seo

SEO Neden Gereklidir?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu; web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalardır. Her web site sahibinin uygulaması gereken çalışmalardır çünkü yapılan araştırmalara göre  internet kullanıcılarının % 80’i arama sonuçlarında ikinci sayfaya geçiş yapmıyor. Bu nedenle web sitelerinin ilk sayfada olması adına SEO çalışmaları profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Peki bunun yanında SEO neden gereklidir ve işletmeler için neden önemlidir? Bu içeriğimizde SEO’nun işletmelere sunduğu üç temel değer üzerine odaklandık. SEO;

  • Kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirir.
  • Daha güçlü bir marka yaratmaya yardımcı olur.
  • Uzun süreli sonuç almanıza katkı sağlar.

SEO İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

SEO Kullanıcı Deneyimini Geliştiriyor

Arama endüstrisinde çalışmayı tercih edenler, stratejilerini Google’ın günlük olarak yaptığı değişikliklerle sürekli olarak ayarlamaktadır. Google’ın algoritmasına yaptığı her değişikliği her zaman bilmiyoruz veya tamamen anlamıyoruz. Ancak, web sitelerini organik aramalarda daha iyi konumlandırmak için Google’ın bizimle paylaştığı bilgileri kullanıyoruz. Google’ın algoritmasının birçok sıralama sinyali olduğunu anlıyoruz. Sayfa açılış hızı, sitede geçirilen süre, oturum başına görüntülenen sayfa sayısı ve sayfa yükleme hızı gibi ölçümlerin tamamı, Google’ın web sitelerini derecelendirmesi için daha büyük öneme sahiptir. SEO, yüksek hacimli anahtar kelimeler ve bağlantı oluşturma aramaktan daha fazlasıdır. SEO uzmanları, Google’ın web yöneticilerinin uyum sağlamasını istediği yeni teknolojileri kullanarak genel kullanıcı deneyimini nasıl geliştirdiği ile ilgili konuları anlamalı ve uygulamalıdır. Bu yeni teknolojiler nelerdir?

  • Mobil duyarlı tasarım
  • Hızlandırılmış mobil sayfaların oluşturulması ve tanıtılması
  • Aşamalı mobil web uygulamalarının tanıtımı
  • Schema ve zengin snippet geliştirmelerinin oluşturulması

Google, kullanıcı davranışıyla daha iyi uyum sağlamak için sürekli gelişmektedir. Google yaklaşımlarını değiştirdiğinde, bu alanda çalışanların da değişmesi ve uyarlaması zorunludur. SEO uzmanları her zaman en yeni teknolojilerin ve trendlerin farkındalar. SEO’nun avantajlarından faydalanmak ve bu yeni teknolojileri arama sonuçlarında daha iyi sıralamak için nasıl uygulanacağı konusunda fikirleri vardır. Bir SEO uzmanına sahip olmanız, günümüz tüketicilerinin beklentilerini karşılamak için sitenin kullanıcı deneyimini nasıl geliştireceğini her zaman düşünen bir kişiye sahip olduğunuz anlamına gelir.

SEO uzmanları, organik aramada sürdürülebilir başarı elde edebilmek için içerik oluşturmayı düşünmeden önce web sitesi için sağlam bir temel oluşturmak için geliştiriciler, tasarımcılar ve mühendislerle çalışması gerektiğini kabul etmektedir. Bu, sayfa hızında site performansına daha fazla önem vermek, mobil duyarlı bir deneyim sunmak ve tüm verileri web sayfalarında nasıl yapılandıracağını bulmak anlamına gelir.

SEO, Daha Güçlü Bir Marka Oluşturmaya Yardımcı Oluyor

Teknik tarafın yanı sıra SEO ayrıca bir pazarlama kanalıdır. Çabaların çoğu, domain otoritesi kurmaya odaklıdır. Organik arama sonuçlarında başarı elde etmek için, Google algoritmalarının bir web sitesindeki içeriği güçlü bir şekilde anlaması gerekmektedir. SEO’da hem hedef kitle anlaşılmalı hem de diğer markalardan ayırt edilmesini sağlayan içerik oluşturulmalıdır. Bu, aslında her web sitesinin şu anda içerik ürettiğini düşünürsek zor bir iştir ve herhangi bir sorgu için sadece birkaç web sitesi trafik alacaktır.

Web sitenize ziyaret çekmeyi bilen biriyle çalışmak firmalar için büyük önem taşır. SEO uzmanları, hangi içeriğin arandığını anlar ve doğru araçlarla, anahtar kelime araştırmalarına dayalı çalışmalar yürütürler. Bir işletmenin sektörüne odaklanarak anahtar kelimelere dayalı bir içerik stratejisi oluşturmak, işletmenin sektör uzmanı olarak görünmesini sağlar. Bir kullanıcı arama sonuçlarında yeterince zaman bulduğunda bir işletme, güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görülür ve sadık müşterileri yaratan marka imajını geliştirir.

Kullanıcılar, sorgularına cevap arıyor ve bu kullanıcıların birçoğu yeni bir sektörle tanışmaya başlayanlar yeni kullanıcılardan oluşacak. Potansiyel bir müşterinin sorularına cevap veren ilk firma olmanın önemi oldukça önemlidir. Kullanıcı, web sitenizin deneyimini ve ilk etkileşim sırasında içeriğinizi beğenmişse, daha fazla içerik tüketmek için web sitenize tekrar bakacaktır.

SEO, Uzun Vadeli Başarı Öneriyor

SEO uzmanları, herhangi bir sorgu için 1 numaralı sıralamanın zorluğunu ve başarısını anlarlar. Belli bir arama hacmine sahip anahtar kelimelerin sıralaması, o konumu koruyabildiğinden itibaren tutarlı bir trafik oluşturacaktır. Aslında bu anahtar kelimeler için sıralamayı zorlaştırmak zordur ve çok fazla iş gerektirir. Bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak önemlidir. Daha az rekabetle uğraşırken diğer taraftan müşterilerinize daha uzun bir süre trafik akışı sağlamak için diğerlerinin kaçırdıkları fırsatları yakalayabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek, ilgi çekici içerik oluşturma konusunda sağlam bir anlayış gerektirir.

Organik arama ilginç bir kanaldır, çünkü arama sonuçları bir algoritmanın en alakalı sonuçlarının yorumlanmasına dayanır. Organik aramada sayfanızı daha üst sıraya koymak için Google’a ödeme yapamazsınız, bu nedenle başarı, ödediğiniz para miktarına dayanmaz. Ayrıca, kullanıcılar organik sonuçlara, ücretli reklam sonuçlarına kıyasla daha fazla güvenirler. Dolayısıyla, başarılı olabilmek için Google’ın algoritması ile nasıl iletişim kuracağınız konusunda çok fazla beceri ve anlayışa sahip bir kişi veya ajans ile çalışmalısınız.

0 Yorum
Yorumlar