implant

SEO Uyumlu Web Sitesi

WebWeb SEO uyumlu web sitesi; web sitelerinin başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralara çıkabilecek altyapıya sahip olabilmesi için yapılan tasarım türüdür diyebiliriz. SEO uyumlu web sitesi, firmaların web sitelerinin bulunabilirliği açısından oldukça önemlidir. SEO uyumlu web sitesi hem ziyaretçi hem de arama motoru dostu olmalıdır.

 

SEO Uyumlu Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde web siteleri üç farklı kategoride incelenebilir. Bunlar; E-Ticaret odaklı olanlar, ticaret odaklı olanlar ancak doğrudan satış yapmayanlar, reklam odaklı olanlar ancak satış hedefi olmayanlardır. SEO çalışmaları her kategori için farklı biçimde uygulanır ve ortak hedef; web sitesine gelen trafiğin artırılması ve bununla birlikte gelirin de çoğalmasıdır. Web sitenizin yer aldığı sunucu ve sunucuyu destekleyen bütün ögeler sitenize gelen trafiği direkt etkilemektedir. Sitenin yüklenme hızı ve kesintisiz hizmet sağlıyor olması sunucunun performansıyla alakalıdır. Hızlı ve sürekli hizmet sağlayan bir sunucuyu kullanmak maliyetli olabilir ya da yabancı ülkeleri hedefleyen bir web siteniz için sunucu yetersiz kalabilir. Fakat her şekilde kullanabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Örneğin CDN kullanarak yabancı ülkelere daha hızlı hizmet sağlayabilirsiniz. SEO uyumlu web sitesinde sunucunuzun yüksek performans sağlıyor olması tek başına yeterli değildir, site kodlaması da optimize edilmesi gereken hususlardandır. Bazı web sitelerinin normalden daha yavaş açılması, yanlış kullanılan CSS ve JavaScript kodlarından kaynaklanabilir.

SEO uyumlu web sitesinde dikkat edilmesi gereken en kilit nokta kullanılan içerik yönetim sistemidir. İçeriğinizi dağıtmanıza yarayan ve gerekli teknik ayarların yapılmasını sağlayan bir içerik yönetim sistemi oldukça önemli bir konudur. Sitenizi uygun bir sistem ile yönetmiyorsanız, SEO çalışmalarıyla beraber ihtiyacınız olan şeyleri büyümüş bir web sitesine uyarlamak uzun bir zaman alacak ve efor kaybına sebep olacaktır. SEO ögelerinin entegre edilebildiği bir içerik yönetim sistemi (CMS), web siteniz için hayat kurtarıcı nitelikte olabilir. SEO için gerekli içerik yönetim sistemi ögeleri şunlardır;

 • Meta Title: Sayfa başlığı anlamına gelir. Sayfa başlığının SEO kriterlerine göre gereken karakter sayısını geçmemesi gerekmektedir.
 • Meta Description: Sayfa açıklaması demektir. Bu açıklama 160 karakteri geçmemelidir.
 • Meta Robots: Meta robot kuralları her sayfa için farklı farklı uygulanmalıdır. Index, Follow, Noindex gibi etiketlerin sayfalara eklenebilmesi veya kaldırılabilmesi sağlanmalıdır.
 • Headings: Başlık etiketleri anlamına gelir. H1’den H6’ya kadar uygun olan etiketler kullanılmalıdır.
 • Relatives – URL: Bu iki öge arasında bağımsızlık ayarlanabilmelidir. Canonical URL etiketinin ve Nofollow Attribute sayfaya eklenebilmesi ya da kaldırılabilmesi sağlanmalıdır.
 • Anchor Items: Bağlantı metni yazılabilecek her ögede bu fonksiyondan faydalanılması gerekmektedir.
 • URL ve Redirections: Her sayfanın URL bazında düzenlenebilir olması sağlanmalıdır.

Tüm bu ögeleri içerik yönetim sisteminize ekleyebileceğiniz gibi WordPress, Jomla, Drupal gibi pek çok eklenti ve tema sunan açık kaynak kodlu içerik sistemlerini de SEO uyumlu web sitesi için tercih edilebilir.

SEO uyumlu web sitesi sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da web sitesinin arama motorları tarafından taranabilir ve erişilebilir olması gerektiğidir. Genel olarak tasarım sürecinde olan bir web sitesi arama motorlarına kapatılır. Bu web site yöneticisinin tercihi olabilir fakat bu denetimi içerik yönetim sisteminde herkesin erişebileceği biçimde yapılandırmanız siteniz açısından daha iyi olacaktır. Böylece hata varsa görürsünüz, uzun süre indeklenmeyen ve trafik almayan bir içeriğin düşük performansının sebebini düşünmek zorunda kalmazsınız.

SEO uyumlu web sitesinin kullanıcı açısından da nasıl değerlendirildiği göz önünde bulundurulmalıdır. SEO uyumlu web yazılım ya da tasarım katı kurallar içermemeli ve web sitesinin hedefine göre esnetilebilir nitelikte olmalıdır. Bu noktada sıkça karşılaşılan tasarım problemleri şunlardır;

 • Ziyaretçiyi bilgilendiren, özgün bir 404 sayfasının bulunmaması. Yalnızca 404 yazan ya da hiçbir şey yazmayan 404 sayfası ziyaretçide olumsuz etki bırakır.
 • Anasayfadan bağımsız bir 404 sayfasının olması. Bu durum kullanıcının 404 sayfasından dönerek sitede gezinmeye devam etmesini önleyecektir.
 • Hatalı içerik ve içerikten daha ön planda olan reklamların bulunması ziyaretçileri rahatsız edebilir.
 • “Sepete Ekle”, “Ödeme Yap” gibi hedef sayfalara farklı içerikleri yerleştirilmesi kullanıcının işlemden vazgeçmesine neden olabilir.
 • Gerektiğinden fazla bilgi isteyen kullanıcı formlarının bulundurulması yüksek ihtimalle kullanıcıyı bu işlemden vazgeçirecektir.

SEO uyumlu web sitesi ayrıca mobil uyumlu da olmalıdır. Çünkü mobil cihazlardan gelen kullanıcı trafiği bilgisayarlara oranla çok daha fazladır. Fakat mobil uyumlu olmayan web siteleri bu trafikten yararlanamamaktadır ve hatta arama sonuçlarında üst sıralara gelmeleri de güçleşmektedir.

Teklif Alın