responsive tasarım

Responsive Tasarımın SEO’ya Faydaları

Artık mobil cihazların önemsendiği bir çağda yaşıyoruz. Bunun sebebi, tüketicilerin akıllı telefonlara ve tabletlere olan bağımlılıklarıdır. Ve bu yakın zamanda değişecek bir durum değildir. Bu şartlarda responsive tasarım artık bir yenilik değildir. Hatta, sektör ne olursa olsun, herhangi bir SEO planının standart bir bileşeni haline gelmiştir. Ancak sektörün uyarılarına ve yayınlanan istatistiklere rağmen, birçok site hala responsive tasarım konusunda herhangi bir gelişme göstermemiştir. Bu işletmelerin endişe etmesi gereken bir konu olmalıdır. Çünkü Google, web’de arama yapan kullanıcılar için oluşturulmuştur. Kullanıcıların mobil cihazlarla web’e eriştiği bir dünyada Google buna göre hareket etmektedir ve dolayısıyla Google, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan web sitelerini favori haline getirecektir. Kısacası, Google mobil ve akıllı telefon kullanan insanlar için optimize edilmiş web sitelerini tercih edecektir. Bu web siteleri, genellikle responsive tasarıma sahip olan web siteleridir. Henüz responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri için, responsive tasarımın SEO’ya faydaları nelerdir açıklayacağız.

Responsive Tasarımın SEO’ya Faydaları Nelerdir?

Geliştirilmiş Site Kullanılabilirliği

Kullanıcılar web sitenizde kolayca gezinemiyorsa, vakit harcamaları pek olası değildir. Google, bir sitenin değerinin temel bir göstergesi olarak “sayfada geçirilen süreyi” baz alır. Responsive tasarım, ziyaretçilerinizin web sitenizde gezinmesini ve içeriklerinizin okunmasını çok daha kolay hale getiriyor. Sonuç, geliştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin yanında sitede geçirilen daha fazla zamandır. Kullanılabilirlik puanlarının iyi olması ziyaretçilerin tekrar gelmesine ve dönüşümlerin artmasına neden olur.

Mobil duyarlı bir web tasarım, olumlu bir kullanıcı deneyiminin temelini oluşturur ve Google, bu tür bir deneyimle kullanıcıları karşılayan siteleri ödüllendirecektir. İşletmeler ve dijital pazarlama ajansları, dönüşüm ve müşteri deneyimi söz konusu olduğunda dikkatli davranmalıdır. Olumlu incelemeler, trafik ve markalı aramalarda artış, müşteri deneyiminin bir sonucudur. Ve bu faktörlerin altında bir web sitesinin tasarım öğeleri yatmaktadır. Müşteri gezintileri ve müşteri deneyimi, işletmelerin çevrimiçi olmasını sağlar ve mobil duyarlı tasarım, tüm deneyimlerin temelini oluşturur. Duyarlı tasarım sayesinde artan site kullanılabilirliği sadece kullanıcıları tatmin etmekle kalmıyor, genellikle Google tarafından daha iyi arama motoru sıralamaları ile ödüllendiriliyor.

Daha Hızlı Sayfa Hızı

Sayfa yükleme süreleri, bilinen bir sıralama faktörüdür. Google yıllar boyunca, hızlı yüklenen sitelerin arama sonuçlarında tercih edildiğini belirtmiştir. Arama motoru sonuçlarında sıralama oranını yükseltmek isteyen her web sitesi, optimize edilmek zorundadır. Bu, Google’ın, responsive tasarımın kullanılmasını öneren birçok gerekçeden yalnızca bir tanesidir. Mobil duyarlı web siteleri normalden daha hızlı yüklenir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın yanı sıra sıralamada büyük bir artış yaşanmasını sağlar.

Azalan Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, sitede geçirilen zamanla ilişkilidir. Ziyaretçileriniz web sitenize ne kadar çabuk geri dönüyor veya terk ediyor. Google, bir web sitesinin giriş ve çıkış hususları söz konusu olduğunda kullanıcı davranışına önem verir. Google, kısa kalma süresini, sitenizde bulunan içeriğin kullanıcının ihtiyaçlarıyla alakalı olmadığının bir işareti olarak yorumlayabilir. Sonuç olarak web sitesi, söz konusu sorgu için Google arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarda düşüş yaşayacaktır. Aslında, içerik muhteşem olabilir, ancak tasarım kolay kavranmayı engelliyorsa, kullanıcılar siteyi hızlı bir şekilde terk edecektir. Mobil duyarlı bir tasarım, sadece alakalı içeriği kullanmanın yanı sıra mobil cihazlara uygun bir şekilde de görüntülemenizi sağlar. Kullanıcıların web sitenize göz atabilmesi için temiz, düzenli ve bozulmamış bir ortam sağlar.

Daha Az Yinelenen İçerik

Google’ın algoritmaları oldukça zeki olsa da, web sitenizdeki hangi içeriğin en önemli olduğu yönünde hala sizin yol göstermeniz gerekir. Mobil web sitesini ayırmaya karar verenler, yinelenen içerik konularını yönetmek noktasında zorlanırlar. Mobil istemciniz için ayrı bir web sitesi kullanmak ayrı bir URL kullanmayı gerektirir. Sorun; URL farklı olsa da, masaüstündeki ve mobil URL’deki içeriğin aynı olmasıdır. Bu yinelenen içerik, sıralamalarınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Google’a hangi içeriğin daha çok önem taşıdığını ve içeriğin indekslendiğinden emin olmadığınızı belirtirseniz sizin için karar vermeleri gerekecektir. Sonuç, arama sonuçlarında neredeyse her zaman daha düşük sıralamadır. Mobil duyarlı web site tasarımı, yinelenen içerik problemleri ile ilgilenir. İçeriği görüntülemek için kullanılan cihazdan bağımsız olarak tek bir URL yazın.

Artan Sosyal Paylaşım

Sosyal medya SEO‘ya yardımcı olsa da, sosyal paylaşımların sıralamalarda doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Ancak, bir kitleyi dönüştürmenize yardımcı olur. Daha geniş bir kitleye ulaşmak, trafik ve katılımın yanı sıra markanız için daha fazla arama talebi anlamına da gelebilir; bu da kesinlikle Google’ın farkına varmasını sağlayacaktır. Yalnızca masaüstü kullanımı için tasarlanan, kötü sosyal paylaşım butonlarına sahip olan web siteleri mobil ve akıllı telefon kullanıcıları için olumsuz bir etki yaratacaktır.

0 Yorum
Yorumlar