seo link yapısı

SEO Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO, yani arama motoru optimizasyonu web sitesinin arama motoru sıralamasında üst sıralara gelmesini sağlayan iyileştirmelerdir. SEO çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu noktalardan birisi de sitenin link yapısıdır. İç SEO çalışmalarında yer alan SEO link yapısı, web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını ciddi bir biçimde etkilemektedir. Peki SEO link yapısı nasıl olmalıdır?

SEO link yapısı oluşturulurken arama motoru botlarının web sayfanızı daha kolay nasıl tarayacağını düşünmelisiniz. Bu yüzden web sayfaları sef link yapısında olmalıdır. Yani linkler düzenli bir yapıya sahip olmalıdır ve link sayesinde sayfada ne anlatıldığının anlaşılması gerekmektedir. Sef link yapısı kendi içerisinde üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlar;

 1. .html Uzantılı Link Yapısı

İçeriğin başlığından sonra uzantı olarak .html yapısının kullanıldığı linklerdir. Bazı web sitelerinde .htm uzantısına da denk gelebilirsiniz.

 1. .php Uzantılı Link Yapısı

Yalnızca PHP scriptlerde çalışan bu link yapısında, içerik başlığının ardından .php uzantısı gelir. Yazılım açısından oldukça kolay olan bu yöntem, SEO açısından pek de önem taşıyan bir link yapısı değildir.

 1. Klasör Şeklinde Link Yapısı

Arama motorlarının son algoritması olan Panda ile arama motoru botlarına uygun URL yapısının önemi % 6 oranında artış göstermiştir. İçerikle ilgili oluşturulan URL’ler ne kadar kısaysa arama motoru botlarının algılaması o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden sadece içerik başlığının geçtiği URL yapıları kullanılmalıdır.

SEO Link Yapısı Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO link yapısı oluşturmak demek SEO’ya uyumlu hale getirmek demektir. SEO link yapısı oluştururken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 1. Link uzunluğu, domain de dahil 70 karakteri geçmemelidir.
 2. 2 alt klasörden daha fazla alt klasör oluşturmamaya dikkat edilmelidir.
 3. Link içerisinde yer alan kelimelerin “tire” yardımıyla birbirinden ayrılması gerekir.
 4. Belirlenen anahtar kelimenin link içerisinde geçmesi gerekmektedir.
 5. Eğer başlık uzunsa, link uzunluğunda anahtar kelimeye odaklanılmalıdır.
 6. Link içerisinde Türkçe karakterin geçmemesi gerekmektedir.
 7. URL yapısının okunabilir ve anlaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir.
 8. Fazla tercih edilmeyen domain uzantılarından uzak durulmalıdır. Özellikle “.com” içeren domain uzantıları internet kullanıcılarına web sitesinin güvenilir olduğu hissini verecektir.
0 Yorum
Yorumlar