Sandbox Filtresi

Sandbox Filtresi Nedir?

Google tarafından, yeni web sitelerinde uygulanan bir tür filtreleme sistemi Sandbox filtresi nedir sorusuna verilecek en iyi cevaptır. Yeni kurulan ve çöplük siteler olarak adlandırılan sitelerin arama sonuçlarına girmesini önlemek amacıyla uygulanır. 10 yıldan daha fazla bir süredir mevcuttur.

Sandbox Filtresi’ne Girmenin Nedenleri

 1. Düşük kalitedeki backlinkler ve aşırı backlink kullanımı
 2. Anahtar kelime yoğunluğunun fazla olması
 3. Yinelenen içerik
 4. Özgün olmayan içerik
 5. Gizli metin veya bağlantılar
 6. Gizli yönlendirmeler
 7. Zengin Snippet spam
 8. Sitenin kullanıcı deneyiminin kötü olması
 9. Blackhat SEO çalışmaları
 10. Hatalı, aşırı ve yanlış yapılan SEO çalışmaları

Bu maddelerden herhangi bir tanesi bile Sandbox filtresine yakalanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle SEO çalışmalarını kriterlere uygun bir biçimde yapmalısınız. Eğer Google sizi Sandbox’a alırsa iki temel sonuç çıkar.

 • Siteniz yeniden değerlendiriliyor ve aslında bir spamcinin ya da SEO sonuç manipülatörünün profiline uyduğunuzu buluyorlar.
 • Veya sonunda ceza alanında çıkıyor ve Google arama sıralamasında rekabet etmeye başlıyorsunuz.

Birinci seçenekte olduğunuz ortaya çıkarsa muhtemelen Sandbox filtresinden çıkmanız imkansız hale gelecektir.

Sandbox Filtresi Neden Uygulanır?

 1. Sadece AdSense ile gelir sağlamak isteyen web sitelerini önleyebilmek için.
 2. Yeni açılan web sitelerinin olgunlaşıp, güvenilir hale gelmesini sağlamak için.
 3. Yeni açılan web sitelerinin Google sıralamasında hemen üst sıralara gelmesini engellemek için.
 4. Web sitelerin içeriklerine hakim olduğunu görebilmek, zaman geçtikçe değiştirilmeyeceğinden emin olmak için.
 5. Hosting problemlerinden kapanan web siteleriyle uğraşmamak için.

Sandbox Filtresine Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Sandbox filtresinin web sitenizde olup olmadığını anlamak istiyorsanız kullanmanız gereken iki yöntem mevcuttur;

Site Başlık Kontrol: Yapmanız gereken ilk işlem site başlığının kontrol edilmesidir. Yani site başlığı sizin web sitenizin adresi niteliğindedir. Bu nedenle sitenin başlığını arama motoruna yazdığınızda ilk sırada yer almanız gerekir. Eğer ilk sırada yer almıyorsanız hatta ilk sayfada dahi yoksanız sandbox filtre cezası almışsınız demektir.

Site Linki Kontrol Etmek: Emin olmak istiyorsanız bir de site linkini kontrol etmeniz gerekiyor. Burada da yapacağınız şey oldukça basittir. Burada site başlığı yerine web sitenizin linkini direkt girmeniz ve site linkini aratmanız gerekiyor. Hala ilk sırada siteniz çıkmıyorsa kesin olarak filtre cezasına tabi tutuluyorsunuzdur.

Google Sandbox Filtresinden Nasıl Çıkılır?

Spam Taktiklerinden Kurtulun

Google Sandbox’tan belirli bir süre bekledikten sonra çıkabilirsiniz. Elbette, spam verici bir şey yapmıyorsanız ya da spam olarak görünmüyorsanız. Öyleyse çıkmanız çok daha zor hale gelecektir. Yapacağınız en iyi şey; güçlü içerikler oluşturmak ve kaliteli backlink almak olacaktır. Zaman içindeki iyi bağlantıların birikimi, sıralamadaki arama değerinizi artıracaktır. Diğer yandan, düşük kaliteli bağlantılar alıyorsanız ya da filtre cezasına düşme nedenlerinden birini kullanıyorsanız, tek yapmanız tüm bunları ortadan kaldırmaktır.

White Hat SEO Uygulayın

White hat SEO demek, legal yöntemlerle arama motorlarında yükselmeniz anlamına gelir. Kaliteli ve doğru yapılan backlink çalışmaları, özgün içerikler, özgün görseller, spama kaçmayacak şekilde yapılmış çalışmalar SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır. Web sitenize yapacağınız bu çalışmalar Sandbox filtresinden çıkmanızı sağlayacaktır.

Web Sitenizi Kolayca Taranabilir Hale Getirin

Sanal alanlardan ya da cezalardan bağımsız olarak, herhangi bir web sitesi için en iyi başlangıç noktası Google Search Console’u kullanmaktır. Burada, web sitenizin yapısını ve hiyerarşisini anlamak için Google botlarının site botlarına ulaşmasını sağlayacak bir XML versiyonu yükleyebiliyorsunuz. Google’ın web sitenizin yapısını anlaması için en iyi yöntemlerdendir ve bu sayede Sandbox filtresinden çıkmak için önemli bir adım atmış olacaksınız. Eğer site haritanızın XML sürümüne sahip değilseniz Site Harita Oluşturucusu kullanarak oluşturabilirsiniz. Ya da WordPress altyapısını kullanıyorsanız, Yoast sizin için bir site haritası oluşturacaktır.

Bunu yaptıktan sonra Google’a robots.txt dosyanızın bağlantısını gönderin. Bu dosyada Google botlarına web sitenizdeki hangi dosyayı tarayıp taramayacağını iletmiş olursunuz. Böylelikle kötü bağlantıların veya yinelenen içerik sayfalarını tarayıcıdan çıkarmış ve arama sonuçlarında görünmesini engellemiş olursunuz.

0 Yorum
Yorumlar