site açılış hızı

Site Açılış Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternet bağlantı hızları arttıkça, web kullanıcılarının yavaş yüklenme sürelerine olan tahammülü azalıyor. Aynı zamanda Google, organik arama sonuçlarında yüksek pozisyondaki hızlı siteleri ödüllendirmeyi tercih ettiğini açıkladı. Bunun gibi avantajlardan yararlanmak için, web sitenizde sitenizin açılış hızını öncelikli kılmanız gerekmektedir. Peki site açılış hızı nasıl arttırılır? Aşağıdaki başlıktan bu sorunun yanıtına erişebilirsiniz.

Sitenizin Hızını Artırma Yöntemleri

Yüklemeden Önce Resimleri Boyutlandırın

WordPress ya da Joomla gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız resimleri tam boyutta yükleseniz dahi yeni ekran boyutunu web sitenizin arka planında ayarlayabilirsiniz. Fakat bunu yapmak web tarayıcılarını birden fazla komutu çalıştırmaya zorlar ve bu sitenizi yavaşlatabilir. Bunun olmasını engellemek için görselleri web sitenize yüklemeden önce doğru boyuta getirmek için bir görüntü düzenleme programı kullanın. Birçok kişi Mac’te Preview ya da Windows’ta Paint gibi basit bir araç kullanmaktadır. Bu programlarda tek yapmanız gereken görseli açmak ve yeniden boyutlandırmak. Ancak bu araçlar çözünürlüğü düşürebilir.

Çözünürlüğü düşürmeden görselleri boyutlandırabileceğiniz en iyi araçlardan biri TinyPNG’dir. Bu aracı kullanmak için TinyPNG web sitesine girin, görselinizi yükleyin ve istediğiniz dosya boyutuna getirin. Daha sonra yeniden boyutlandırdığınız resmi indirin ve sitenize yükleyin. Bu araç ile resimleriniz tamamen aynı görünecek ve çok daha hızlı yüklenecektir.

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Günümüzde ücretsiz olarak bulunan çok sayıdaki eklenti ve komut dosyası, web sitesi sahiplerinin gerçekten ihtiyaç duyduklarından daha fazlasına sahip olmasına neden oluyor. Fakat her eklenti çalışmak için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyar ve daha fazla kaynak daha yavaş bir site demektir. Sitenize yeni eklentiler eklemeden önce, elde edeceğiniz işlevselliğin site hızınızı etkilemeye değip değmeyeceğini düşünün. Sitenizin yavaş çalıştığını farkettiğinizde ya da daha iyi bir şekilde çalışmasını istediğinizde bir eklenti çalıştırın. Bu, sitenizdeki her eklentiyi tek tek devre dışı bırakmanızı gerektirir. Bir eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra GT metrix gibi bir araçla çalıştırın. Bu size web sitenizin hızını gösterecektir. Bir eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra sitenizin hızının büyük ölçüde arttığını fark ederseniz sorunu buldunuz demektir.

Site Komut Dosyalarınızın Güncel Olduğundan Emin Olun

Sitenizin kullandığı içerik yönetim sistemi ya da E-Ticaret platformuna bağlı olarak, sitenizin komut dizilerinin yeni sürümlerinin yüklenmiş olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Varsa, sitenizi mümkün olan en kısa sürede güncelleyin. Site komut dizileri, özellikle site hızı söz konusu olduğunda gelecekteki bültenler için kodlarını geliştirmeye çalışır. Komut dosyalarınızı en yeni sürümlerle güncellemek, sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini önleyen, kodlanmış yol göstericilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik uzun bir yol olabilir.

Sitenizin güncelleme işlemlerini hatırlamanız zor olabilir. Şanslıysanız bu, günlük olarak yapmanız gereken bir şey değildir. Genellikle, ayda bir kez sitenizin basit bir şekilde çalıştırılması ve kullanılabilir olacak güncellemelerin yüklenmesi gerekmektedir. Siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa, bu güncellemeleri WordPress gösterge tablonuzun Güncellemeler sekmesinde bulacaksınız. Tek bir tıklamayla siteniz en son yazılım güncellemelerini yükleyecektir.

CDN’lerden Faydalanın

İçerik Dağıtım Ağları ya da CDN, dünya çapında barındırılan geniş sunucu ağlarıdır. Tipik olarak, bir CDN kullanmıyorsanız, kullanıcılarınız web barındırıcınızın sunucusuna merkezi bir konumda erişmek zorunda kalacaklardır. Bu, özellikle ziyaretçileriniz sunucunuzun merkezi konumundan uzakta bulunuyorsa, site hızlarının yavaşlamasına neden olabilir. Ayrıca, yalnızca tek bir sunucu kullanıyorsanız, aşırı yüklenme sitenizin çökmesine neden olabilir. CDN, kullanıcılarınızın sitenizin kendisine en yakın web barındırma sunucusundan önbelleklenmiş bir sürümüne erişmesine izin vererek bu sorunların her ikisini de çözmektedir.

Tarayıcı Önbelleğini Etkinleştirin

Tarayıcı önbellekleme; bir web sitesi ziyaretçilerinin tarayıcısının sitenizin tek tek sayfalarının kopyalarını saklamasına olanak tanıyan, ziyaretçinin gelecekte geri döndüğü zaman, içeriği tüm sayfayı yeniden yüklemek yerine önbellekten çağırmak için olanak sağlayan bir teknolojidir. Bu, sayfalarınızı görüntülemek için kullanılan kaynak sayısını azaltır ve böylece ziyaretçiniz için genel yükleme süreleri daha hızlı olur. Tarayıcı ön belleğini etkinleştirmenin en kolay yolu, WordPress W3 Total Cache gibi bir eklentidir.

CSS Dosyalarını Sayfanızın En Üstünde Tutun

Son olarak, ham HTML sayfalarıyla çalışırken sayfanızın kodunun üst kısmına ve Javascript snippet’lerinin altına CSS dosyaları ekleyerek, sitenizin kodunu düzgün ve düzenli tutun. CSS dosyalarını sayfanın üst kısmına eklemek, web tarayıcılarının sayfalarının ögelerini yüklemek ve yeniden düzenlemek için kullanacağı kaynakları azaltarak aşamalı oluşturma işlemini engeller. Javascript’in alt kısmına eklenmesi, sayfalarınızın yüklenmeden önce tam kod yürütülmesini beklemesini engeller ve ziyaretçileriniz için daha hızlı tarama deneyimi sağlar.

0 Yorum
Yorumlar