resim optimizasyonu

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara gelebilmesi açısından SEO çalışmalarına yer vermeleri gerekir. Bir internet sitesinin SEO dostu olabilmesi için pek çok şeye dikkat edilmelidir. Bunlardan bir tanesi de resim optimizasyonudur. Görsel arama sonuçlarında da üst sıralara yükselmek SEO açısından avantajlı bir durumdur çünkü görsellerden ziyaretçi kazanmak olasıdır. Resimleri optimize ederken yalnızca masaüstü kullanıcılarını değil mobil cihaz kullanıcılarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Web sitesinde yer alan görsellerin hem SEO hem de kullanıcı dostu olabilmesi adına resim optimizasyonu nasıl yapılır açıkladık.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Özgün Resim

Resim optimizasyonunun ilk aşaması özgün resim kullanımıdır. Yalnızca içeriklerde değil görsellerde de özgünlük çok önemlidir. Arama motorlarında yer alan görselleri yeniden yüklemek yerine kendi görsellerinizi oluşturabilir ya da farklı görsel sitelerinden faydalanabilirsiniz. Hangi görsel tipini kullanacağınıza da karar vermeniz gerekir. Mesela JPEG, en çok tercih edilen görsel uzantısıdır. Bunun yanı sıra hareketli görsel kullanmak istiyorsanız GIF kullanabilirsiniz. Ancak GIF’lerin boyutları büyük olduğu için sürekli tercih etmemenizi öneririz.

Boyutlar

Resim optimizasyonunun diğer aşaması boyutlardır. Web sitenizde kaliteli görseller yer almalıdır ancak büyüt boyutlu olanlar sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle optimum resim boyutunu belirlemelisiniz. Ne kalitesiz görünecek kadar küçük ne de site açılış hızını yavaşlatacak kadar büyük boyutlar kullanmalısınız. Resimleri online ya da photoshop gibi programlar sayesinde sıkıştırabilir ve böylelikle boyutları dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Title, Alt Tag ve Caption

Pek çok web sitesi görsellere doğru açıklamalar girmemek gibi hatalar yapmaktadır. Görsel sayısı çoğaldıkça düzenlemek uzun zaman alabilir. Bu nedenle web sitesine yüklerken resimlere isimler vermek gerekir. Diyelim ki web sitenize bir ayakkabı görseli yüklemeniz gerekiyor. Bu görseli yüklerken “beyaz-spor-ayakkabi” tarzı bir açıklama girmelisiniz. Boşluk yerine tire kullanmanız da link açısından önemlidir. Çünkü görsel isminde boşluk olduğu durumda görsel linki uzun ve anlamsız olabilir.

Yüklediğiniz resimler birbiriyle bağlantılıysa yani diyelim ki ayakkabının sağ, üst ve arkadan görüntülerini paylaşacaksanız “ayakkabi-on”, “ayakkabi-arka” gibi isimler vermeli, numara ve Türkçe karakter kullanmamalısınız. Ayrıca görselin içeriğe uygun olmasına özen göstermelisiniz. Arama motoru botları resimleri değil resim adlarını tarayacağından SEO açısından da önem taşıyan bir durumdur.

CSS Sprites

SEO uzmanları tarafından sık sık dile getirilen CSS Sprites, birden çok görselin bir araya getirilerek tek bir görsel haline getirilmesini sağlar. Bu tek görselin içerisinden hangi resim gösterilmek isteniyorsa o resme ait lokasyon verileri CSS tarafından belirtilir. Bu teknik sayesinde birden fazla görsel yerine tek bir görsel yüklenir ve böylelikle site hızlanmış olur.

Görseller İçin Site Haritası

Resim optimizasyonu için görsellerde de site haritası kullanmalısınız. Xml formatında oluşturulan site haritaları Google Search Console panelinden bildirilmektedir.

0 Yorum
Yorumlar