Seo

SEO’yu Olumsuz Etkileyen Faktörler

SEO yani arama motoru optimizasyonu; arama motorlarında web sitelerinin üst sıralarda yer almaları için gerçekleştirdikleri çalışmalardır. Bu çalışmaları iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan ilki On-Page SEO, diğeri Off-Page SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar doğru bir şekilde yapılırsa web sitelerinin üst sıralarda yer alması sağlanmış olur. Ancak bazı durumlarda üst sıralara gelmesi istenirken tam tersi olabilir. Yani SEO’yu olumsuz etkileyen faktörler yer alabilir.

SEO’yu Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sıralamalarda üst sırada yer almak adına neler yapılması gerektiği sıkça anlatılır fakat bir de SEO’yu olumsuz etkileyen faktörlerin neler olduğuna bakalım.

  1. Domain Uzunluğu: SEO’yu olumsuz etkileyen faktörlerin en bilineni domain uzunluğudur. Bir domainde ne kadar çok tire varsa o kadar olumsuz bir durumdur ve üst sıralara çıkma şansını önleyen bir kriterdir. Bu nedenle domain satın alırken, anahtar kelimenizi içinde bulunduran ancak kısa olan bir domain almaya özen göstermelisiniz.
  2. Sayfa Açılış Hızı: Web sayfaları yavaş açılan siteler, hızlı açılanlara oranla daha düşük sıralamada bulunurlar. Hızlı bir hostingin olmaması bu durumu ortaya çıkmasına neden olur. Web hosting firmanızın size hızlı bir bağlantı sunduğundan emin olmalısınız. Sayfa yavaş açıldığı durumlarda arama motoru botları sayfaları 404 kodu ile görebilirler. Yani sayfayı bulamazlar. Bu da sayfanın indekslenmemesine sebep olur ve bu durumda arama sonuçlarında görüntülenmez. Bu gibi durumların yaşanmaması adına hızlı bir hostinge sahip olmalısınız.
  3. Dofollow Yüzdesi: SEO’yu olumsuz etkileyen faktörlerden biri de dofollow yüzdesidir. Siteye gelen tüm linklerin dofollow olması sıralamada yükselmenize değil, aksine düşmenize neden olur. Çünkü; link çeşitliliği SEO açısından önemlidir ve sadece dofollow link alımı tek tip bir linkin sitenizde yer almasına sebep olur. Bu yüzden hem nofollow hem dofollow linklere sitenizde yer vermelisiniz.
  4. Kalitesiz Linkler: Off-Page SEO çalışmalarından biri olan backlink alımının kalitesiz olması da SEO’yu olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden alınan backlinkler web sitenize zarar verecektir. Bu nedenle backlink alımı yapacağınız web sitelerini seçerken özen göstermelisiniz. Hatta trustrank ve pagerank değerini göz önünde bulundurmalısınız.
  5. Algoritma Değişikliği: SEO çalışmalarını ne kadar iyi yaparsanız yapın, eğer Google algoritma değişikliğine gittiyse ve siz bu değişiklikten haberdar değilseniz web sitenizin sıralamasında düşüş yaşayabilirsiniz. Bu yüzden güncelleme değişikliği olup olmadığını düzenli olarak takip etmelisiniz.
  6. Özgün Olmayan İçerik: SEO çalışması esnasında web sitesine girilen içeriklerin özgün olmaması SEO’yu olumsuz etkileyen faktörlerin en önemlilerindendir. Arama motoru botları özgün olmayan içerikleri anlar ve sıralamada düşüş yaşamanıza sebep olur. Web sitenize girdiğiniz içeriklerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz.
  7. Anahtar Kelime Yoğunluğu: Web sitesinde yer alan içeriklerin içerisinde belli yoğunlukta bir anahtar kelimenin olması gerekmektedir. Bu yoğunluk % 2 – 4 arasında olmalıdır. Aşırıya kaçıldığı durumda içeriğiniz üst sıralara çıkmayacak hatta alt sıralara düşecektir.
  8. Dışarıya Giden Bağlantılar: Web sitenizden dışarıya verdiğiniz linkler spam sitelere ya da sayfalara gidiyorsa SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Dışarıya verilen bağlantıların bu tarzdaki web sitelerine gitmemesine özen göstermelisiniz.
0 Yorum
Yorumlar