seo

SEO Bazlı Site Nasıl Oluşturulur?

SEO; Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinden oluşan, Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” olan, web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyen çalışmalara verilen isimdir. Web sitelerinin arama sonuçlarında yükselerek organik ziyaretçi almasını sağlayan bu çalışmaları yapmak oldukça önemlidir. Web sitelerini oluşturan webmasterlar SEO’nun öneminin farkında olduklarından SEO bazlı site nasıl oluşturulur sorusuna yanıt aramaktadırlar. Bu yazımızda alt başlıklar halinde SEO bazlı site nasıl oluşturulur sorusunun cevabını vereceğiz.

SEO Bazlı Site Oluşturmak İçin Gerekenler

SEO bazlı site oluşturma süreci iki farklı şekilde ilerler. Bunlar; site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarıdır.

Alan Adı Seçimi

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin alan adınızda geçmesi SEO açısından bir artıdır. Ancak anahtar kelimeniz 3 kelimeden daha uzunsa bu şekilde domain almamanızı öneririz. Çünkü domain akılda kalması ziyaretçi açısından daha önemlidir. Akılda kalan domainler web sitelerin doğrudan gelinmesini sağlar.

İçerik

Yıllardan beri bilinen ve herkesin dilinde olan “Content is King” kelimesi SEO bazlı site oluşturma noktasında içeriğin ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Ancak içeriklerin özgün olması en önemli özelliktir. Herhangi bir kopyala yapıştır durumunu arama botları algılayacak ve sitenizin kalitesiz olduğuna kanaat getirecektir. Bu durum ayrıca sitenizin ceza almasına sebep olabilir ve sıralamada yükselecekken hiçbir zaman cezadan çıkamayacak duruma gelebilirsiniz. Özgün içerik oluşturmak için kendi cümlelerinizden faydalanmalısınız. Ayrıca bu noktada dil bilgisi kurallarına dikkat etmeniz de bir artıdır. Hedef kitleniz için belirlediğiniz konuşma dili de içeriğin önemli bir noktasıdır. Eğer bilgilendirme amaçlı bir web sitesine sahipseniz “siz” dili kullanmanızı öneririz. İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar;

  1. Title Tag: Başlık etiketinizin çok uzun olmaması gerekmektedir. Başlık ile ilgili bir sayı vermemiz gerekirse 60 karakteri geçmediğinizden emin olmalısınız.
  2. Anahtar Kelime Yoğunluğu: İçeriğinizi oluşturduktan sonra anahtar kelimenizin içerikte kaç kez geçtiğini kontrol etmelisiniz. Üst sıralara gelmek için aşırı anahtar kelime kullanmak spama düşmenize, arama sonuçlarında bulunmamanıza neden olur. Anahtar kelime yoğunluğunun % 2 ve % 4 aralığında olması en ideal orandır.
  3. Anahtar Kelimeyi Vurgulama: Hem internet kullanıcılarının hem de arama motoru botlarının ilgisini çekmesi açısından anahtar kelimenizi vurgulamanızı öneririz. Vurgulamadan kastımız farklı bir renk ile belirtmek, italik ve alt çizgi şeklinde biçimlendirmektir. Ancak bunda da aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayınız.
  4. Description: İçerikte ne anlattığınızı kısa bir cümleyle belirtmek için Description’dan yararlanmalısınız. Description’da 160 karakteri geçmemelisiniz. Geçtiğiniz durumda arama motoru botları daha fazlasını almayacak ve hangi kelimede olursa olsun cümleyi yarıda kesecektir.
  5. Görsel: İçeriğinize uygun bir biçimde görselin olması içeriğinizi daha hoş bir görünüme sokacaktır. Ayrıca bu görsellerin Google Görseller arama sonuçlarında çıkması da sıralamanızı etkileyecek faktörlerdendir.

Link Yapısı

SEO bazlı site oluştururken özellikle link yapısına çok dikkat edilmelidir. Arama motorları link yapısından sayfada ne olduğunu anlarsa web sitenizin otoritesi artar. SEO bazlı siteler için en uygun link yapısı; parametre içermeyen ve içerik ile uyumlu olanlardır. Doğru link yapısı şu şekildedir;

  • www.siteadi.com/seo-bazli-site-nasil-olusur/

Site İçi Linkleme

SEO bazlı site oluştururken web sitenizde bulunan web sayfaları arasında iç linklemelere yer vermelisiniz. İç linklemeler sitenize gelen ziyaretçinin bir sayfadan diğer sayfaya gitmesini sağlayacak, böylece sitenizde geçirdiği vakit artacak. Bu da hemen çıkma oranınızı düşürecektir.

Backlink

Backlink’e kadar anlattığımız SEO bazlı site oluşturma sürecindeki tüm çalışmalar site içi optimizasyon çalışmalarıydı. Backlink, SEO bazlı site oluşturmanın site dışı optimizasyon çalışmalarının en önemlisi ve en etkilisidir. Dışarıdan sitenize gelen link anlamına gelir. Arama motorlarında yükselmek adına aşırı backlink almaktan kaçınmalısınız ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Link çöplüğüne dönmüş, spam cezası almış ve yasal içerikler bulundurmayan web sitelerinde backlink almak sitenizi negatif yönde etkileyecektir.

Sosyal Medya

Günümüzün en popüler olayı sosyal medya kullanımıdır. SEO bazlı site oluştururken bu kullanım oranından faydalanmalısınız. Hedeflediğiniz kitlenin kullandığı sosyal medya platformlarını belirleyerek, sosyal medya kullanıcılarının web sitenize tıklaması için stratejiler geliştirmelisiniz.

Teknik Faktörler

Mobil kullanımının % 80’lere ulaştığı günümüzde SEO bazlı site oluştururken sitenizin responsive olarak tasarlanmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sitenizin açılma süresi de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Geç açılan bir web sitesini neredeyse hiçbir kullanıcı beklemez ve doğrudan farklı bir siteye yönelir. Bu da ziyaretçi kaybına neden olacaktır. Bunları dikkate alarak sayfa açılış hızını kontrol altında tutmalısınız.

0 Yorum
Yorumlar