seo ve sem

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

SEO ve SEM, birbirine benzeyen ve oldukça fazla karıştırılan fakat birbirinden farklı olan iki hizmettir. SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu; internet sitenizin doğal yöntemler kullanılarak arama sonuçlarında üst sıralara gelmesini sağlayan çalışmalardır. SEM (Search Engine Marketing) yani Arama Motoru Pazarlaması arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için kullanılan ücretli reklamlardır. SEO ve SEM arasındaki farkları anlatmadan önce SEO ve SEM neden kullanıldığını açıklayacağız.

SEO Neden Kullanılır?

Bütün web sitelerinin tek amacı arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alarak hedeflenen kitleye ulaşılmasıdır. Tüm web sitelerinin ürünlerini, hizmetlerini ve içeriklerini ulaştırmak istedikleri bir kitle bulunmaktadır. Sitede bulunan ürün ve hizmetlerin kullanıcılar tarafından anahtar kelimeler aracılığıyla görüntülenmesini sağlayan sistemler arama motorlarıdır ve bu sistemler arama sonuçlarını belli bir kritere göre listeler. Oldukça gelişmiş bir algoritmaya sahip olan arama motorları, web sitelerini içerik, backlink, sosyal medya çalışmaları gibi geniş bir skalada inceler ve SEO uyumluluklarına göre yükseltir veya düşürür. SEO çalışmaları için en önemli hususlar şunlardır;

  • Özgün içerikler
  • Uygun anahtar kelime kullanımı
  • Kaliteli backlink
  • Sosyal medya mecralarını aktif biçimde kullanmak
  • Sitemaps geliştirme

SEM Neden Kullanılır?

İnternet sitelerinin popülerliğinin artırılması adına arama sonuçlarında görüntülenebilecek reklamlar, SEM yöntemi kullanılarak ön plana çıkartılır. SEM; Google AdWords, Bing Ads ve Yandex.Direct kullanılarak verilen reklam kampanyalarını kapsar. SEO’nun reklama dayanan yöntemidir şeklinde de tanımlanabilir.

SEO ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kalıcılık

SEO ve SEM arasındaki farklardan ilki kalıcılıktır. Bütçeniz ne kadarsa arama sonuçlarında o kadar görüntülenebileceğiniz için SEM ile kalıcılığınız bütçenize bağlı olacaktır. Bu durumda bütçeniz bittiğinde sitenizin reklamı sona erecektir ve kalıcılığınız sona erecektir. SEO’da ise doğru ve kaliteli çalışmalar sayesinde konumunuzu sabitleyebilirsiniz. Hatalı bir çalışma yapmadığınız ve algoritma değişikliklerine ayak uydurduğunuz sürece de bu kalıcığı koruyabilirsiniz.

Hız

SEO ve SEM arasındaki farklardan ikincisi hızdır. SEM çalışmaları SEO’ya oranla daha hızlı sonuç vermektedir. Reklam kampanyalarınızın getirdiklerini 1 gün içinde görebilir ve dönüşüm raporlarını inceleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman reklama ara verebilir, durdurabilir, tekrar başlatabilirsiniz. SEO ise uzun süreli bir çalışma gerektirir ve sonuçlarını bir günde almak mümkün değildir. SEO’nun etkisini ve verimliliğini anlamak için 3-4 ay gibi bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir.

Maliyet

SEO ve SEM arasındaki farklardan biri de maliyettir. SEM ile karşılaştırıldığında SEO daha az maliyete sahiptir. SEM’de hedeflenen anahtar kelimelerin tıklama başına maliyeti diğer reklamverenlerin tekliflerine göre değişir ve rekabet düzeyine göre artış gösterebilir. SEO ise bir kere belirlenir ve belirlenen ücrette herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Bu yüzden SEO’nun maliyeti daha düşüktür.

CTR (Tıklama Oranı)

Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları arama sonuçları % 80 oranında SEO’yu, % 20 oranında ise SEM’i tercih ediyor. Çünkü reklam amacı taşıyan web sitelerinin istenen içeriği sunmadığı düşünülüyor ve bu nedenle organik sonuçlarda çıkan web sayfalarına daha çok tıklanıyor. Yani SEO ve SEM arasındaki farklardan biri de tıklama oranıdır.

İçerik Kalitesi

Ticari amaç taşıdığı için SEM’deki içerikler ziyaretçileri tatmin etmiyor. SEO çalışmalarında ise asıl amaç kullanıcıya fayda sağlamaktır. Bu da SEO ve SEM arasındaki farklardan bir diğeridir.

Bilinirlik

SEO ve SEM arasındaki farklardan biri diğeri bilinirliktir. SEM’de bütçeniz kadar arama sonuçlarında yer alacağınız için bilinirliğiniz de kısa süreli olacaktır. Fakat SEO çalışmalarında sürekli ilk sayfada yer almak marka bilinirliğinin oluşturulmasını sağlayacaktır.

0 Yorum
Yorumlar