seo

SEO İpuçları

Yeni bir web sitesi yayına alacak veya var olan web sitenizi güncelleyecekseniz temel SEO ipuçlarını dikkate almalısınız. Web sitenizin hem arama motoru hem de kullanıcı dostu olmasını istiyorsanız 4 ana SEO maddesini uyguluyor olmanız gerekmektedir.

SEO İpuçları Nelerdir?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitesini üst sıralara taşımak isteyen web sitesi sahiplerinin uyguladığı çalışmalardır. Bu çalışmaların yanında bilinmesi gereken 4 temel SEO ipucu vardır. SEO ipuçlarını sırasıyla açıklayacağız.

Web Siteniz Responsive Olmalı

SEO ipuçlarının ilki web sitenizin reponsive olmasıdır. Küçük işletmeler açısından potansiyeli karşılamak ve potansiyelin üzerine çıkmak web sitesi trafiği için oldukça önemlidir. Çünkü mobil internet kullanıcılarının yarısı yaptıkları organik arama ile çevrelerindeki işletmeleri ziyaret ederler. Bu ziyaretlerin % 78’i de alışveriş ile sonuçlanır. Eğer mobil internet kullanıcılarının işletmenizi ziyaret etmesini ve alışveriş yapmasını istiyorsanız web sitenizin tüm akıllı cihazlara uyumlu olarak çalışmasını sağlamalısınız. Üç farklı tasarım alternatifi vardır. Bunlar;

  • Esnek Tasarım (Responsive)
  • Dinamik Tasarım (Dynamic)
  • Ayrıştırılmış Tasarım (Separate)

Üç seçenek de farklı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Ancak mobil cihaz kullanıcıları için en iyi seçenek responsive tasarımdır. Bu tasarım sayesinde masaüstü kullanıcılarına sunduğunuz kullanıcı deneyiminin aynısını mobil kullanıcılarına da sunabilirsiniz. Ayrıca farklı çözünürlük için farklı sayfa oluşturmak zorunda da kalmazsınız. Özellikle küçük işletmeler için oldukça iyi bir içerik yönetim sistemi olan WordPress, responsive tasarıma sahip onlarca tema sunuyor. SEO açısından da pek çok özellik sağlayan WordPress’i site altyapınızda tercih edebilirsiniz.

Web Sitenizi Metin İçeriğiyle Ön Plana Çıkarın

SEO ipuçlarının ikincisi içeriktir. Arama motoru botları web sitesini tararken yazılı içeriği baz alırlar. Bu nedenle hedefiniz her sayfa için farklı, özgün, kaliteli, güncel ve bilgi verici içerik üretmek olmalıdır. Ürün veya hizmetiniz ile ilgili pek fazla bir şey söylenmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ürün veya hizmetiniz hakkındaki her bilgiyi ve tüm ayrıntıyı belirlemeniz ve internet kullanıcılarına iletmeniz gerekir. Ürün veya hizmet satışı yapmayan web siteleri de ürettikleri içerikleri kullanıcının dikkatini çekecek seviyede hazırlayarak organik trafiği artırabilirler.

Bunun yanı sıra içeriği oluştururken bazı SEO kriterlerini mutlaka uygulamalısınız. Bu kriterler; en az 30 en fazla 60 karakterden meydana gelen Title, en az 75 en fazla 160 karakterden oluşan Meta Description (Sayfa Açıklaması), H1 – H2 – H3 olarak tanımlanan başlık etiketleri, yalnızca okunabilir linkler, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek çözünürlükteki ve boyuttaki resimlerdir. Bu kriterleri her sayfa için farklı olacak biçimde belirlemeniz, “yinelenen içerik” sorununa yol açmayacaktır.

Ayrıca işletmenizin iletişim bilgilerini sunmanız, satın alma yöntemlerini net bir biçimde açıklamanız, kullanıcının satın alma yönelimini artıracaktır. İşletmenizin güvenilir olduğunu gösteren ögelere de sitenizde yer vermelisiniz. Bu ögeler hakkında içerik üretebilir, içeriğinizin paylaşılırlığını artırmak için de sosyal medya butonlarını web sitenize ekleyebilirsiniz.

Görseller ve Medya Ögeleri Optimize Edilmeli

SEO ipuçlarının üçüncüsü görsel görünürlüğü artırmak adına optimizasyon yöntemine başvurmaktır. Bunun yanı sıra ürün veya hizmetleriniz için tanımlayıcı nitelik taşıyan görsel kullanmanız hem kullanıcı hem de arama motoru dostudur. Görsellerin optimize edilmesi site açılış hızı ve kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Görseller haricinde kullanmak istediğiniz diğer medya ögeleri için de aynı yöntemleri kullanmanız site trafiğinizi pozitif yönde etkileyecektir. Eğer video, ses ve sunum dosyasına web sitenizde yer vermek istiyorsanız harici bir servis aracı tercih etmelisiniz. Örneğin; video için YouTube, ses dosyaları için Soundcloud ve sunum dosyaları için Slideshare kullanabilirsiniz. Bu sitelere yüklediğiniz dosyaların yerleştirme kodlarını web sitenizde kullanarak hiçbir alan ve hız kaybı yaşamamış olacaksınız.

Site Haritası Oluşturulmalı

SEO ipuçlarının sonuncusu site haritasıdır. Bir web sayfasının statik metin bağlantısıyla ulaşılabilir olması, o sayfanın takip edilebilirliğini sağlar. Bir sayfanın statik metin bağlantısına sahip olmaması internet kullanıcılarının o sayfaya erişememesi anlamına gelir. Ana harita ve alt harita ögelerinizi düzenli olarak, sitenizdeki tüm kategorilere, tüm alt sayfalara ve önemli açılış sayfalarına erişilebilecek şekilde biçimlendirmelisiniz. Yalnızca web sayfanızın üst kısmında bir Sitemap oluşturmayın, sayfanın altında metin halinde olan bir Sitemap alanı da oluşturmaya çalışın. Bu öge internet kullanıcılarının ve arama motoru botlarının site içerisinde kolayca gezinmesi ve taranmasını sağlar.

0 Yorum
Yorumlar