seo ve ppc

SEO ve PPC Karşılaştırması: Hangisi Web Siteniz İçin Daha Uygun?

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri: SEO mu PPC mi? Bu genel cevabı olan bir soru değil, çünkü bu, mevcut durumunuza, hedeflerinize ve pazarınıza bağlıdır. Bu nedenle bu içeriğimizde SEO ve PPC karşılaştırması yaparak hangisi web siteniz için daha uygun anlamanızı sağlayacağız.

SEO ve PPC Karşılaştırması

SEO: Organik Trafiği İyileştirin

Arama motorlarından gelen organik trafiğin artıları ve eksileri nelerdir? Sırayla açıklayacak olursak;

 • Bilinirlik: Hedeflenen anahtar kelimeleriniz için arama motorlarında görünürlük, işinizi potansiyel müşterilerin gözünde reklam yayınlamış gibi yapar ve marka bilinirliğini artırır.
 • Markalaştırma: Ticari arama terimleri ve işletmenizin alanıyla ilgili bilgilendirici sorgular etrafındaki görünürlük, olumlu bir marka bilinci oluşturur. Markanız, satın alıma giden araştırmayı yaparken soru soran araştırmacılarla ilişkilendirilebilir ve bu araştırmacılar tarafından güvenilebilir. Belli bir konunun etrafında otoriter bir ses olabilirsiniz.
 • Güvenilirlik: Sitenizi organik sonuçlara getirmek, hizmetlerinizi arayan bir kitlenin size olan güvenilirliğini etkileyebilir. Birçok kullanıcı reklamları atlar ve organik sonuçlara daha çok güvenir. Görünür olmak, işinizi onaylamak için oldukça önemli bir izlenimdir. Ayrıca güçlü bir incelemeye ve itibar sinyallerine sahip olmak, daha fazla fayda sağlayacaktır
 • Web Site Trafiği: Web site trafiğini artırmak, işinizle ilgili farkındalık yaratmak ve sizden ürün veya hizmet satın alınmasını artırmak için daha fazla fırsat sunar.
 • Tıklama Başına Maliyet: Organik aramalardan gelen trafik ücretsiz sayılır. Bu görünürlüğün geliştirilmesi zaman ve çaba gerektirecektir, ancak her gösterim ve tıklama için doğrudan ücret alınmaz.
 • Yatırım Geri Dönüşü (ROI): Organik arama motoru trafiği, geleneksel ücretli medya biçimlerine kıyasla ROI’yı iyileştirir ve kesinlikle PPC’yi artırır.
 • Maliyet: SEO, marka bilinirliği ve web sitenize ilişkin trafik sunmak için genellikle diğer pazarlama taktiklerinden daha uygun maliyetli olacaktır.
 • Sürdürülebilirlik: Ücretli arama pazarlamacılığının tersine, organik trafik, ödemeyi bıraktığınız an kesilmez. Bu nedenle, organik trafik geliştirme çabaları, pazarlama harcamasının kesildiği bir dönemde bir işi sürdürebilir.
 • Geliştirilmiş Tıklama Oranı: Organik sonuçlar daha yüksek bir tıklama yüzdesine sahiptir. Bu kuralın istisnaları olsa da, yerleştirilmiş bir ücretli reklamdan ziyade, yerleştirilmiş bir organik listeden daha fazla tıklama elde edersiniz.
 • Genel Olarak Daha Fazla Tıklama: Görünürlüğü ve tıklamaları en üst düzeye çıkarmak için, ücretli ve organik sonuçlar listelemek isteyeceksiniz. Burada, ücretsiz olarak alacağınız tıklamalar için ödeme yapılıp yapılmadığını veya hem genel hem de ücretli toplam tıklama sayısını ve tıklama oranını ödeyip ödemediğinizi görmek için, anahtar kelime düzeyinde deneme yapmanız gerekiyor. Ancak sonuçları en üst düzeye çıkarmak için ücretli ve organik olarak güçlü görünürlüklere ihtiyaç vardır.
 • Kapsam: Kapsamı en üst düzeye çıkarmak için güçlü organik görünürlüğe ihtiyacınız olacaktır. Her türlü tıklama için ödeme yapmak veya web sitenizdeki her içeriği reklam vermek istemezsiniz.
 • Stratejik Avantaj: Organik aramada görünürlük hızlı ve kolay değildir. Organik sonuçlara yerleştikten sonra rakiplerinizin sizi geçmesi oldukça zordur. Eğer ücretli aramaya güveniyorlarsa bu, rekabette stratejik bir avantaj sağlayabilir.

PPC: Hedeflenmiş Görünürlük

Ücretli arama organik aramadan neden farklı? Tıklama oranları ve güvenilen organik arama lehine yoğun şekilde güven veren bir aramanın yanı sıra kullanıcılar neden ücretli aramaya bakarlar? PPC’nin sunduğu bazı avantajlar şunlardır;

 • Sayfadaki Konumu: Ücretli arama sayfanın üst kısmına hakimdir. Genellikle masaüstünde 4, mobilde 3 reklamdan sonra kullanıcı organik sonuçları görür. Yani kullanıcı organik sonuçlara ulaşmaya çalışırken dahi ücretli arama ağı reklamlarını görmek zorundadır.
 • Geliştirilmiş Reklamlar: PPC’nin odaklandığı tek şey: reklamlar. Bu nedenle, çok daha ayrıntılı denetime ve pazarlama mesajlarınızı iletmek için daha fazla alana sahip olursunuz. Aramalar, yerleşim birimleri, site bağlantıları, fiyatlandırma ve belirtme çizgileri, sayfaya hakim olan reklamlar oluşturmak için yalnızca bazı seçeneklerdir.
 • Görsel Ürün Reklamları: Google, bir kullanıcıya neyi tıklayacaklarını görmelerine yardımcı olabilecek görsel alışveriş reklamları seçeneği sunar. Bu tür reklam, organik aramada bulunmayan bir özellik sunarak gerçekten tıklama oranını artırabilir.
 • Marka Görünürlüğü: Ücretli arama reklamlarını kullanmak sizi doğru kişilerin görmesini sağlar. Sitenize tıklamadan önce marka araması yapsalar dahi, bu görünürlük pazarlamanıza kar sağlayacaktır.
 • Bütçe: PPC, sıkı bit bütçe kontrolü sağlar. Günde ne kadar harcama yapmaya hazır olduğunuzu belirleyin ve sabit sınırı ayarlayın.
 • Hedefleme: PPC, potansiyel müşterilerin önünde bulunmak için hedeflenen bir yol izler. Reklamlar, önceki anahtar kelimelere, günün saatlerine, haftanın günlerine, coğrafyaya, dile, cihaza ve önceki ziyaretçilere dayalı kitlelere göre hedeflenebilir.
 • Hız: İyi organik görünürlük geliştirme zaman alabilirken, bir PPC kampanyası birkaç gün içinde oluşturulabilir ve haftalar içinde yükselebilir.
 • Pazarlama: Dönüşüm izleme ve Google Analytics gibi sağlam analiz araçlarıyla, hangi anahtar kelimelerin dönüşüm sağladığını, hangi yüzde ve maliyette olduğunu belirleyebiliriz.
 • Kararlılık: AdWords, organik sonuçların maruz kaldığı kargaşıklıktan çekinmez. Daha düşük bir etkiye sahip olma eğilimindedirler ve daha kolay yönetilirler. Eşleme türlerinin dikkatli kullanılması ve arama terimi raporlarının analizi, gereksiz aramaların kaldırılmasına ve zaman içinde ROI’nın artmasına yardımcı olur.

Yüzlerce işletme stratejisini göz önünde bulundurarak hem SEO hem de PPC entegre edilerek yapılan arama motoru stratejisi en iyi sonucu verir. Bu her iş için doğru olmayacaktır ancak yüksek büyüme oranına sahip, girişimci pazarlama için SEO veya PPC’ye ayrı ayrı bakmak yerine bütüncül bir arama motoru stratejisi uygulanması gerekmektedir.

0 Yorum
Yorumlar