SEO uyumlu URL yapısı

SEO Uyumlu Link Yapısı

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, arama sonuçlarında web sitelerinin üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar bazı teknik çalışmalar gerektirir. Bu çalışmalardan biri de SEO uyumlu link yapısı kullanmaktır. SEO uyumlu link yapısının doğru formatta oluşturulmuş olması web sitenizin indekslenme sürecini hızlandıracaktır.

SEO Uyumlu Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO uyumlu link yapısı oluştururken göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;

  1. Basit ve Sade Olun: SEO uyumlu link yapısının sadece ve basit olması gerekmektedir. SEO uyumlu link yapısı sayesinde sayfanız daha akılda kalıcı olacaktır. Ayrıca URL’de anahtar kelimenin geçmesine dikkat etmelisiniz. Bunlar hem kullanıcı hem de arama motoru botları açısından önem taşır. Karışık bir URL yapısı arama motorlarında çıkma şansını en alt seviyeye düşürecektir ve bu da SEO’yu doğrudan olumsuz etkiler.
  2. Statik URL Tercih Edin: Statik linkler dinamik linklere göre daha zayıf kalacaktır. Bu nedenle linkinizde “&,!,?” gibi karakterlere yer vermeyiniz. Eğer ki yer verecekseniz parametre sayısının en az olmasına dikkat etmelisiniz. Yine de mecbur kalmadığınız sürede bu URL yapısını kullanmamanızı öneririz.
  3. Numara, Tarih vb. Gereksiz Yapıları Kullanmayın: Numara ve tarih gibi gereksiz yapılar SEO uyumlu link yapısına ters düşer. Web sitenizde WordPress kullanıyorsanız oldukça basit bir biçimde bu URL yapısından kurtulabilirsiniz. Tarih ve numara için bir link kullanıyorsanız arama motoru botları linke değer vermeyecektir. Anahtar kelimeler de linkte geçmediğinden SEO olumsuz yönde etkilenecektir.
  4. Link 5 Kelimeyi Geçmemelidir: URL yapısında 13 kelime kullanılabilir ancak pek de doğru bir durum değildir. 5 kelimeden fazla oluşturulan linkler arama motoru botları tarafından indekslenmiyor. Bu nedenle, anahtar kelimenin yer aldığı, kullanıcıya hitap eden, kullanışlı ve 5 kelimeyi geçmeyen linkler kullanmalısınız.

SEO Uyumlu Link Yapısı Nasıl Oluşturulur?

SEO uyumlu link yapısı birkaç farklı unsurdan oluşmaktadır. Bu unsurlar;

  • Hypertext Transfer Protocol
  • Sitenin alan adı
  • Dosyanın alt dizini
  • Sayfa adı

Burada Hypertext Transfer Protocol haricinde kalanlar optimize edilmelidir.

Alan Adı ve SEO

Alan adı web sitesinin web dünyasındaki adresidir. Web sitenizdeki sayfalar ne olursa olsun alan adınız hep sabit kalacaktır. İyi bir alan adı marka haline dahi gelebilir. Çünkü iyi bir alan adını hatırlamak kolaydır. Bu yüzden mümkün olan en kısa alan adı seçilmelidir. Sıralamanızı yükseltmez fakat marka bilinirliğinizin artmasını sağlar.Bilinirlik ne kadar artarsa ziyaretçi trafiğiniz de o kadar artar.

Alt Dizinler ve SEO

Alt dizinler ya da alt klasörlerle ilgili bilgi vermek istiyorsak 2 farklı özelliğe değinmemiz gerekir.

  1. Derinlik: Bir alan adı altındaki alt klasörlerin sayısına verilen isimdir. “<” işareti ile ifade edilir ve SEO dilinde bunlara “breadcrumbs” adı verilir. Web sitesi sayfalarında daha hızlı gezilebilmesini sağlayan veri işaretleyicisidir.
  2. Genişlik: Bir kategoride yer alan sayfa sayılarını ifade eder. Örneğin, sosyal medya reklamları diye bir kategorimiz var. Bu kategorinin altında yer alan Facebook, Instagram reklam modelleri sayfaları oluşturur. Yani bu durumda sayfa genişliği 2 olacaktır. SEO’ya herhangi bir etkisi yoktur ancak kopya içerik durumu SEO’yu olumsuz yönde etkiler.

Sayfa Adı ve SEO

Sayfa adı, web site düzenlemesinin en kolay aşamasıdır. Web sitesinin alan adını, alan adı uzantısını değiştirmek oldukça zordur fakat bir sayfanın adresini değiştirmek çok kolaydır. Ayrıca sayfa URL’lerinde anahtar kelimeyi kullanmak çok önemlidir. Hem kullanıcılar hem de arama motoru botları sayfanın ne ile ilgili olduğunu görebilirler. Böylece kullanıcılar ilgilendikleri sayfalara erişebilirler. Bunun yanı sıra linklerde kısa çizgiler kullanılır, çünkü Google tarafından önerilen şekil budur.

0 Yorum
Yorumlar