seo ve sosyal medya

SEO Kampanyalarına Sosyal Medya Entegre Etmenin Yolları

Sosyal medya pazarlamasının SEO’yu nasıl etkilediği, sosyal profillerin ve yayınların organik arama sıralamalarını ve görünürlüğünü olumlu etkileyip etkilemediği konusunda aşağı yukarı bir ton söylem bulunmaktadır. Google’ın eski seçkin mühendisi Matt Cutt’ın sosyal sinyaller sıralama algoritmasının bir parçası olduğu fikrini reddeden ünlü 2014 videosuna rağmen, SEO’nun sosyal medyanın önemi ile ilgili tartışmalar yalnızca sektörümüzde devam etti. Bing’in ötesine geçen Google, Facebook’un ve Twitter yayınlarının ve popülaritesinin doğrudan arama sıralaması faktörleri olduğunu reddetti. Bu konuda en iyi arama motorlarının neye ihtiyacı olacağına saygı duysak da, sıralama ve genel arama görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmak için uygun bir sosyal medya stratejisinin kritik olduğu yadsınamaz. Daha iyi sonuçlar alabilmeniz için SEO kampanyalarına sosyal medya eklemenin yolları nelerdir açıklayacağız.

SEO Kampanyalarına Sosyal Medya Entegre Etmenin 3 Yolu

Sosyal Medya Pazarlaması: Marka Oluşturma

Satın alma süreci genellikle uzun bir süreçtir; özellikle alıcılar hizmet tabanlı tekliflerde ya da lüks ürünler gibi çok pahalı kalem ürünlerinde kararlar aldığında. Bu tür tüketiciler ve işletme müşterileri araştırmalarını çevrimiçi yaparlar. Aslında Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest, Instagram veya LinkedIn olsun, birçok kez bir sosyal ağda aramaya başlayabilirler. Şirketin sattığı şeyin arkasındaki marka değeri ve gücü, nihayetinde tüketicileri dönüştüren şeydir. Ne de olsa, insanlar iki basit nedenden dolayı satın alırlar: bir kişinin veya bir markanın güven ve benzerliği.

Sosyal markanızı ön plana çıkarmak, bir sosyal medya kampanyasında çeşitli faktörleri içerir. Stratejinizi geliştirmeniz muhtemel SEO çabalarınızı destekleyecektir. Bunu artırmanın yolları şunlardır;

  • Kimliğin ve marka niyetini destekleyen markanın tasarımı.
  • Marka vaadi ve hedef dili desteklemek için markanın etrafında mesajlaşma.
  • Özgün marka içeriği oluşturma ve sunma konusunda devam eden bir taahhütte bulunma.
  • Onları markalı içerik ve yarışmalarla meşgul ederek bir avukat topluluğu oluşturma.

Sosyal medya pazarlaması, doğru bir şekilde geliştirildiğinde ve yönetildiğinde, böyle bir marka güvenini oluşturabilir. Bu; şirketler, sosyal markalarını yaratma ve besleme konusunu, hedeflerinin onları bulma ve onlardan nasıl satın aldığı konusunda kritik olan bir şey olarak görmeleri gerektiği anlamına gelir. Bir hedef müşteri bir markayla sosyal ilişkide bulunuyorsa, kaçınılmaz olarak şirket sitesine defalarca gider, diğer kişileri şirketin sosyal profillerine ve sayfalarına veya her ikisine de yönlendirir. İnsanlar markanızı sosyal ortamda tanıdıkları için arama motorlarından da arama yapacaklardır. Talep arttıkça, markanız arama motorlarında daha görünür olacak ve zaman içinde iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacak. Sosyal dünyada marka oluşturma, uzun vadeli bir SEO stratejisinin önemli parçalarından biridir.

Organik Arama Sonuçlarında Sosyal Profiller Gösterilir

Kullanıcıların Google’daki şirketler yerine kişi isimlerini aradıkları durumlar mevcuttur. Birisiyle iş yapmak istediklerinde en azından bunu yaparlar. Bu, satış görevlisinden CEO’ya kadar herkes olabilir. Özellikle Linkedin profiliniz açıksa tıklanma oranı oldukça yüksektir. Kullanıcı, profilinizin hiçbir bilgi içermediğini görürse, Google’a geri dönebilir veya Linkedin’de kalarak yapacağınız işlemleri takip edebilir. İşletmeler için de bu durum geçerlidir. Yani hem şirket hem de yerel mağazalar için olan sosyal sayfalarınız önemlidir. İyi bir sıralama, sağlam bir sosyal strateji ile ve profillerin ve sayfaların aktif ve uygun yönetimi ile birlikte gelir. Bunu sağlamak için şunları yapabilirsiniz;

  • Markanızın var olduğu her sosyal medya platformu için eksiksiz, tamamlanmış bir profiliniz olsun. Bu, güncellenmiş görüntüler, fotoğraflar, videolar, iletişim bilgileri, harekete geçirici mesajlar ve sürmekte olan çeşitli içerik anlamına gelir.
  • Sosyal medyada sizin ve şirketinizin itibarının arama sorgularına kadar izlenebileceğini unutmayın. Yorumları yönetmek, hayranlarınız ve takipçilerinizle olumlu etkileşim kurmak için harika bir iş çıkardıysanız, toplumsal alanda iyi bir itibar oluşturacaksınız. Bu daha sonra, içeriğinizin paylaşımlarını artırmanıza, yeni takipçiler kazanmanıza ve sitenize tıklama dönüşümü üretmesine yardımcı olabilir, dolayısıyla SEO’ya faydalı olur. Facebook yayınlarının ve Twitter profillerinin doğrudan Google’ın sıralama faktörleri olmadığını unutmayın. Sitelerin kendileri sıralanır ve kullanıcı deneyimi için iyi tasarlanmış bir siteye yapılan trafik, ziyaretçilerin sadıklaştırılmasını ve tekrar ziyaretleri artırabilir.
  • Sosyal profil ayarlarınızı başarı için ayarlayın ve her kanalın nasıl çalıştığını anlayın.
  • Pek çok lokasyona sahip bir perakendeciyseniz konum işlevini Facebook’ta veya YouTube’da kullandığınızdan emin olun. Pinterest’te SEO stratejinizi tamamlayan uygun pano veya oynatma listesine sahip olduğunuzdan emin olun.

Sosyal Ağlarda Arama Motorları Mevcuttur

İnsanlar sosyal ağlarda arama yapıyor. Örneğin Linkedin’den bahsedelim. LinkedIn üyelerinin profilinizi nasıl keşfettiğini görmek için istatistiklerinizi incelediniz mi? Görüşlerin yüzde 50’den fazlası ortalama olarak LinkedIn’in arama aracından geliyor. Peki LinkedIn profilinizi ne kadar iyi optimize ettiniz? LinkedIn aramasında yeteneklerinizin ve ilgili anahtar kelimelerle profilinizin görünürlüğünü artırdığını biliyor muydunuz? İşte yapabileceğiniz basit bir şey; LinkedIn profilinizi gözden geçirmek. Her bölümdeki becerilerinizi ve ilgili anahtar kelimelerinizi (başlık, özet, deneyim vb.) değerlendirin.

Hedeflenen LinkedIn aramaları için profilinizi optimize edin. İnsanlar sosyal profilinizi veya şirket profilinizi sürekli görüntülediğinde kaçınılmaz olarak web sitenizi ziyaret edeceklerdir. İnsanlar sosyal profilinizi veya şirket profilinizi sürekli görüntülediğinde kaçınılmaz olarak web sitenizi ziyaret edeceklerdir.

0 Yorum
Yorumlar