seo

Site İçi SEO Çalışmalarında Yapılan Hatalar

SEO, içerik pazarlamasının ötesindedir. Ancak, özellikle sektörün pek dikkatli olmayan takipçileri tarafından SEO’nun teknik tarafları bazen ihmal edilmektedir. Site içi SEO çalışmalarından yapılan hatalar nelerdir bu içeriğimizde inceleyeceğiz.

Site İçi SEO Çalışmalarında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kendi URL’inizi Nofollow Yapmak

Her SEO çalışmasında; tekrarlanan içerik sorunlarını önlemek, üye alanlarını gizlemek, arşivleri ve dahili arama sonuç sayfalarını gizlemek, zayıf içerik sayfalarını indeks dışında tutmak gibi bir sayfayı arama sonuçlarından gizlemeye ihtiyaç duyulan bir an gelir. Bu web siteleri için gerekli olabilir. Ancak bunu yapmak için “nofollow” etiketini kullanmamalısınız. “Nofollow” etiketi, sayfaların arama motorları tarafından dizine eklenmesini engellemez, ancak sitenizdeki PageRank akışını mahveder. Aynı nedenle, “nofollow” etiketini kullanarak sitenizde PageRank akışını şekillendirmeye çalışmamalısınız.

“Nofollow” etiketi PageRank’in bir bağlantıyı geçmesini engeller ancak Google PageRank’in ne kadar geçmesi gerektiğini belirlerken Google, sayfanızdaki toplam bağlantı sayısını hesaba katmaya devam edecektir. Diğer bir ifadeyle, takip ettiğiniz bağlantılar sayfadaki diğer bağlantıların nofollow olup olmamasına bakılmaksızın aynı miktarda PageRank’i geçirecektir. SEO yeni üyeleri ve web yöneticileri, bir sayfanın arama sonuçlarında gösterilmesini engelleyeceğini düşünerek ya da sayfayı PageRank’i en önemli sayfalarına yönlendirmek için kullanabileceklerini düşünerek kendi içeriklerinde “nofollow” etiketlerini kullanıyor. “Nofollow” etiketi bu şeylerden hiçbirini gerçekleştirmez. Bir nofollow etiketi kullandığınızda PageRank’i uzaklaştırıyorsunuz. Dizine eklenmesini istemediğiniz sayfalarda bile bunu yapmayın.

Giden Bağlantıların Zayıf Kullanımı

Site genelinde gezinme bölümünde başka bir siteye bağlanıyorsanız ve bu sosyal medya hesaplarınızdan biri değilse, bağlantıyı kaldırmalısınız. PageRank açısından harici bağlantılar, kendi sitenize geri gönderilen yetkiyi hafifletir. Bu başka bağlantıya gidilmemesi anlamına gelmez. Fakat, kendi sitenizdeki gezinme listesinden giden bağlantılar, her sayfayı etkileyerek kayıpları artırır. Kuşkusuz ki Google, orijinal PageRank algoritmasından bu yana uzun bir yol kat etti ancak gezinmenin dış bağlantılarının şüpheli olmasının bir başka nedeni var: spam gibi görünmesi kolay. Tabii ki, bağlantıların anahtar kelime çapa metni kullanması ya da site içi gezinmesinde kafa karışıklığı yaratacak bir yere yerleştirilmesi durumu daha da kötüleştirir. Ana içerikten giden bağlantılar genellikle sorun değildir ancak bunları kalite için göstermek önemlidir.

Kötü URL Yapısı

URL yapısı, SEO’nuzun diğer özelliklerini bozmadan düzeltilmesi zor bir şey olabilir, dolayısıyla bu konuda acele etmemenizi öneririz çünkü daha çok zarar vermenize neden olabilir. Karşılaşılan en sık problemlerden biri sağlam bir URL yapısının eksikliğidir. En yaygın problemler şu şekildedir;

  • Blog postları birden çok kategoride listelenir, sonuç olarak birden fazla klasörde listelenen blog yazıları çoğaltılmış içerik sorunları yaratır.
  • Ana etki alanı klasörü olmayan URL’ler. Bu, en önemli sayfaların alması gereken form ise de, hiyerarşinin altındaki sayfalar onları kategorilere ayırmak için klasörler halinde listelenmelidir.
  • 404 sayfalık klasörler içeren URL’ler. Bir URL’nin bir klasörün altında listelenmesi durumunda, birçok kullanıcı bu klasörün operasyonel bir sayfa olmasını ister. Bir mimari perspektiften bakıldığında, anlamsal olarak kafa karıştırıcıdır ve dahili bir bağlantı perspektifinden, bu sayfalara bir üst klasörden gelen bağlantılara sahip olmak idealdir.
  • Önemsiz URL’ler sayı ve harflerle doludur. Bugünlerde, bunlar öncelikle arama motorlarında dizine eklenmeye ve bulunmaya yönelik olmayan arama sonucu sayfaları ve veritabanı sorguları için ayrılmıştır. URL’leriniz ile arama motorlarında performansınıza olumlu katkıda bulunmak istiyorsanız, anlaşılır, yararlı bilgiler içermesine özen gösteriniz.

Bu konularda, kaçınılması gereken iki komplikasyon var: 404 sayfa oluşturma ve mevcut bağlantı yetkisini kaybetme. URL yapısını değiştirirken, eski sayfaların 301 yeni sayfalara dönüştürülmesini sağlamanız gerekir. İdeal olarak, eski bir sayfaya giden dahili bağlantılar da güncellenmelidir, zira PageRank bir bağlantı veya 301’den her geçerken zayıflatma faktörü tarafından azaltılır.

Frame Kullanımı

Frameler ve iframe’ler birkaç yerde gerekli, ancak bunları dizine eklenmesini istediğiniz herhangi bir şey için asla kullanmamalısınız. Google bunu net bir şekilde açıklıyor: “Frame’ler arama motorları için sorunlara neden olabilir çünkü web kavramsal modeline uymazlar. Bu modelde, bir sayfada yalnızca bir URL görüntülenir. Frame veya iframe kullanan sayfalar, tek sayfada birden fazla URL görüntüler. Google, frame içeriği frame içeren sayfa ile ilişkilendirmeyi dener ancak bunu garanti ederiz ki yapacağız.”

Bu, sitenizin bunları asla kullanmamaları gerektiğini söylemek değildir. YouTube gömülebilir iframe’leri kullanır. Kesinlikle yapmamanız gereken şey; frameleri sitenizdeki içeriğin gezinme yöntemi olarak kullanmaktır. Bu yalnızca içeriği dizine eklemeyi zorlaştırmaz, sitenizin mimarisini mahveder ve kullanıcıların içeriğinize bağlantılarla başvurmasını zorlaştırır.

XML Site Haritasının Olmaması

Google, web sitelerini eskiye oranla çok daha hızlı tarar ve dizine ekler ve bu yüzden bugünlerde site haritasının kullanılmaması yaygınlaştı. Ancak XML site haritaları halen değerlidir ve her web sitesinin ihtiyacı vardır. Bruce Clay’de yayınlanan bir vaka çalışmasına göre, web sitesine XML site haritası eklendikten sonra indekslenen sayfa yüzdesi % 24’ten % 68’e yükselmiştir. İndeksleme sorunları hala devam ediyor ve XML site haritaları hala bu soruna yardımcı oluyor. Arama motorunun bunun farkında olduğundan emin olmak için XML site haritanızı Google Search Console’dan eklediğinizden emin olun.

0 Yorum
Yorumlar