site hızlandırma teknikleri nelerdir

Site Hızlandırma Teknikleri

Web sitesinin açılış hızı ne kadar yüksek olursa kullanıcıların web sitesine olan ziyareti o kadar yüksek olur. Bir kullanıcı sitenin açılmasını beklemek yerine diğer bir web sitesini kullanmayı tercih eder. Sadece kullanıcılar değil arama motoru botları için de oldukça önemli bir noktadır. Bu gibi durumları önlemek ve web sitesinin başarıya ulaşmasını istiyorsanız web sitesi açılış hızının kontrol altında tutulmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca site hızlandırma teknikleri ile alakalı ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Site hızlandırma tekniklerini açıklamadan önce web sitelerinin açılış sürelerinin hangi anlama geldiğini açıklayalım.

  • 1 saniye ve daha az: Çok iyi
  • 1 ve 3 saniye arası: İyi
  • 3 ve 6 saniye arası: Ortalama
  • 6 ve 8 saniye arası: Zayıf
  • 8 saniye ve daha uzun: Çok zayıf

En İyi Site Hızlandırma Teknikleri

Sunucu Yanıt Süresini Azaltın

Site hızlandırma tekniklerinin en önemlisi sunucu yanıt süresidir. Sunucu yanıt süresine “Response Time” ismi verilir. Sunucu yanıt süresi kullanıcı deneyimini etkiler ve hemen çıkma oranını artırabilir ya da ziyaretçi kaybına sebep olabilir. Bu nedenle bu süreyi azaltmak için sunucu hizmeti veren firmayla iletişime geçilmeli ve gereken iyileştirmeler yapılmalıdır. Tavsiye edilen süre 200ms ve altıdır. Google bu noktada “web uygulaması izleme çözümü” sunuyor.

Sıkıştırmaları Kullanın

Site hızlandırma tekniklerinden biri de sıkıştırılmış sayfaların kullanılmasıdır. Pek çok web sitesi tarafından Gzip isimli dosya sıkıştırma sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde negatif pek çok etkinin önüne geçilebilir.

Tarayıcı Önbellek Sistemi Kullanın

Google PageSpeed Insights” maddeleri site hızı ile ilgili bilgileri verir. Bu bilgiler arasında tarayıcı önbelleklemesi yer alır. Bu sistem ile sürekli gelen ziyaretçilerin her defasında sitenin tamamını yüklememesi sağlanır. Mesela; logo, header ve footer bölümleri sürekli değişiklik göstermediğinden kullanıcıların her ziyaretinde yeniden yüklenmesine gerek olmayan bölümlerdir. Tarayıcı önbellek sistemi ile site hızını negatif yönde etkileyen durumlara engel olunabilir.

Kaynakları Minimize Edin (Minify)

Site hızlandırma tekniklerinin bir diğeri de kaynak kodunun boyutlarında yer alan fazlalığın minimum seviyeye getirilmesidir. Minify, CSS ve JS kodları için kullanıldığı zaman yaklaşık yarı yarıya bir oranda boyut kazanımı sağlar.

PHP ile Statik HTML Değişimi Yapın

PHP verimlilik ve aynı bilgiye birden fazla ulaşmak adına oldukça iyi bir metot ancak PHP sunucu tarafındaki sorgu sayılarını artırır ve bu da sunucu üzerinde yoğunluk yaşanmasına sebep olur. Site hızını artırmak için PHP yerine statik HTML kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Görselleri Sıkıştırın

Site hızlandırma tekniklerinin en kolayı görsel optimizasyondur. Video içeriklerin haricindeki en yüksek boyuta sahip içerikler görsel içeriklerdir. Bu yüzden görselleri hem biçimlendirmeli hem de sıkıştırmalısınız. Yazılım tarafındaki sıkıştırmadan farklı olarak görseller siteye yüklenmeden Photoshop gibi araçlarla düzenlenmelidir. Bu gibi araçlarda “web için kaydet” seçeneği yer alır. Görseller bu şekilde kaydedildiğinde web kullanımı için optimize edilmiş olur.

CSS Optimizasyonu Uygulayın

Site hızlandırma tekniklerinden biri de CSS kodlarında yapılacak olan iyileştirmelerdir. Hem boyutları hem de işlevleri konusunda site açılış hızına etki sağlayan CSS kodlarında minify işlemi uygulanmalıdır. Bu işlem, kod satırları arasındaki boşlukları kaldıracak ve daha küçük boyutlu dosyalar olmasını sağlayacaktır.

CDN Kullanın

CDN; web sunucusunun dünyanın pek çok farklı noktasında yer alan sunuculara bölünmesini ve internet kullanıcılarının web sitenize kendilerine en yakın sunucudan bağlanmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Ancak CDN kullanımı web sitenizin yayın ağına bağlıdır. Eğer uluslararası bir yayın ağına sahipseniz CDN kullanımı site hızlandırma tekniklerinin en iyisi olacaktır. Ancak ziyaretçilerinizin ülke dışından olması önem taşımıyorsa pek de gerekli bir kullanım olmayacaktır.

Site Hızlandırma Eklentileri Nelerdir?

W3 Total Cache: WordPress altyapısını kullanan web sitelerinin olmazsa olmazı W3 Total Cache’dir. Dinamik bir yapısı olan WordPress; kategoriler, etiketler, yorumlar vb. pek çok sayfanın sunucuya gönderilmesine sebep olur. Bu da sunucuyu yorar ve web site açılış hızını etkiler. Bu eklenti ile web sitenizi stabil bir hale getirebilirsiniz.

Clean Options: Web sitesinde yer alan eklenti sayıları arttıkça site yavaşlamaya ve açılış hızını etkilemeye başlar. Kullanılmayan veritabanı eklentilerinin tespit edilerek silinmesini istiyorsanız Clean Options tam size göre. Ancak bu eklenti WordPress altyapısını kullanan siteler tarafından kullanılabilir.

Gzippy: Sitelerin HTML kodlarının sıkıştırılmasını sağlayan Gzippy oldukça kullanışlı bir eklentidir.

Scripts Gzip: Web sitenizdeki HTML kodlarının haricindeki dosyaların sıkıştırılmasını sağlar. Bunlar CSS ve Javascript kodlarıdır. Scripts Gzip; site hızlandırma tekniklerinde kullanılan en iyi eklentilerdendir.

Wp-Optimize: Web site veritabanının dolmasına neden olan gereksiz tüm verilerin silinmesini sağlar. Wp-Optimize sayesinde onaylanmamış ve spam yorumlar, veritabanı tablolarının optimize edilmesi gibi işlemler yapılabilir.

0 Yorum
Yorumlar