seo fiyatları

SEO Çalışması Fiyatları

SEO (Search Engine Optimization); web sitelerinizin arama motorlarında yükselmesi için yapılan çalışmalardır. Oldukça kapsamlı olarak yapılan SEO çalışmaları, SEO uzmanlarınca yapılmalıdır. Çünkü farklı pek çok detayı bulunan bu çalışmaların tümü birbiriyle bağlantılıdır. Bunun için bu çalışmaları bilirkişilere bırakmakta fayda vardır. SEO hizmeti veren firmalar SEO çalışması fiyatlarında pek çok farklı durumu göz önünde bulundururlar.

SEO Fiyatları Ne Kadardır?

SEO hizmeti veren ajanslar SEO çalışması fiyatlarını belirleme aşamasında farklı yöntemlere başvurabilirler. SEO hizmeti veren ajanslar genelde aşağıda vereceğimiz yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemler;

  1. Aylık Ödeme: SEO ajansları tarafından kullanılan en yaygın fiyat formatıdır. Bu formata göre, anlaşılan firmaya her ay düzenli ödeme yapılması gerekmektedir. Bu formatın tercih edilmesindeki sebep, en iyi ROİ (return of investmen) sonucuna ulaşılabilmesidir. ROİ, yapılan yatırımın firmaya olan geri dönüşünü gösteren bir veridir. Bu formatta; firmanın isteklerine, anahtar kelimelerin sektördeki rekabetine ve pek çok farklı faktöre göre ajanslar tarafından fiyat değişikliğine gidilebilir.
  2. Sabit Fiyatlar: SEO ajanslarının sunduğu sabit fiyatlardan oluşan paketlerdir. Genellikle 6 aya yayılan bu paketler, aylık olmayan ödemeleri karşılayabilecek firmalar açısından tercih edilir. İçerisindeki hizmetlere göre paketlerde ve fiyatlarda farklılık olacaktır.
  3. Proje Bazlı Fiyatlandırma: Müşterinin isteklerine göre hazırlanan çalışmalardaki fiyatlandırma seçeneği proje bazlı fiyatlandırmaya girer. Yani SEO çalışması fiyatları projeye göre farklılık gösterecektir.

SEO Çalışması Fiyatları Neden Farklıdır?

SEO çalışması fiyatlarının farklı olmasının pek çok farklı sebebi vardır. Bu sebepler;

  1. Sitenin Yaşı: Eski web sitelerinin arama motorlarında yükselmesi yeni sitelere oranla daha çabuk gerçekleşecektir. Bazı durumlarda bunun tam tersi de görülebilir.
  2. Eski Sitelerdeki Sorunlar: Eski sitelerin Google’da yükselmesini engelleyen bazı faktörler vardır. Tekrar tekrar yayınlanan içerikler, yenilenen başlık etiketleri, eksik başlık etiketleri, link hataları, görüntülenemeyen sayfalar, kırık linkler, Google koşullarına aykırı olan uzun linkler, zararlı sitelerden alınmış backlinkler ve daha birçok şey. Tüm bu faktörlerin tespiti ve düzenlemesi SEO çalışması fiyatlarında farklılığa sebep olacaktır.
  3. Teknik Problemlerin Giderilmesi: Sitedeki; robots.txt, site haritası, 404 sayfaları, mobile uyumlu olması, site açılış hızı ve daha pek çok hususun kontrol edilmesi ve sorunların giderilmesi SEO fiyatlarını etkileyecektir.
  4. SEO Araçları ve Servisleri: SEO ajansları en üst seviyede verim alabilmek amacıyla ciddi analizler yaparlar. Backlink analizi, anahtar kelime analizi, rakip site analizi, site analizi vb. pek çok veriye ulaşabilmek adına da çeşitli araçlara ve servislere başvururlar. Kullanılan bu araçların maliyetleri de ciddi düzeydedir. İstekleriniz doğrultusunda bu araçların kullanımını devreye sokabilirler, bu durum da çalışma fiyatlarına yansıyacaktır.
  5. Tanıtım Yazısı: Web siteniz için yapılacak tanıtım yazılarının kalitesine ve uzunluğuna göre fiyatlar değişiklik gösterir. Bu tanıtım fiyatlarının değişmesi de SEO maliyetlerine yansıtılacaktır.
  6. Backlink Fiyatları: Her web sitesinden alınacak olan backlink fiyatı değişiklik göstereceğinden, SEO çalışması fiyatları da aynı oranda değişiklik gösterecektir.
0 Yorum
Yorumlar