pop-up reklamlar

SEO’ya Zarar Vermeden Pop-Up Kullanmaya Yönelik 7 İpucu

Özellikle Ocak ayından bu yana, Google’ın pop-up reklamları ve mobil kullanıcı deneyimini azaltabilecek diğer müdahaleci geçiş reklamları değer kaybetmeye başladı. Bu durum SEO uzmanlarının kafasını karıştırmıştır çünkü pop-up bir reklamcılık modelidir. Yüksek performans gösteren pop-up’ların ortalama dönüşüm oranı % 9,28’dir. Anlaşılır biçimde, birçok işletme dönüşüm havuzunun bu kadar önemli bir bölümünü kaybetmekten hoşlanmamaktadır. Dolayısıyla, geçiş reklamlarını tamamen kaybetmeyi göze alamazsanız, ancak bir Google ceza uygulamasına son vermek istemiyorsanız, ne yapacaksınız? İşte size SEO’ya zarar vermeden pop-up kullanmaya yönelik 7 ipucu.

SEO’ya Zarar Vermeden Pop-Up Kullanmaya Yönelik İpuçları

Geçiş Reklamı Olmadığını Anlayın

Google’ın mobil geçiş reklamı cezası, özellikle müdahaleci geçiş reklamlarını hedeflemektedir. “Geçiş reklamı”, pop-up’lara, yer paylaşımlarına ve kalıplara geniş bir şekilde uygulanabilen geniş bir terimdir ancak tüm geçiş reklamlarının eşit derecede müdahaleci kabul edilmediğini unutmayın. Genel bir kural olarak, geçiş reklamlarınız spam verici ise kullanıcıların deneyimini kaybetmesi veya zorlaması durumunda mobil sayfanız devalüe edilmiş olabilir. Ayrıca Google’ın dizin oluşturma işlemi artık mobil cihazları önceliğe koyduğundan, bu, SERP’lerdeki konumlarınıza, bildiğinizden daha fazla zarar verebilir.

Müdahaleci Olmayan Geçiş Reklamlarını Kullanmaya Devam Edin

Google, müdahaleci olmayan geçiş reklamlarını cezalandırmaz. Bunlara, yaş doğrulama geçiş reklamları ve çerez kullanımı bildirimleri gibi içeriği kısıtlamak veya kullanıcılarınızı bilgilendirmek için yasal olarak görüntülemek zorunda olduğunuz her şey dahildir. Afiş reklamları, slayt eklentileri, satır içi ve sekmeler gibi ekranın makul bir bölümünü alan diğer pop-up’lar kapatılmaları kolay olduğu sürece de sorun teşkil etmez. Geçiş reklamlarınızın müdahaleci olup olmadığından emin değilseniz, tam ekran yer paylaşımları, karşılama ekranları ve reklam modellerini kullanmaktan kaçınmanızı öneririm. Mümkün olduğunca, kullanıcıların içeriğinizi görüntülemeye devam etmesini ve UX’i fazla bozmamak için en iyi afişlere ve slayt kutularına geçmeyi deneyin.

Zamanlı Pop-up’lara Geçiş Yapın

Pop-up’ları ve katmanları kesinlikle kullanmaya devam etmek zorundaysanız, bunları olabildiğince müdahaleci olmayan şekilde yeniden tasarlamayı deneyebilirsiniz. Değiştirebileceğiniz en büyük şeylerden biri, geçiş reklamlarınızın zamanlamasıdır. Örneğin bir kullanıcı sayfanıza girdiği anda pop-up görüntüleme yerine blog içeriğinizi okumayı bitirdikten sonra görüntülenecek şekilde pop-up’ı zamanlayın. Ayrıca pop-up’ların ne kadar süreyle görüntülenebileceğini de sınırlayabilirsiniz. Örneğin; üç saniye boyunca kullanıcının hareketsiz kalması sonrasında otomatik olarak kapanan bir pop-up, asla kendi kendine kapanmayacak olan bir pop-up’dan daha iyidir. Tabii ki, bu tür geçiş reklamlarıyla ilgili zorluk zamanlamadır, çünkü pop-upler yalnızca içeriğiniz kadar etkindir. İçeriğiniz kullanıcıları yerinde tutmaya, sayfalarınıza tıklayıp içeriğinizi okumaya yetecek kadar güçlü değilse, reklamlarla tıklanmasından önce içerik pazarlamacılığına yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

“Gri Alan” Geçiş Reklamlarına Dikkat Edin

Google’ın geçiş reklamı cezasından etkilenen bazı geçiş reklamları sizi şaşırtabilir. Örneğin, uluslararası sitelerdeki dil seçim pop-uplarının değerinin düşeceği doğrulandı çünkü bunlar pop-up geçiş reklamlarıdır. Sidebarlar, ilgili yayınlar, paylaş düğmeleri, canlı sohbet kutuları ve kupon açılır pencereleri gibi diğer “gri alan” geçiş reklamlarını kullanıyorsanız sayfa performansınızı dikkatli bir şekilde izleyin. Bunlar SEO‘yu olumsuz bir şekilde etkilemeyecektir ancak kontrol altında tutmak gerekir.

İzin Verilen Pop-Up’ları Dikkatle Kullanın

Bazı reklamlar kesintisizdir ancak ceza almamaktadır. Bu “gri alan” açılır pencerelere izin verilir, ancak Google’ın gelecekte bunları çökertebileceği konusunda uyarı yapılmalıdır.

  • Sayfadan sayfaya geçiş reklamları: Google’ın geçiş dönemi cezası, yalnızca SERP’den site sayfasına geçiş yaparken çıkan geçiş reklamlarını devalüe eder, ancak site sayfaları arasındaki geçiş reklamları hala iyi durumda. Bununla birlikte, Google’ın iyi bir kullanıcı deneyimi değeri verdiğini ve sayfa arası geçiş reklamlarının kesinlikle iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığını söyleyebiliriz.
  • Çıkış amacı ile tetiklenen geçiş reklamları: Çıkış amacı ile tetiklenen pop-upların yeni güncelleme tarafından cezalandırılmadığı doğrulandı.

Masaüstünde Araya Giren Reklamları Kullanabilirsiniz

Bazı web siteleri, mobil cihazlarda pop-up’ları gizlemek ve onları sadece masaüstü ziyaretçiler için kullanmaya devam etmek için geçen geçiş cezasına bir bant yardım çözümü buldu. Birçok açılır pencere eklentisi, yalnızca belirli platformlarda reklamlarınızı görüntülemenizi sağlayan akıllı hedefleme seçeneklerini içerir. Wix gibi bazı web site platformları potansiyel olarak müdahaleci pop-up’ları tüm mobil cihazlarda gizlemenizi sağlar. Bununla birlikte, yine müdahaleci ve kullanıcı deneyiminizi azaltacak pop-up’lar gelecekteki bir güncelleme kapsamında cezalandırılabilir.

Pop-up’ları Google Organik Arama Dışındaki Kaynaklardan Kısıtlayın

Yaratabileceğiniz başka bir “gri alan”; yalnızca pop-up’ları site sayfaları arasında gezinen ziyaretçilerin önüne çıkarmak veya web sitenizi Google organik arama sonuçları dışındaki kaynaklar aracılığıyla bulmaktır.

0 Yorum
Yorumlar