seo

SEO Firmaları

SEO Firmaları şirketinizin genel web pazarlama stratejisinin başlangıcıdır. Organik Arama Motoru Optimizasyonu herkese uyacak bir kalıp değildir, endüstrinize ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanması gerekir. Bu sebeple uzman kişilerden bu hizmetin alınması gerekmektedir. Günümüzde bu hizmeti veren oldukça fazla SEO firması bulunmaktadır ancak en güvenilirini bulmak oldukça güçtür. Doğru SEO firması ile çalışırsanız işletmenizin daha çabuk büyümesini sağlarsınız ve rakiplerinizden bir adım önde olursunuz. Peki SEO firmalarının gerekli kriterlere uyup uymadığını nasıl anlarsınız? Bu içeriğimizde oldukça fazlalaşan İzmir SEO firmaları ve İstanbul SEO firmaları arasından seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

SEO Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Öncelikle firmanın referanslarını inceleyiniz.
 2. Google, Bing, Yahoo gibi büyük arama motorlarında sonuç aldıkları başarı örneklerini sorgulayınız.
 3. Firmanın SEO alanında ne kadar süredir hizmet verdiğini, projeniz üzerinde çalışacak olan kişilerin internet pazarlaması alanında hangi deneyimlere sahip olduklarını öğreniniz.
 4. Tüm web sitesini mi yoksa belirli sayfalara mı optimizasyon çalışması yapılacağını sorgulayınız.
 5. Web sitenizin zaman içerisinde nasıl izleneceğini ve devam ettirileceğini, ilerlemesinin ölçülmesi için hangi raporlar sunulacağını öğreniniz. Unutmayın, SEO tek seferlik bir çalışma değildir.
 6. SEO’nun haricinde hangi stratejileri kullandıklarını sorgulayınız. Trafiğin artırılmasında ya da dönüşüm oranı optimizasyonunda hangi araçlardan faydalandıklarını öğreniniz.
 7. SEO firmalarının ofislerini ziyaret ederek SEO uzmanları ile görüşünüz.

Şöyle ki her firma bu soruların cevaplarına yanıt verebilir. Asıl önemli olan size neler vaat ettikleridir. Eğer aşağıda sıralayacağımız maddelerden herhangi birini yapacaklarını iddia ediyorlarsa SEO firmalarının araştırmasına devam etmenizi öneririz.

 1. Arama sonuçlarında web sitenizin ya da sayfanızın ilk sayfanın ilk sırasına geleceğini iddia eden firmalardan uzak durunuz.
 2. Yapılacak çalışmaları açıkça ifade etmeyen firmaları seçmemelisiniz. Sitenizde yapılan değişiklikler hakkında her şeyi öğrenmelisiniz çünkü yapılacak küçük bir yanlış dahi spama düşmenize neden olabilir.
 3. Web sitenizi analiz etmeden uygulayacağı optimizasyonları anlatan firmalardan uzak durunuz. Firmaların ilk olarak sitenizin eksiklerini ve ihtiyaçlarını belirlemiş olması gerekmektedir.
 4. SEO firmalarının sosyal medya hesaplarını inceleyiniz. Sosyal medyada aktif olmayan, paylaşımlarında kullanıcılara geri dönüş yapmayan firmaları seçmemenizi öneririz.

Tüm bu noktaları göz ardı etmeyerek işletmeler için şeffaf hizmet anlayışını benimseyen seogen; İzmir ve İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına hizmet sunmaktadır. Siz de seogen‘in uzman ekibiyle iletişime geçmek için ilgili linke tıklayınız.

0 Yorum
Yorumlar