seo analiz

Site Analiz ve SEO Analiz Nedir?

Web sitelerinde etkili SEO çalışmaları yapmak için site analizine ve SEO analizine ihtiyacınız vardır. Site analiz nedir derseniz sitelerinizin arama motorlarındaki durumlarını öğrenebileceğiniz ve sitenizde bulunan hataların öne çıkmasını sağlayabileceğiniz bir çalışma bütünüdür. Peki bu durumda SEO analiz nedir? SEO analiz ise; SEO çalışmaları konusundaki web sitenize bulunan eksikleri, hangi noktalarda gelişmeler yapılması gerektiğini ve daha pek çok veriyi sunan çalışmalardır. Site analiz ve SEO analiz çalışmalarında kullanabilmeniz için pek araç bulunmaktadır. Ayrı ayrı başlıklar altında bu araçların neler olduğuna ulaşabilirsiniz.

Site Analiz Araçları Nelerdir?

 1. SEO Site Checkup: Bu araç; web sitenizin detaylı bir biçimde testten geçmesini sağlıyor. Test sonucunda sitenize 100 üzerinden bir puan veriyor. Bu puanın 70’in üzerinde olması web siteniz açısından faydalıdır. Eğer altındaysa gereken iyileştirmeleri yapmanız gerekmektedir. Sitenizi 45 farklı testten geçiren bu araç, her yarım saatte bir ücretsiz bir biçimde analiz yapabilmenizi sağlıyor.
 2. Woorank: SEO site checkup gibi bu araç da, yaptığı testler sonucunda sitenizi 100 üzerinden değerlendirmeye alıyor. Yine web sitenizin 70 puanın üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Ücretsiz olarak sadece bir web sitesi analizi sağlayan bu aracın ücretli üyeliği sayesinde daha fazla veriye ulaşabilirsiniz.
 3. Site Analyzer: Bu araç sayesinde web sitenizi 6 farklı kategoride analiz edebilirsiniz. Bu kategoriler; SEO, içerik, tasarım, performans, erişilebilirlik ve özet bilgidir. Ayrıca tüm bu analizleri ücretsiz olarak yapabilmeniz de bu aracın en iyi tarafıdır.
 4. Quick Sprout: Çok güzel bir arayüze sahip olan bu araç, site analiz araçları arasında oldukça başarılı bir yerdedir. Web sitenizi SEO ve hız anlamında analiz eden Quick Sprout, ücretsizdir. Fakat kullanmaya başlayınca ücretli sürümüne geçmemek için hiçbir sebep bulamayacaksınız.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO analiz iki farklı şekilde yapılmaktadır. Öncelikle iç SEO analizi; web sitesinin genel durumu, eksikler olup olmadığı ve yeterlilik derecesi vb. pek çok analizi kapsar. Dış SEO analizi ise; web sitesinde bulunan anahtar kelimelerin sıralamasını, anahtar kelimelerin yoğunluğunu ve backlink durumunu kapsar. Her iki SEO analizi de web sitesinin gelişmesine destek olur.

İç SEO Analizi Araçları Nelerdir?

 1. PageSpeed Insights: Web sayfalarınızın hızını ölçümleyen bu araç sayesinde web site hızınızda iyileştirme yapabilir ve web sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Mobile Friendly: İç SEO çalışmalarından biri de web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olmasıdır. Google’ın sunmuş olduğu araçlardan biri olan Mobile Friendly ile web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz.
 3. W3C Validator: Web sitenizin W3C standartlarına uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız W3C Validator kullanmanız gerekmektedir. Bu araç sayesinde sitenizi kontrol ederek, hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Bu hataları en az seviyeye indirmek Google sıralamanızı ciddi bir şekilde etkileyecek ve Trustrank diğerinizi etkileyecektir.

Dış SEO Analiz Araçları Nelerdir?

 1. Searchmetrics: Bu araç üzerinden yapacağınız backlink analizi ile web sitenizin link yapısında optimizasyona gidebilirsiniz. Geri bağlantı analizi, web sitenizin kapalı sayfa performansını iyileştirmek için ihtiyaç duyulan verileri sunar.
 2. Ahrefs: Backlink takibi yapabilmenizi, dışarıya verilen linkleri görebilmenizi ve rakip analizi yapabilmenizi sağlayan Ahrefs, ücretli bir SEO analiz aracıdır.
 3. SEMRush: Rakip sitelerin anahtar kelime analizlerine ulaşmanızı sağlayan bir araçtır. Deneme sürümü ücretsiz olan bu araç, bir aydan sonra ücretli üyelik gerektirecektir.
 4. LinkResearchTools: Önbellekte yer alan bağlantı verilerinin kullanıcılara ulaşmamasını sağlayan bu araç ile en güncel ve en yeni backlink verilerine ulaşabilirsiniz. Link Research Tools ücretli bir analiz aracıdır.
1 Yorum
 1. Avatar

  Siteniz çok yararlı. Oldu teşekkürler.

Yorumlar