google

SEO Çalışmalarını Etkileyecek Google Sınırlamaları

Google’ın çok farklı araçları var ve büyük miktarda veri işledikleri halde bir Google’ın sınırları var. Bu sınırlar SEO çalışmalarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu içeriğimizde SEO çalışmalarını etkileyecek Google sınırlamalarının neler olduğunu listeledik.

SEO Çalışmalarını Etkileyecek Google Sınırlamaları Nelerdir?

 1. Google Search Console’da 1000 özellik: Google Search Console yardım dokümanlarında “Google Search Console hesabınıza, web sitesi ya da mobil uygulama fark etmeksizin 1000 özellik ekleyebilirsiniz” ibaresi yer alıyor.
 2. Google Search Console’da 1000 satır: Google Search Console’daki veri raporlarının birçoğu, arabirimdeki 1000 satırlar sınırlıdır ancak daha fazla indirebilirsiniz. Ancak bu, tüm raporlar için geçerli değildir.
 3. Google Search Console 200’e kadar site haritası gösterecektir: Gönderen numara için sınır daha yüksek ancak yalnızca 200 tanesi gösterilecek. Bunların her biri, her birinde 400 site haritası görüntüleme sınırına sahip gibi görünen bir dizin dosyası olabilir. Teknik olarak bir web sitesinin her sayfasını kendi site haritası dosyasına ekleyebilir ve bunları site haritası dizini dosyalarına paketleyerek her mülkte 80.000 sayfanın ayrı dizinlenmesini görebilirsiniz.
 4. Reddedilen dosya boyutunun sınırı, 2 MB ve 100.000 URL’dir. Search Engine Roundtable’a göre, bu, reddedilen dosya gönderirken alabileceğiniz hatalardan biridir.
 5. Google Search Console’da gösterim, 10.000 piksele kadar kesintiye uğrar. Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller, “Google Getir” özelliği için bir kesinti olduğunu ve bu kesintinin teste dayalı olarak 10.000 piksel olduğunu belirtti.
 6. Google My Business, işletme adında 100 karaktere kadar izin verir.
 7. Google Analytics’te mülk başına ayda 10 milyon hit: Bu sınıra ulaştığınızda yedekleme alınmalı ya da yeni sürüme geçilmelidir.
 8. Robots.txt’nin maksimum boyutu 500 KB’dır. Google’ın Robots.txt Spesifikasyon sayfasında belirtildiği gibi, tarayıcı başına maksimum dosya boyutu uygulanabilir. Maksimum dosya boyutundan sonraki içerik yoksayılabilir. Google şu anda 500 KB dosya sınırlaması getirdi.
 9. Site haritaları 50 MB (sıkıştırılmamış) ve 50.000 URL ile sınırlandırılmıştır. Google Search Console yardım dokümantasyonuna göre; “Tüm biçimler tek bir site haritasını 50 MB (sıkıştırılmamış) ve 50.000 URL ile sınırlar. Daha büyük bir dosyanız ya da daha fazla URL’iniz varsa, birden fazla site haritasına bölmeniz gerekir. İsteğe bağlı olarak bir site haritası dizin dosyası (site haritalarının listesini işaret eden bir dosya) oluşturabilir ve bu tek dizin dosyasını Google’a gönderebilirsiniz.”
 10. URL’leri 2083 karakter veya daha az karakterde tutun. Google’da bir sınırlama bulunmamasına rağmen, URL’de Internet Explorer’ın 2083 karakter sınırını aşmamaya özen göstermelisiniz.
 11. Google’ın her sayfadaki tarama limiti 200 MB’dır. Bu John Mueller’e göre, 2015 yılındaki 10 MB sınırına göre önemli bir sıçramadır.
 12. Bir sayfadaki bağlantı sayısını en fazla birkaç bin olarak tutun. Google, sayfa başına bağlantı sayısıyla ilgili zor bir sınırlamaya sahip değilken, bu sayının “en az birkaç bin” olduğunu ve “kabul edilebilir sayıda” tutmalarını önerir.
 13. Beş farklı yere yönlendirme: John Mueller, Googlebot’un aynı anda beş yönlendirmeyi takip edeceğini söyledi. Google’ın izleyeceği toplam sayıya kimse dikkat etmeyecektir. Hatta Google Search Console’da yapılan araştırmaya göre bir sayfanın “ara bağlantılar üzerinden” 10 zincirleme yönlendirme bağlantısı olduğu görülmüştür. Ancak zincirde daha fazla olmasına rağmen altı yönlendirmede kesilmiş bağlantılar da mevcut. Her halükarda olabildiğince az olmasına dikkat etmelisiniz.
 14. Bir sayfadaki kelime sayısında bir sınırlama yoktur. Genellikle en az 300 kelime olması öneriliyor ancak üst sınır yok.
 15. Google arama, 32 kelimeyi sınırlıyor. Her kelime de 128 karakterle sınırlıdır.
 16. Alt metinde 16 kelime: Her ne kadar gerçekten bir sınır mevcut değilse de bu test hala geçerliliğini koruyor ve yalnızca ilk 16 kelime sayılıyor gibi görünüyor.
 17. Bir sitenin ilk sayfada ne kadar gösterebileceğine dair sınır yoktur. Eğer yeterince alakalıysa bir alan adı tüm sayfayı alabilir.
 18. YouTube maksimum yükleme boyutu 128 GB ve 12 saattir.
 19. Google Anahtar Kelime Planlayıcı da sınır 700’dür. Anahtar kelime fikirlerinde sınır 700 anahtar kelimedir. Arama hacmi ve trendlerini almak için bir dosya yüklerken de sınır aynıdır ancak tahmin için bir seferde 3000 anahtar kelime yükleyebilirsiniz.
 20. YouTube’un görüntüleme limiti: YouTube’un sayacı 32 bitlik bir tamsayıydı ve olası video görüntülemelerini 2 milyarın biraz üzerinde (2,147,483,647) sınırlamıştı. YouTube artık 9.22 kuantilyon görüntüleme gösterebilen 64 bitlik bir tam sayı kullanıyor.
0 Yorum
Yorumlar