde olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca makalenin uzunluğu ya da kısalığının linklerle doğru orantıda olması gerekmektedir. Ortalama olarak bir değer vermemiz gerekirse 150 kelime için bir link çıkışı yeterli olacaktır. Tanıtım yazısı yazarken bu değeri göz önünde bulundurmalısınız.

 

 

 

0 Yorum
Yorumlar