resim optimizasyonu

Resim Optimizasyonu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Gitgide görsel dünyada yaşamaya başlıyoruz ve bu dünyada resim optimizasyonunun önemi göz ardı edilemez. Resimler, web sitenizi daha çekici hale getirmektedir. Büyük olasılıkla web sitenizin her sayfasında resim bulunmaktadır. Doğru optimizasyondan yapılmadan değerli bir SEO ögesi harcanıyor demektir. Ayrıca, dosya boyutu arttıkça sayfanızın yükleme hızı artacak ve hemen çıkma oranınız da aynı oranda yükselecektir. Bu içeriğimizde resim optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenleri açıklayacağız.

Resim optimizasyonu; hem geleneksel hem de resim arama sonuçlarında daha iyi kullanıcı deneyimi, daha hızlı sayfa yükleme süreleri ve ek sıralama imkanı da dahil olmak üzere resim ögeleriniz için birçok avantaj sağlar. Görsel arama teknolojisi son zamanlarda büyük ilerleme kaydetse de, arama motoru botları bir resmin içeriğini tanımlayamıyor. Bu nedenle görüntünün ne olduğunu ve içeriğinizle veya sayfanızın konusuyla nasıl ilgili olduğunu tam olarak anlamak için resimlerle ilişkili metne güveniyor. Ancak resimlerinizin bulunabilir olmasını sağlamak ve sitenizi yavaşlatmamak için hangi faktörler önemlidir? Resim optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenleri detaylarıyla açıkladık.

Resim Optimizasyonu İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Stok Fotoğrafların SEO’ya Yararı Olmaz

Fotoğraflarınızın sitenizde görünmesini istiyorsunuz. Web sitenizi stok görüntüler ile doldurursanız öne çıkmayan binlerce site gibi siz de orijinal görünmeyeceksiniz. Çok sayıda web sitesi aynı genel stok fotoğrafları kullanır. Bir kurumsal web sitesi, bir danışmanlık firması, müşteri hizmetiyle gurur duyan bir işletme hakkında düşünün. Tüm bu web siteleri, gülümseyen bir iş adamının neredeyse aynı görünümlü stok görüntüsünü kullanıyor. Stok görüntülerinizi mükemmel şekilde optimize etseniz dahi; orijinal, yüksek kaliteli bir görüntünün SEO’ya etkisiyle aynı etkiyi yakalayamayacaksınız.

Orijinal, Yüksek Kaliteli Görüntüleri Kullanın

Sahip olduğunuz özgün resimler, kullanıcı için daha iyi bir deneyimin yanı sıra alakalı aramalarda da sıralanacaktır. Orijinal görüntüler şirketinizdeki bir tasarımcı tarafından yapılabilir ya da kaliteli bir kamera kullanarak çekilebilir. Müşterilerinize şirketinizin bir görüntüsünü verin veya ziyaretçilerinizin tepki göstereceğini yüksek kalitede bir ürün resmi sunun. Birçok kullanıcı stok fotoğraflarını görmezden gelir. Yüksek kaliteli orijinal görüntüler arama sonuçlarında üst sıralara gelmenizi sağlar, bu nedenle marka kişiliğini gösterin ve web sitenize daha fazla kişi çekin.

Resimleriniz İçin Bir Nedene Sahip Olun

Resimler bir hikaye anlatmaya, bir fikri veya olayı basitleştirmeye yardımcı olmalıdır. Birçok kişi görsel olarak öğrenmeye meyillidir. Aynı zamanda görüntüler, uzun metin bloklarından daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Ekran görüntülerini kullanmak, değer katmak, hikayenizi anlatmak ve materyalleri bloglarınızda, makalelerinizde ve açılış sayfalarınızda tamamlamak için başka bir yöntemdir. Ekran görüntüleri, özellikle karmaşık bir konuyu tartışıyorsanız, genel bir bakış açısı kazanmanın mükemmel bir yoludur. Sonuçta, bir görüntüye sahip olma nedeniniz, içeriği tamamlamak, metni sone erdirmek ve kitlenizin bir ürünü veya kavramı anlamasına yardımcı olmaktır.

Telif Hakkına Dikkat Edin

Kullanmayı seçtiğiniz resim dosyası ne olursa olsun telif hakkı çakışması olmadığından emin olun. Getty, Shutterstock, DepositFiles veya başka bir stok fotoğraf sağlayıcısı kullandığınız bir görüntüye sahipse ve onu kullanmak için bir lisansa sahip değilseniz, pahalı bir davaya maruz kalabilirsiniz. Web’den ücretsiz görüntü bulmak için pek çok yol vardır. Google Görseller, sonuçları tekrar kullanmaya uygun olanlara göre filtrelemenizi sağlar. Bu görüntüler her zaman uygun değildir, ancak ücretsiz olarak bir resim bulmanıza yardımcı olabilir.

Araçlar İle Resimleri Geliştirin

Shutterstock veya DepositPhotos’dan resimleri indirdikten sonra onlarla daha fazlasını yapabilirsiniz. Canva gibi bir araç kullanarak görüntülere; kişiselleştirme, metin ve eşsizlik ekleyebilirsiniz. Birçok stok görüntü bu araçlar kullanılarak kişiselleştirilmiş ve daha cazip hale getirilmiştir. Bu araçlarla, şablondan özel bir infografik veya sosyal medya postu oluşturabilirsiniz. Easel.ly, Visual.ly ve Pablo by Buffer gibi ek araçlar, görüntünüzün öne çıkmasını sağlamak için güzel ve göz alıcı görüntüler oluşturmanıza yardımcı olur.

Resim Dosyasının Boyutunu Sıkıştırın

Görüntüler yavaş yüklenme sürelerinin başlıca nedenidir. Sitenizin hızının iyileştirilmesi gerekiyorsa, yeniden boyutlandırma ve sıkıştırma yoluyla resimlerinizin dosya boyutlarını azaltmayı deneyin. Sayfa hızı karşılaştırma testlerinin gerçekten işletmenizi nasıl etkilediğini inceleyin. Resminizin genel boyutu aslında olması gerekenden çok daha büyük olmamalıdır. Görselin kalitesini etkilemeden dosya boyutunu azaltmanın en iyi yollarından biri Adobe Photoshop’un “Web’e Kaydet” işlevselliğidir. Resimler büyük dosyalar olabilir fakat kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda bu faydalı değildir. Büyük dosya boyutları, SERP’lerdeki ve resim aramalarınızdaki sıralamanızı doğrudan etkileyebilir. Resminizi yeniden boyutlandırmaya ve sıkıştırmaya yarayan birçok araç vardır. Photoshop dışındaki araçlardan bazıları PicMonkey ve Pixlr’dır. Sonuçta, hepsi dosya boyutu, görüntü kalitesi ve yükleme süresi ile ilgilidir. Dosyanın boyutunu sıkıştırırken görüntünün herhangi bir piksel kaybetmediğinden ve bozuk olmadığından emin olun.

Başlık Ekleyin

Resimlerinize başlıklar eklemek, resim optimizasyonu için en iyi uygulamadır. Başlık, resimde gördüğünüz şeyleri açıklayan bir metindir. Başlıklar önemlidir, çünkü resimlerin anlaşılması zordur ve arama motorlarının bağlantı kurması için bir metnin olması gerekmektedir.

Resim Dosyanızın Adını Optimize Edin

SEO söz konusu olduğunda, tanımlayıcı, anahtar kelimeden zengin dosya adları oluşturmak önemlidir. Arama motorlarının resminizi anlamasına ve SEO değerinizi artırmasına yardımcı olmak için dosya adını varsayılan olandan değiştirin. Bu, medya kitaplığınızın genişliğine bağlı olarak biraz iş gerektirir, ancak varsayılan görüntü adını değiştirmeniz her zaman iyi bir fikirdir.

Alt Etiket Özelliklerini İyileştirin

Alt etiketler, bir tarayıcı bunları doğru bir şekilde oluşturamadığında, resimlere alternatif bir metindir. Başlığa benzer bir alt etiketin bulunması resim dosyasının içeriğini tanımlamayı sağlar. Alt etiketler, site içi SEO stratejisi için de faydalıdır. Ayrıca, web sitenizdeki görüntülere uygun alt etiketler ekleyerek, web sitenizin anahtar kelimeler ile görüntüleri ilişkilendirerek arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Resim Site Haritası Oluşturun

Tüm resimlerinizi tek bir yerde barındıracak bir resim site haritası oluşturun ve yayınlayın. Bu, Google’ın ve diğer arama motorlarının sitenizdeki görüntüleri keşfetme yeteneğini arttırır; bu sayede resimlerinizin Resimli Arama sonuçlarında görüntülenme olasılığı artar.

0 Yorum
Yorumlar