alan adı uzantısının SEO'ya Etkisi

Sayfa Uzantısının SEO’ya Etkisi

Domain yani alan adı web sitelerinin web dünyasındaki adresleridir. İnternet kullanıcıları bu adresleri kullanarak doğrudan web sitesine giriş yapabilirler. Akılda kalıcı bir alan adına sahipseniz, bu alan adları bir süre sonra markanızı yansıtacak niteliği taşıyabilir. Ayrıca alan adlarının SEO’ya etkisi bulunmaktadır. Arama sonuçlarında üst sıralara gelmesini istiyorsanız domain almadan önce seçim kriterlerinizi belirlemelisiniz. Genellikle kısa ve uzantısının en çok kullanılabilir nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sayfa uzantısının SEO’ya etkisi bulunmaktadır. Moz’un yaptığı bir anket araştırmasına göre sayfa uzantısının sıralamaya küçük de olsa bir etkisi bulunmaktadır. Ancak bu küçük etkilerle arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak mümkündür.

Sayfa Uzantısının SEO’ya Etkisi Nedir?

Moz’un yaptığı araştırma sonuçlarına göre sayfa uzantısının SEO’ya etkisini az olarak belirlese de ne kadar bir etki yaptığına dair kesin bir bilgi yoktur. Fakat sayfa uzantısının SEO’ya etkisi ile ilgili şunlar söylenebilir;

  • Sayfa uzantısı seçilirken ülkeleri yansıtan uzantılardan, endüstri için olanlara ya da akılda kalan ve sektörleri öne çıkaran pek çok seçenek vardır. (.news, .tv gibi)
  • Web sitesinin kaliteli olması arama sıralamalarında ilk faktördür ve sayfa uzantılarının daha önemli olması adına hiçbir şansı olmayacaktır.
  • Firmanız yalnızca tek bir ülkede faaliyet gösteriyorsa, sayfa uzantısının bulunduğunuz ülkenin alan adından oluşması en uygun seçim olacaktır. SEO açısından da fayda sağlayacaktır.
  • Sayfa uzantısının SEO’ya etkisinden biri de organik hit alabilmeyi sağlamaktır. Türkiye için örnek verecek olursak; arama sonuçlarının sıralamasında ilk tercih .com ve .net uzantılarıdır. İnternet kullanıcıları bu uzantıları sık sık gördüklerinden ve aşina olduklarından, bu uzantıların bulunduğu web sitelerine daha çok güvenirler. Bu güven, web sitesinin ziyaretçi sayısında artış sağlar.

Google, yeni sayfa uzantılarının klasik .com ya da .org uzantılarından daha iyi bir sıralamaya sahip olmayacağını açıkladı. Ancak dolaylı bir etkisinin olmadığı da inkar edilemez. Ayrıca yine Moz’un yaptığı bir çalışmaya göre; .org, .edu ya da .biz uzantılarının daha stabil olduğunu ve .com uzantısından biraz daha avantajlıdır. Bu uzantıların haricinde kullanılan yeni uzantılar bazı internet kullanıcıları tarafından antipatik olarak algılanabilir. Bu da organik tıklama getirmeyeceği için değer ve sıra kaybı yaşanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle alan adı seçerken dikkatli davranmanız gerekmektedir. Yanlış yapılan bir alan adı seçimi ne kadar kaliteli SEO çalışması yapılırsa yapılsın elde edilen başarının kalıcı olmamasına sebep olacaktır.

1 Yorum
  1. Avatar

    başarılı bir yazı

Yorumlar