SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazarken akıcı bir dil kullanılmalıdır. Aynı zamanda makalede anlam bütünlüğünün sağlanması gerekmektedir. Bunlar olmadan yazılan makaleler SEO uyumlu makale yazma kurallarına uygun yazılsa dahi tek başına bir anlam ifade etmeyecektir. Arama motoru botları sadece site içi SEO çalışmalarını denetlemekle kalmaz, web sitesi ziyaretçilerinin sayfada ne kadar vakit harcadıklarını ve sayfadan ayrılma sürelerini de dikkate alır. SEO’ya uyumlu yazılan makale arama motoru botlarına uygun olsa da web site ziyaretçilerini tatmin etmediği sürece bir işe yaramayacaktır. Çünkü tatmin olmayan ziyaretçi hızlı bir biçimde sayfadan çıkacaktır ve bu da sayfanın hemen çıkma oranını etkileyecektir. Hemen çıkma oranı yüksek olan web sayfaları arama motoru sıralamasında düşüşe sebep olabilir.

SEO’ya Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

  1. Yazdığınız makalede en önemli kriter özgün anlatıma sahip olmasıdır. Arama motoru botlarının tespit ettiği özgün olmayan içerikler web sitenizi zarara uğratacaktır. Web sitenizdeki bir konudan yüzlercesini arama motorunda bulabilirsiniz ancak web sitenize yazdığınız içeriğin kendi cümlelerinizle ve kendi ifadelerinizle olması gerekmektedir.
  2. İçeriğin başlığını belirlerken hem arama motorunu hem de ziyaretçileri göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden başlığın dikkat çekici olması gerekir. Ayrıca arama motorlarında 65 karakter kadar oluşan başlıklar gösterildiğini unutmamalı ve başlığınızı buna göre belirlemelisiniz. Ancak başlığınızın 35 karakterden daha az olmamasına dikkat ediniz.
  3. Dikkat çeken bir başlık belirleyerek ziyaretçilerinizin web sayfasına gelmesini sağlamış olabilirsiniz. Fakat dikkat çekmek adına başlığınızın içeriğinizle bir alakasının olmaması arama motoru botları tarafından farkedilecek ve sizi negatif yönde etkileyecektir. Böyle bir durumda ziyaretçilerinizi de manipüle etmiş olacak ve ziyaretçilerinizin siteniz hakkında olumsuz bir izlenime kapılmasına neden olacaksınız.
  4. SEO uyumlu makale yazmak için içeriğinizin uzunluğu dikkat etmeniz gereken diğer unsurlardandır. Arama motoru botlarına göre içerik uzunluğu önemli bir husustur. Bu yüzden içeriğinizin en az 300 kelime olmasına dikkat ediniz. Ancak uzun olması adına yazılan içeriklerin web sitesi ziyaretçilerini sıkacağını da unutmamalısınız. Bu yüzden içeriklerinizin 700 kelimeden daha uzun olmamasına özen göstermelisiniz.
  5. Web sitenizde yayınladığınız içeriklerde kullandığınız görsellerin açıklama kısmında; belirlediğiniz anahtar kelimeye ya da anahtar kelime grubunuzda kullandığınız kelimelere yer vermelisiniz. Bu durum görsel aramalardan da web sayfanızdaki içeriğe yönlenilmesini sağlayacaktır. Ayrıca arama motoru botları için de önemli bir kriterdir.
  6. SEO uyumlu makalelerde kullanılan anahtar kelimeler, içeriğin toplam kelime sayısı dikkate alınarak belli bir oranda geçirilmelidir. Anahtar kelimeleri tek bir yerde sık sık kullanmak yerine içeriğin tümüne yayılmalıdır. Böylece ziyaretçiler rahatsız edilmemiş olur.
  7. Makalenizin içerisinde başlık ve alt başlıkların olması gerekmektedir. Böylelikle arama motoru botlarının dikkati doğru noktalara çekilmiş olur. Bu odakları yaratabilmek adına H1, H2, H3 gibi headline’lar kullanmalısınız.
  8. İçerikleriniz için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin ya da kelime gruplarının sayfa URL’inde geçmesi diğer bir önemli kriterdir. Çünkü URL içerisinde kelime haricinde geçen farklı karakterler arama motoru botları tarafından negatif bir yönde değerlendirilecektir.
  9. İçeriğinizin özgün olması oldukça önemli ancak ziyaretçilerin sitenizi sürekli gelmesini istiyorsanız güncel konulara sitenizde yer vermeniz gerekmektedir. Ayrıca temel konular hakkındaki gelişmeleri sürekli takip ederek, sitenizde yayınlamalısınız. Böylelikle ilgi duyduğu konuya sitenizde ulaşan ziyaretçilerin bağlılığını sağlamış olursunuz.
0 Yorum
Yorumlar