seo

SEO Neden Önemlidir?

SEO neden önemlidir? Çünkü; başarılı bir SEO çalışması ile reklam gibi faktörlere gerek kalmadan veya sektörüzde dijital ortamda lider olmak istiyorsanız hem organik aramalarda hem AdWords reklamlarında  web sitenizin üst sıralara gelmesini sağlayabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu yani Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasından oluşan SEO, gelişmesini istediğiniz bir web siteniz varsa en çok dikkat etmeniz gereken noktalardandır. Eğer başarılı bir SEO çalışmasına imza atmazsanız, web sitenizin bulunduğu yerden daha iyi bir yere gelmesi mümkün değildir. SEO’yu arama motorlarına girilen kelimelerin ya da tanımların, web sitesini üst sıralara taşımasını sağlayan bir süreç olarak değerlendirebiliriz. Web sitesine sahip olanların en çok istediği şey erişim ve takipçi sayılarının arttırılmasıdır.

Arama motorlarında yaptığı aramalar sonucunda web sitenize kendiliğinden bir ziyaretçi geliyorsa buna “organik trafik” ismi veriliyor. Çünkü ziyaretçiyi web sitenize çekmek için ekstra bir çaba harcamamış oluyorsunuz. Bu noktada marka ve SEO ilişkisini mutualist bir ilişkiye benzetebiliriz. Yani; siz ziyaretçilere faydalı içerikler sağlarsınız ve onlardan gelen organik trafikler de sizin daha iyi SEO verilerinizin olmasını sağlar. Böylelikle daha çok internet kullanıcısına ulaşabilirsiniz.

SEO Neden Gereklidir?

SEO çalışmalarını gerçekleştirdiyseniz SEO’nun ve web site optimizasyonunun önemini daha iyi kavrayabilirsiniz. İyi bir arama motoru sıralaması kaliteli bir web sitesinin en değerli noktasıdır. Çünkü;

  1. İnternet kullanıcılarının % 75’i arama motorlarının ilk sayfasında çıkan web sitelerinden daha fazlasını kullanmazlar.
  2. İnternet kullanıcılarının % 79’u reklam verilmiş sponsorlu içeriklerin yerine organik içerikleri daha fazla tercih ettiklerini söylüyorlar. Bu yüzden web sitesinin reklam aracılığıyla değil organik trafik alarak öne çıkıyor olması, web sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır.
  3. Ortalama bir anahtar kelime ile ilgili her ay ortalama 100,000 arama yapılıyor.
  4. İnternet kullanıcılarının % 83’ü arama motorlarını etkin bir biçimde kullanıyor.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalar;

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimeler, içeriklerin küçük parçalar halinde incelenebilmesini sağlar. Doğru anahtar kelime seçimi ve sıralaması, arama motoru botlarının internet sitenizi daha küçük süzgeçlerden geçirerek, hedeflenen internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlar. Ayrıca anahtar kelime sıralaması web sitenizdeki mevcut içeriklerin istenen konuyla doğrudan bağlantılı olma olanağını arttırır. Doğru anahtar kelime seçimi hakkında bilgi almak istediğiniz durumda Google Keyword Planner’dan faydalanabilirsiniz.

Başlık Seçimi

Web sitenizdeki makaleyi anlamanın en hızlı yolu başlıklardır. Bu yüzden makaleye uygun başlık seçmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca başlıklarınızın kısa olmasına ve belirlediğiniz anahtar kelimeleri içermesine özen göstermelisiniz.

Linkler (Bağlantılar)

Farklı bir web sitesinden sizin sitenize gelen linkler SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Web site içeriğinizle ilgili farklı bir web sitesinden backlink alımı yapabilirsiniz. Bu backlinkler internet sitenizin öne çıkmasını sağlayacak ve başarılı bir web sitenizin olduğu yönünde arama motoru botlarınca değerlendirilecektir. Ancak sitenizdeki içeriklerle ilgisi olmayan ya da farklı bir kullanıcı kitlesine hitap eden web sitelerinden alınacak linkler sitenize yarar değil zarara neden olabilir.

İçerikler

İçerikleriniz ne kadar kalitesiyse web siteniz o kadar başarılı olacaktır. Ayrıca içeriklerin kaliteli olması dijital dünyadaki marka kimliğinizi de etkileyecektir.

 

Peki biz seogen olarak SEO da sizi yükseltmek için başlıca neler yapıyoruz?

*Eğer bir siteniz yoksa sıfırdan seo bazlı site oluşturuyoruz. İsteğe göre arama motorlarında daha hızlı sonuçlara ulaşmak isteniyorsa domain bazlı hedeflenen kelimenizi içeren bir web sitesi oluşturuyoruz.

*Mevcut hizmet verilen siteye profesyonel ekibimiz tarafından İç SEO  düzenlemelerini yapıyoruz.

*Mevcut siteye Dış SEO kriterlerine göre düzenlemeler yapıyoruz. Ve referans linklerle sitenizi otoritesini güçlendiriyoruz.

*Mevcut sitenizi Google ve diğer arama motorlarının istediği şekilde profesyonel olarak sitenizi kayıt ediyoruz ve hizmet verdiğimiz süre boyunca yönetimini yapıp kontrollerini sağlıyoruz.

*Mevcut siteye hizmet verdiğimiz süre boyunca dışardan rakip vb. sitelerden gelen zararlı linkleri tespit edip Google Diawow aracından engelliyoruz. Böylece siteniz arama sonuçlarında sıra kaybetmiyor.

 

 

 

0 Yorum
Yorumlar