sosyal medya

Sosyal Medyada SEO Önemi

SEO’da artık içeriklerin güçlü ve çeşitli olması ve kullanıcı odaklı sinyallerle güçlendirilmesi ön planda tutulmaktadır. Kullanıcı sinyallerinden bir tanesi de sosyal medyadır. Sosyal medya kullanımının önlenemez bir şekilde arttığı günümüzde sosyal medyada SEO önemi de aynı oranda artış göstermektedir.

Sosyal Medyada SEO Öneminin Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyada SEO önemi web sitesinin organik ziyaretçilerinin artmasını sağlar. Bu yüzden kaliteli ve ilgi çeken web siteleri sosyal medyada konuşulur, paylaşılır ve etkileşim alır. Sosyal medyada SEO önemi şu etkileri taşır;

 1. Trafikteki Artış: Web sitelerinde trafiği arttırmak, web site sahiplerinin en çok istediği şeydir. Sosyal medyada sağlanacak başarı web sitesine ziyaretçi çekilmesindeki en büyük etkidir. Kullanıcıların sosyal medyada en fazla etkileşime girdiği web sitesi olarak trafikteki artışı sağlayabilirsiniz.
 2. Sosyal Link: Bir sayfanın sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından paylaşılıyor olması o sayfanın görünürlüğünü arttıracaktır. Paylaşımı yapılan her link organik ziyaretçi anlamına gelir. Linkler nofollow çıkışlı olsa dahi site trafiği devam edecek web sayfa değeri de bununla orantılı olarak yükselecektir. Sosyal platformlar bir nevi backlinktir ve sitenizin tanıtımının yapılmasına sağlar.
 3. Etkileşim: Web site sahipleri sosyal medya ile hedef kitlesine rahat bir şekilde ulaşabiliyor ve hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu da kullanıcı fikirlerine ulaşılmasına yardımcı oluyor. Kullanıcı fikirleri sayesinde web sitesinde düzenlemeler yapabilir ve beklentileri karşılayarak web sitenizde daha fazla vakit geçirilmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Alan Adı Otoritesi: Bir sayfanın etkileşimi ne kadar yüksekse otoritesi de o denli yüksektir. Aynı şekilde sosyal platformlarda etkileşimi yüksek olan hesaplar da, daha hızlı ziyaretçi çekebilmeyi, her zaman konuşulmayı ve otoritenin yükselmesini amaçlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı sosyal medyada SEO önemine dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada SEO Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyada yayınlayacağınız içerikleriniz sayesinde yeni müşteri ve yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Ancak önemli olan nokta ziyaretçi kazanmak değil, ziyaretçiyi bağımlı hale getirmektir.

 1. Sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın web sitenizle aynı isimde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bilinirlik ve markalaşma adına önemli bir ayrıntıdır.
 2. Sosyal medya platformlarını backlink alma aracı olarak değil, içerik ve web sayfalarınızın indexlenmesi amacıyla kullanmalısınız.
 3. İçerik paylaşımlarının başlıklarını dikkat çekici bir şekilde hazırlayın ki içeriğin okunması için istek uyandırsın.
 4. Kampanya ve duyurularını sosyal medya platformlarından yaparak etkinliklerinizi arttırın.
 5. Ücretsiz olarak verdiğiniz hizmet ya da servislerinizi sosyal medyada paylaşın ve tanıtımını yapın.
 6. Sosyal medya üzerinden gelen kullanıcıları web sitenizde ne kadar uzun süre tutarsanız hemen çıkma oranı o kadar azalacaktır. Hemen çıkma oranının azalması web sitenizin sıralamasında büyük yarar sağlamaktadır.
 7. İçeriklerinizin daha fazla kullanıcıya ulaşması açısından sosyal medya platformlarındaki gruplara ve topluluklara katılın.
0 Yorum
Yorumlar