semantik seo

Semantik SEO Nedir, Nasıl Yazılır?

İçeriğinizde kullandığınız kelimelere daha fazla anlam kazandırma süreci semantik SEO nedir sorusuna verilecek en iyi yanıttır. Bu, yalnızca basit bir sorguyu cevaplamak değil, kullanıcılarınızın gerçek niyetini optimize etmek demektir. Bunu yapmak içeriğinize daha fazla derinlik kazandırır ve daha fazla değer sunar. Google, arama yapanları, tam aradıklarını bulacakları sayfalara göndermeyi seçer. Peki semantik SEO tam olarak ne sağlar?

  1. Çeşitli anahtar kelime sıralamalarını elde etmek için daha fazla şans.
  2. Daha uzun süre sıralamada kalmak için bir fırsat.

Anahtar kelime sıralamaları uzun bir süre sürdürülemiyor olsa da trafik sağlanabilir. Aslında Google’ın algoritması, sonuçları sorgularla eşleştirmeye çalışırken, aradıklarını aktif olarak kullanıcılara sunuyor. Kullanıcıların tek yapması gereken, Google’ın verdiği bilgilere bakmaktır. Bu bilgiler, daha alakalı içerik oluşturmak ve sunmak için kullanılır.

Semantik SEO Kullanarak İçerik Nasıl Yazılır?

Semantik SEO, birisinin içeriği neden aradığının daha derin anlamlarını bulmaya ve stratejik olarak bu unsurları içeriğinize yerleştirmenize yarar. Google’ın SERP’lerde sağladığı ipuçlarını kullanarak içeriğinizi oluşturmak için bu temel yapıtları anlayabilirsiniz. Google’ın “Arama ile ilgili” ve “İnsanlara da sor” bölümlerinden fırsat pencereleri bulunmaktadır. Sorguların daha derin anlamı, sitenizi organik arama dalgalanmalarını sürdürmeye yönlendirir. Kendinize sorun: Kullanıcı, sorgusu yanıtlandıktan sonra, bu bilgiden hangi ek sorular ortaya çıkaracak ve yeni soruları tek bir post ile cevaplamaya devam etmek mi istiyorsunuz? Arama algoritması bir sonraki soruyu öngörmeye çalışıyor. Bu nedenle arama motoru, yapmanız gerekenleri anlamanıza yardımcı olmaya çalışıyor.

Geleneksel Araştırma Yöntemleri ile Başlayın

Rahatça kullanabildiğiniz herhangi bir anahtar kelime araştırma aracını kullanabilirsiniz. İşletmeniz ya da web sitenizle ilgili bir konuyu seçin ve buradan oluşturun. Örneğin; bir tesisatçı konut sıhhi tesisat hizmetleri sunmaktadır. İşinin büyük bir bölümü, yeni ve eski evlere boru tesisatı servisi ile ilgilidir. Yani, bu boru konsepti üzerine bir yazı yazmak istiyorsunuz. Sıhhi tesisat boruları çok geniş bir terimdir. Anahtar kelime araştırma süreci ikiye ayrılıyor;

  • Geniş bir terim: Sıhhi tesisat boruları
  • Genişletilmiş terim: Konut sıhhi tesisat boruları (hizmet sunulmaktadır)

Bir kez konut sıhhi tesisat boruları konusundaki içeriğinizi inşa etmeye karar verdikten sonra, semantik SEO‘yu akılda tutarak içerik parçasını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek zorundasınız.

  • Ne tür bir problemle uğraşıyorsunuz?
  • Bu sorunu içeriğinizle nasıl çözeceksiniz.
  • Bu sorunu çözdükten sonra, kullanıcının ilk cevabı öğrendikten sonra edindiği ek sorunları nasıl çözersiniz?

Semantik Bilgiyi Google’da Nasıl Ayırt Edeceksiniz?

Aynı örnekle devam edelim. Google’da yerleşim sıhhı tesisat borusu arayarak başlayın. Yazının yapı taşlarını oluşturmak için Google’ın SERP’lerindeki bilgileri kullanın. Aşağıdakilerden “ilgili aramalar” bölümünü kullanarak başlayın. Burada içeriği oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok fikir bulunmaktadır. Bu bilgilere dayanarak müşterilerinizin amacı hakkında bazı varsayımlarda bulunabilirsiniz. Tüm bu varsayımları bir araya getirdiğinizde bilgilendirici ve yüksek kalitede bir içerik planı oluşturabilirsiniz. Ardından, tek yapmanız gereken dikkat çekici bir başlık oluşturarak bu varsayımları içerikte paragraflar halinde açıklamaktır.

Semantik SEO, Öne Çıkanlara Dikkat Çekmenizi Sağlar

İçerik oluşturmak için SERP’leri kullanmak değerlidir, çünkü size yön verir. Hatta arama sonuçlarında ilk sıranın üzerinde bir sıralamada olmanıza dahi yardımcı olur. Öne çıkan snippet’lar ve “insanlar da sorar” bölümü SERP’ler için yeni değildir. Bu bölümler ilginçtir çünkü bu bölümün yeni kavramı “sıfır konum”dur. Organik aramada en üst sırayı elde etmek her zaman şaşırtıcı olsa da artık birinci sıradan önce görünmek için de fırsat vardır.

Yukarıdaki örnekte öne çıkan snippet en iyi organik arama sonucunun üstündedir. Bir görüntünün yanında çok daha büyük metinler içerir. Bir kullanıcı “bir numaralı” sıralamayı görmek için ilerlemek dahi istemeyebilir.

0 Yorum
Yorumlar