SEO Güvenliği

SEO Güvenliği Nasıl Sağlanır?

SEO güvenliğini sağlama işlemi anti SEO engelleme ile yapılır. Peki anti SEO nedir? Anti SEO; web sitesine yapılan kötü niyetli ve black SEO çalışmalarına denir. Genellikle rakipler tarafından yapılan bu çalışmalar, web site sahipleri tarafından SEO çalışmaları sırasında farkedilmeden de yapılabilir. Pek çok farklı yolu olan anti SEO çalışmalarının en etkilisinden dahi web sitenizi koruyabiliyorsunuz. Bu tarz SEO çalışmalarındaki en etkili yöntem backlink alımıdır. Kalitesiz ve web sitesiyle alakası olmayan sitelerden backlink alımı web sitenizin ceza almasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden SEO güvenliği nasıl sağlanır sorunuza backlink kontrolünün yapılması cevabını verebiliriz.

Anti SEO çalışmaları, SEO çalışmalarındaki gibi iki farklı şekilde yapılabilir.

  1. Site içi çalışmalar sırasında yapılan bazı uygulamalar black hat SEO olarak algılanabilir. Örneğin site rengi ile yazılarınızı arka planda gizlemek, aşırı meta keyword kullanımı ve gizli link çıkışı gibi çalışmalar web sitenizin düşüşüne sebep olabilir.
  2. Site dışı çalışmalar da anasayfaya verilen aşırı backlinklerden kaynaklanabilir.

SEO Güvenliği Sağlama Yöntemleri

Arama motoru botlarının yasaklı saydığı bazı kelimeler; .ult, h-ck, k-mar gibi kelimelerdir. Rakipleriniz tarafından anchor text şeklinde bu kelimelerden oluşan linkler anasayfanıza gelebilir. Bu yüzden bu kelimeleri tespit etmelisiniz. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

Google Webmaster Tools aracını kullanmanız gerekmektedir.

  1. Bu araca giriş yapmak için var olan Gmail hesabınızı kullanabilirsiniz. Eğer bir Gmail hesabına sahip değilseniz hemen edinebilirsiniz.
  2. Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki kutucuğa web sitenizi ekleyiniz.
  3. Ardından site doğrulama işlemini yapmanız gerekecektir.
  4. Bu işlemi de yaptıktan sonra link kontrolünü sağlamak için “Search Console” sekmesine tıklayınız.
  5. Tıkladıktan sonra “Arama Trafiği” butonuna tıklayınız.
  6. Yine tıklamayı gerçekleştirdikten sonra “Sitenize Bağlantılar” sekmesine tıklamanız gerekecektir.
  7. Bu kısmı derinlemesine incelemelisiniz çünkü burada web sitenize gelen linkleri görüntüleyebilir, hangi siteden nasıl link gelmiş görebilirsiniz.

Diğer bir yöntem de Ahrefs aracını kullanmaktadır. Ancak Ahrefs’in ücretli bir araç olduğunu belirtmek isteriz. Ahrefs sayesinde tüm anchor textleri görüntüleyebilirsiniz. Web sitenize hangi kelimelerden anchor textlerin çıkıldığını kolayca belirleyebilirsiniz. Ayrıca kısa bir sürede yapacağınız güncellemeler sayesinde yeni bir anchor text verilmiş mi verilmemiş mi kontrolünü sağlayabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumlar