site hızı

Site Hızının SEO’ya Etkisi

Tüm arama motorlarında belli başlı algoritmalar yer alır. Bu algoritmalar web sitelerinin belirli kurallar doğrultusunda değerlendirilmesini sağlar. Bu kurallara uyan web siteleri arama sonuçlarında iyi sıralamalar elde ederler. Bu sıralamalara etki eden pek çok farklı faktör vardır. Bunlardan biri web sayfalarının açılma hızıdır. Özellikle Google’ın yaptığı algoritma güncellemesine göre site hızının SEO’ya etkisi oldukça yüksektir. Bu neden sayfa yüklenme hızının iyileştirilmesi ve normal koşullara uygun biçime getirilmesi gerekmektedir.

Site hızının SEO’ya etkisinden bir diğeri de kullanıcı deneyimini açısındandır. Geç açılan web sayfalarını kullanıcıların terk etme olasılığı oldukça yüksektir. Bu da ziyaretçi sayısını ve site trafiğini etkileyecek. Hemen çıkma oranını yükseltecek ve sitede kalma oranını düşürecektir. Tüm bunlar sitenin SEO’ya etkisidir ve bu etki negatif yönde olacaktır.

Site Hızının SEO’ya Etkisi Nedir?

 1. Site hızının SEO’ya etkisinin ilki Google sıralamalarını etkilemesidir. Sitenin açılma hızı düştükçe site sıralamalarında gerileme yaşanır.
 2. Kullanıcılar açılış hızı yavaş olan web sitelerini deneyimlemek istemiyorlar. Yapılan araştırmalara göre geç açılan web sitelerinin açılmasını beklemeden çıkan ve farklı web sitelerine yönelen kullanıcı sayısı % 51 oranındadır. Bu da ziyaretçinin gelmemesine sebep olacaktır ve site hızının SEO’ya etkisinden bir tanesidir.
 3. Site hızının birkaç saniyelik gecikmesi dahi ziyaretçi trafiğini düşürmeye sebep olabiliyor. Kullanıcı trafiğinin düşmesi site hızının SEO’ya etkisinin bir diğeridir. Özellikle E-Ticaret sitelerini oldukça fazla etkileyen bir unsurdur. Aynı şekilde haber sitelerinin de takipçi kaybetmesine sebep olur.
 4. Google site açılış hızı düşük olan siteleri tararken çok daha fazla bütçe harcıyor ve bunun sonucu olarak web sayfalarının indekslenme oranı düşüyor. İndekslenmeyen içerikler arama sonuçlarında çıkmayacaktır. Bu da site hızının SEO’ya etkisinin bir diğeridir.

Web Sitesinin Geç Açılmasının Nedenleri

 1. Site sayfalarının geç açılmasının ilk nedeni hosting hizmeti almamak veya düşük ücretler ödenerek alınan hosting hizmeti almaktır. İlk başta gereken bütçenin ayrılmaması ileride yaşanacak hız problemlerinin habercisi olabilir.
 2. Bir diğer neden sıkıştırma ve biçimlendirme işleminin yapılmadığı görsellerdir. Bu görseller site hızının düşmesine sebep olur.
 3. Web sitesinde bulunan sosyal medya butonları da web sitesinin hızını etkileyen faktörlerdendir.
 4. Web site tasarımı da web site hızını etkileyen bir diğer sebeptir.

Web Sitesinin Geç Açılmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

 1. Hosting web site performansını oldukça iyi noktalara getirdiğinden, mutlaka alınmak zorundadır. Pahalı bir hizmet olduğundan tercih edilmiyor olabilir ancak web siteleri açısından büyük öneme sahiptir.
 2. Sıkıştırma ve biçimlendirme yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu yöntemler hem kullanıcı açısından hem de site açılış hızı açısından oldukça önemlidir. PNG ve Jpeg formatı kullanılan görselleri sıkıştırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar; TingyPNG, Shring O’matic, Smush, PNG Gauntlet, Puny PNG, Shring Pictures ve Compressor.io’dur. GIF’lerin sıkıştırılabilmesi için de Gifsicle kullanılabilir.
 3. Sosyal medya butonlarının dışarıdan yüklenmesi web site açılış hızının düşmesini sağlayacaktır.
 4. Web site tasarımı oldukça önemlidir fakat sitenin hızını düşüren tasarımların kullanılmaması gerekir.
 5. Yazılımcılar tasarımın daha iyi hale gelmesi için fazla kod kullanmaktan kaçınmazlar. Fazla kod kullanımı da sitenin hızını etkilediğinden yazılımcıyla uzlaşma sağlanması gerekir.
 6. JavaScript ve CSS kodlarının gerektiği kadar kullanılması gerekmektedir. Çünkü bu kodlar ne kadar az kullanılırsa site o kadar hızlı açılacaktır.
 7. 301 yönlendirmeleri de web sitesinin açılış hızını etkiler. Bu nedenle bu yönlendirmelerin az kullanılması ve açılış hızının yükseltilmesi şarttır. 301 yönlendirmelerinin kontrolünü ve düzenlemelerini Screaming Frog adlı SEO aracını kullanarak yapabilirsiniz.
 8. Web sitesinin fonksiyonlarını artırabilmek amacıyla kullanılan eklentiler site hızını etkileyecektir. Bu nedenle gerektiği kadar eklenti kullanmak ve site açılış hızını düşürmemek gerekmektedir.
0 Yorum
Yorumlar